Jen matrace nestačí. Cenné rady pro váš spánek!

Zásadní vliv na kvalitní spánek má správně zvolená matrace, která něco vydrží. Úkolem matrace je podpírat tělo tak, aby byla páteř v co nejpřirozenější poloze (dostatečná pevnost matrace), a zároveň nedocházelo k otlakům citlivých partií, jako jsou ramena, kyčle, kříž a paty (přizpůsobivost neboli povrchová měkkost matrace tak, aby docházelo ke snížení tlaku na tělo jeho optimálním kopírováním).

Matraci musí sekundovat odolný rošt a robustní postel, která vás nebude při spánku rušit vrzáním, dovolí vám pohodlné vstávání díky optimální výšce s ohledem na vaši postavu a v neposlední řadě musí být bezpečná, abyste se – zejména v noci cestou na toaletu – neporanili o ostré rohy nebo výstupky. Pro vše jmenované samozřejmě platí i „neviditelná bezpečnost“ v podobě použití zdravotně nezávadných materiálů, případně výrobků se zdravotnickou (nikoli jen marketingovou „zdravotní“) certifikací.

A je to skutečně všechno, co k celoroční pohodě stačí? Kdepak. Je to podobné jako s autem. I když si koupíte auto sebelepší konstrukce se skvělým interiérem, ale obujete ho na nekvalitní pneumatiky a nalijete do něho nekvalitní palivo, výsledek vám radost neudělá.

Proto ani u vybavení ložnice nezapomínejme na to, že bez kvalitního polštáře, který je správně zvolen dle vaší postavy a tuhosti matrace, nemusí být spánek zdaleka takový, jaký jste čekali. A není to jen polštář – neprodyšné nebo příliš „umělé“ povlečení, prostěradlo, chránič či dokonce pyžamo vám mohou narušit spánek tím, že vás budou po celou noc přehřívat. Zvýšené pocení pak znamená – kromě nekomfortní teploty v průběhu spánku – i lepší prostředí pro růst kolonií roztočů. A to žádného alergika či astmatika nepotěší.

Často opomíjený chránič matrace (jehož pořízení není nijak nákladné), který se dává pod prostěradlo, zase dokáže nejen usnadnit údržbu matrace, ale prodloužit i její hygienickou životnost. Jen si přestavte, kolik toho vypotíme za jednu noc – chránič je tu od toho, aby „pochytal“ co nejvíce vlhkosti, potu a roztočů tak, aby matrace zůstala co nejvíce uchráněna. Většinu chráničů vyperete na 60–95 °C a nemusíte tak často prát potah matrace, který – ač často dvojdílný – vyžaduje namáhavější manipulaci při údržbě.

ČTĚTE TAKÉ:  Síla, pohyblivost a stabilita – tři pilíře zdravého těla

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na kvalitní přikrývku, která má na tepelnou pohodu při spánku zásadní vliv. V našich končinách o to větší, že musíme řešit letní a zimní období, jakož i ceny energií.

V příštím díle našeho seriálu o zdravém spaní si povíme více právě o přikrývkách, prostěradlech a povlečení a jejich vlivu na spánkovou a tepelnou pohodu a lepší život pro alergiky a astmatiky.

TIP: Kompletní vybavení pro správný spánek včetně chráničů matrací seženete i s tou nejlepší radou v českorajské firmě Matrace Haken, která sídlí ve Všeni. Pokud chcete řešit kvalitu svého spánku, jděte přímo za profesionály.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: