JAK NA POLŠTÁŘE A PEŘINY, ABY SE NÁM SKVĚLE SPALO?

Pro zdravý a příjemný spánek je nutné věnovat pozornost kromě matrací také polštářům a přikrývkám.  Proto jsme se zeptali profesionálů. Šárka Hakenová z českorajské firmy Matrace Haken radí jak na výběr a čeho se vyvarovat.

  • Mnoho z nás hned ráno trpí ztuhlým krkem, bolestí krční páteře. Předpokládám, že to má na svědomí špatný typ polštáře…

Ano, polštář nese často hlavní vinu. Špatná velikost nebo tvar polštáře, neodpovídající naším tělesným proporcím, preferované pozici spaní a tuhosti matrace dokáže napáchat škody ve formě bolesti či zablokování krční páteře, ztuhlosti šíjového svalstva a bolesti ramene.

  • Z jakých druhů polštářů můžeme vybírat?

Velice zjednodušeně – milovníci klasiky nedají dopustit na naducaný velký měkký polštář – ať už péřový nebo se syntetickou výplní. U těch moderních se dá, díky zipu a vložce, upravit i objem náplně a hezky si jej tak přizpůsobit. Z ortopedických polštářů jsou to pak anatomicky tvarované (sledují zakřivení krční páteře a správně páteř podepřou) a bez anatomického zakřivení, v mírně zakulaceném, více „polštářovitém“ tvaru, který často vyhoví i těm, kteří z nějakého důvodu tvarovaný polštář mít nemohou. Oba druhy anatomických polštářů jsou většinou z paměťové pěny.

  • Podle jakých kritérií hledáme ten správný polštář?

Těmi hlavními jsou výška, tvar a tuhost. Jiný polštář potřebuje ten, kdo spí nejčastěji na břiše než ten, který preferuje spaní na boku nebo na zádech. Samostatnou kapitolou jsou ti z nás, kteří si „cpou“ ruku pod hlavu – tam je volba jasná, měkký, tvárný a spíše nízký polštář bez anatomického tvarování.

  • Pokud bych chtěla věnovat polštář jako dárek, jak mám vybírat pro někoho jiného?

Věnovat polštář na slepo je riziko. To raději doporučuji zakoupit poukaz (u nás jsou k dispozici v různých hodnotách nebo vystavíme přesnou hodnotu na přání, obdarovaný si u nás polštář vyzkouší a odnese – naprostá většina polštářů je na Všeni stále skladem v dostatečném počtu). Pokud už chcete ale darovat přímo polštář, je dobré vědět alespoň to, jak je obdarovaný široký v ramenou nebo prostě vybrat nejoblíbenější, osvědčený typ z paměťové pěny – například polštář Tom padne skoro všem.

  • Pro komfortní spánek jsou důležité také přikrývky….

Přesně tak. Přikrývka, spolu s povlečením, prostěradlem, materiálem pyžama a teplotou v místnosti hraje důležitou roli v tepelném komfortu, míře pocení a také v nabíjení statickou elektřinou, která dokáže snížit kvalitu spánku. Nezapomínejme na rozměry přikrývky – spousta z nás potřebuje prodloužené, ale často šidíme komfort spánku tím, že se snažíme vystačit si se standardní délkou a šířkou.

  • Pojďme si tedy říci více o druzích přikrývek a kdy je vhodné je používat?
ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

Přikrývky jsou buď z klasického peří (s různým poměrem prachového peří), případně z peří umělého, které je dosti podobné dutému polyesterovému rounu nebo se syntetickou výplní – například z oblíbeného dutého vlákna, které je tvarově stálé a má dobré izolační vlastnosti. Velice důležitý je vrchní materiál přikrývky. Doporučujeme použití přírodních materiálů, jakými jsou bavlna či bambus, které pomáhají omezit pocení. Saténová a damašková bavlna potěší všechny notorické potivce decentním chladivým pocitem. Zcela nevhodné jsou z pohledu prodyšnosti, pocení, hygieny, alergií a tepelného komfortu přikrývky z mikrovlákna (což je 100% polyester v málo prodyšném provedení). Pokud však potřebujeme přikrývku často prát, je možné použít i kombinaci polyester : bavlna, zhruba v poměru 1:1. Toto provedení se prodává pod názvem Clinic nebo Medical a vydrží i hrubé zacházení a časté praní a to v rozmezí 60 – 95 °C.

  • Myslíte, že je možné vystačit si s jednou přikrývkou po celý rok?

Možné to samozřejmě je, otázkou ale zůstává, jak moc je to ideální. Přikrývky se vyrábějí buď celoroční, zimní nebo letní. Posledně jmenované jsou slabé, tedy mají nízkou náplň – obvykle kolem 500 g v běžném rozměru. Zimní přikrývky pak mají i více než 1.100 g, zatímco ty celoroční mají obvykle kolem 800 g. Pro zmrzlíky je ideální provedení Thermo-Duo, které nabízí značka Curem. Jsou to prakticky 2 přikrývky, které spojením v jeden celek vytvářejí izolační vzduchovou komoru, s povrchem ze 100% bavlny a dokáží pokrýt obrovský rozptyl teplot. Neříkáme to jen tak, když jsme začali v roce 2011 dávat dohromady náš starý dům, v němž se prodejna nachází, spali jsme právě pod přikrývkou Curem Exclusive Thermo-Duo, a to i při teplotách kolem 10 °C. Bylo to jako ve spacáku, jen s tím rozdílem, že z přírodního materiálu.

  • Jak je možné u vás polštář nebo přikrývku objednat, případně vidět naživo?

Naši zákazníci jsou zvyklí, a vyhovuje jim, že mohou prakticky jakkoli – mailem, skrze e-shop, telefonicky, přes SMS… Ideálně však osobně s tím, že si daný typ polštáře nebo přikrývky na prodejně vyzkoušíte. Je lépe konzultovat výběr s odborníkem, než objednat něco, co se mi prostě jenom „líbí“.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová

Více informací najdete na www.matrace-haken.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: