LEVNĚJŠÍ A ZDRAVĚJŠÍ DOMÁCNOST IV. – DEZINFEKCE

LEVNĚJŠÍ A ZDRAVĚJŠÍ DOMÁCNOST IV – DEZINFEKCE

Máte-li dost agresivních toxických dezinfekcí, přinášíme vám několik tipů na doma vyrobené dezinfekční přípravky, které nedráždí (samozřejmě pozor na individuální přecitlivělost na jednotlivé složky) a navíc přírodně a příjemně voní. A co je důležité – fungují.

Domácí dezinfekce na povrchy

Co budete potřebovat:
3% roztok peroxidu vodíku 
3 kapky éterického oleje s antiseptickým účinkem – Citron, Levandule, Tee Trea Oil, Eukalyptus – dle toho, co vám voní.
Tmavou lahvičku se sprejem – neměla by propouštět světlo  

Postup je opravdu jednoduchý. Peroxid nalijte do lahvičky a přidejte pár kapek éterického oleje. Lahvičku zašroubujte a zatřeste jí pro spojení obou ingrediencí. Tento dezinfekční prostředek můžete používat v kuchyni, koupelně a kdekoliv v domácnosti, kde je třeba. Lze použít i na ruce, pracovní plochy nebo pro dezinfekci pracovních pomůcek.

Antibakteriální čistič na povrchy z citrusových slupek

Tento čistič jsme poprvé vyzkoušeli asi před třemi lety a od té doby ho máme neustále vyrobený. TIP NA VÁNOCE: Pokud byste své domácnosti chtěli přidat trochu vánoční nálady – stačí do lahve ještě přidat skořici a hřebíček. Dodají čističi krásnou slavnostní vůni.

Co budete potřebovat:
pomerančové a citrónové slupky
vinný ocet
velkou sklenici na zavařování s uzávěrem
lahvičku s rozprašovačem

Do sklenice naskládejte slupky od citrusů a zalijte octem až po okraj. Nechte macerovat asi tři měsíce. Vždy jednou za týden si vzpomeňte a sklenici protřepejte. Slupky můžete postupně i přidávat a pěchovat do sklenice. Po maceraci scedíme a nalijeme do lahvičky s rozprašovačem. Trvanlivost přípravku je dle trvanlivosti použitého octa.

Antibakteriální gel na ruce

Domácí antibakteriální gel (který si mimochodem můžete vzít i na cesty) je samozřejmě lepší variantou, než gel kupovaný.  Jako dezinfekce v tomto případě funguje éterický olej, základem je hydratační a hojivý čistý aloe vera gel. Kromě toho se dá použít na spáleniny, malé ranky a štípance od komárů a podobně.

ČTĚTE TAKÉ:  ČERVENEC – MĚSÍC KREVNÍHO OBĚHU A OSRDEČNÍKU

Co budete potřebovat:

Čistý Aloe vera gel (množství dle lahvičky)
Voda
5 kapek EO tea tree (nebo levandule)
5 kapek EO máta peprná 

Výroba je jednoduchá – aloe vera gel umícháme do ideální hustoty a nakapeme éterické oleje. Dáme do uzavíratelné měkké lahvičky, nebo lahvičky s pumpičkou.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: