JAK VYŘEŠIT TOPNOU SEZÓNU? NAVŽDY!

Topná sezóna je za dveřmi a i přesto, že si ještě užíváme léto, nebude to dlouho trvat a opět se budeme intenzivně zabývat co možná nejlevnějším a nejefektivnějším teplem v našem domově. Cen elektrické energie se už bát nemusíme, trh se stabilizoval a to nejhorší „jsme přežili“. A protože je nejlepší strategií se připravit a pak jen otočit vypínačem a začít topit, je právě teď nejvyšší čas tuto otázku vyřešit. Nejen na jednu sezónu, ale pokud možno navždy. Je vhodné například tolik protěžované tepelné čerpadlo nebo může napáchat více finančních škod, než teplotního užitku? Proč se nebát topných infrapanelů a jak je propojit s fotovoltaickou elektrárnou jsme si povídali s Andrejem Bokotejem ze semilské firmy SunnyHouse, který se otázkou tepla v našich domovech zabývá několik let.

Jaká je tedy současná situace?
Vzhledem k situaci, kdy spoustě lidem skončila fixace na plyn i elektriku, tak mnoho lidí je nuceno řešit tuto zapeklitou otázku, tzn. čím topit? Na co přejít? Co mám dělat? Vypadá to, že stále více z nás bude muset řešit alternativu ke svému zaběhlému systému… Pokud tedy i vy zvažujete změnu na ekonomičtější vytápění, následující řádky jsou určeny právě vám.

Jaké tedy máme možnosti a zdroje?
Nejpraktičtější je mít vlastní les, kdy máte dřevo, tedy topení zdarma, tím i teplou užitkovou vodu (TUV). Ale to samozřejmě většina lidí nemá. Velice rozšířené je plynové topení. Z mého pohledu se jedná ovšem a neperspektivní zdroj tepla a to z důvodu nemožnosti vlastního plynu (plyn ve vrtu na zahradě nenajdete), mizerné efektivitě a nízké míře bezpečnosti. Dalším hřebíkem do rakve u plynu je diskutované legislativní ukončení topení pomocí plynu v blízké budoucnosti. Velice diskutovaná a proklamovaná jsou nyní tepelná čerpadla (TČ). Je ale potřeba si uvědomit výši investice a z toho plynoucí výhody.Pokud bychom počítali s průměrnou investicí např. 300 000 Kč do TČ, tak oproti tomu naše řešení v podobě infrapanelů (IP) se stejným tepelným komfortem by stálo např. 70 000 Kč a za ušetřené peníze – v tomto případě 230 000 Kč – klientovi nabídneme fotovoltaickou elektrárnu (FVE). Získává tak velmi jednoduché, vysoce účinné topení, které si zároveň sám napájí se zárukou 25 let. V posledních dnech k nám neustále proudí lidé s tím, že jim skončila fixace na el. energii, mají TČ, ale obrovské náklady na provoz.

Upřesněte nám, jak je to tedy s TČ, když s tím má problém stále více lidí…
 Snad nejhorší varianta je TČ ve starém domě. Ze zkušenosti těchto lidí vyplývá, že ve starším domě jim TČ vezme 50–70 kW za jeden jediný den provozu, a při ceně např. 8 Kč/kW jsme na částce 450 – 560 Kč za jeden jediný den provozu TČ, měsíčně jsme potom na částce až 16000 korun. Jako zcela nelogické mi potom přijde, že tím stejným TČ lidé v létě a mimo topnou u sezónu ohřívají teplotu TUV. Do nových domů se hojně též instalují TČ. Jedná se ale o v podstatě totožný problém, neboť do novostavby stačí levnější TČ, protože není potřeba takový výkon, ale pořád investujete třeba 200 000,- s denní spotřebou cca 10–20 kW. U infrapanelů jsme na investici cca. 30.000 Kč (rozdíl 170.000 Kč) a provozní náklady jsou max. stejné….

ČTĚTE TAKÉ:  Podle čeho vybrat správný polštář?

Jaké je tedy podle vás nejlepší řešení?
Jak jsem zmiňoval, podstatně efektivnější a za zlomkovou pořizovací cenu jsou infrapanely, které mají min. srovnatelné provozní náklady a za ušetřené peníze si lze postavit FVE. Kdy tato elektrárna vám bude napájet klidně veškeré spotřebiče v domácnosti a navíc 7–8 měsíců v roce budete mít zcela zdarma TUV.

Pojďte nám tedy shrnout, jak fungují infrapanely…
IP fungují podobně jako krbová kamna, kdy cítíme příjemné sálavé teplo. Je to stejné, jako když nás ohřívá sluníčko. Při topení klasickým způsobem (plyn, uhlí, dřevo, tepelné čerpadlo) dochází hned ke dvěma ztrátám: ohřevem vody v kotli (v tepelném čerpadle) a druhá ztráta je pak v radiátoru nebo podlahovém vytápění ohřevem vzduchu, od kterého se my hřejeme. U infrapanelů dochází k ohřátí přímo nás samých, i proto je nám teplo velmi rychle a bez ztrát.

Do jakých prostor jsou infrapanely vhodné?
IP jsou vhodné do všech prostor včetně venkovních. Důvodem je totiž, že neohřívají vzduch, ale předměty, respektive nás. Díky tomu veškeré předměty včetně zdí, mají vyšší teplotu oproti konvenčním druhům vytápění – tj. vytápění plynem, uhlím, dřevem. Díky zmiňovanému efektu ohřevu předmětů nedochází k tak rychlému ochlazení prostoru, který všichni velmi dobře známe u klasického vytápění radiátory. Když přestaneme topit, velmi záhy cítíme nekomfortní zimu.

Řekl byste nám největší výhody infrapanelů?
Výhody bych shrnul do několika zásadních bodů.y
1) Pořizovací cena – podle typu infrapanelů je klasický domek např. 4 + 1 od částky 30 tis korun.
2) Jsou levné na provoz – pokud bychom vzali porovnání nákladů, infrapanely se pohybují měsíčními
náklady mezi uhlím a plynem a celkový instalovaný výkon do zmiňovaného domu se pohybuje mezi
2–3 kW. U novostaveb je to do 2 kW.
3) Jedná se o absolutně bezúdržbový provoz – díky absenci jakýchkoliv součástek jsou naše infrapanely jedny z nejspolehlivějších v celém průřezu vytápění. Proto dáváme záruku 25 let na topný
element. Není potřeba vůbec žádný servis
4) Jsou velmi krásné – představte si, že máte váš oblíbený obraz a on zároveň topí! Vybrat si ale samozřejmě můžete i čistě bílý design.
5) Rychlost instalace – záleží na velikosti domu, ale menší domek máme naistalován během cca 2 hodin.
6) Velmi jednoduše se dají napojit na FVE .

Když zmiňujete FVE, nabízíte je i ve vlastním portfoliu…
Ano, zajišťujeme kompletní dodávku FVE do zásuvky, které jsou zprovozněny během 1–2 dnů a to vše bez jakékoliv byrokracie. To je zásadní rozdíl oproti dotovaným FVE, které jsou právě zatíženy velkou mírou byrokracie. Naše elektrárny se dají velmi jednoduše právě propojit s infrapanely a ohřevem teplé užitkové vody. Cenově naše FVE vyjdou levněji než klasické po odečtení dotace…

Pro více informací neváhejte kontaktovat osobně, telefonicky nebo e-mailem firmu SunnyHouse v Semilech. www.sunnyhouse.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: