Fotovoltaika – v nejisté době jistá investice

V současné nejisté době mnoho z nás přemýšlí, jak ušetřit a zároveň smysluplně investovat peníze, aby neležely na bankovních účtech a kdo ví…třeba nám jednou jejich výběr banka či vláda nezmařila. Pokud finanční prostředky máme, pak je vhodné investovat do své budoucnosti a nezávislosti. Na mysli však nemáme ani drahý automobil, ani nesmyslné drahé „vymoženosti“ třeba v podobě přístrojů do domácnosti, které použijeme párkrát a pak leží v koutě. Investice má mít smysl a má nám sloužit dlouhá léta. To slibuje právě fotovoltaická elektrárna. Pokud ji nechcete pořídit v cenově nadsazených dotačních titulech jako je Zelená úsporám, kdy vždy v době dotací je pořizovací cena daného produktu výrazně vyšší, pak je ideální zvolit fotovoltaickou minielektrárnu od SunnyHouse v Semilech. Proč? Na to jsme se zeptali majitele firmy Andreje Bokoteje.

Jaký rozdíl je tedy mezi dotovanou a nedotovanou fotovoltaickou elektrárnou (FVE)?
Pomineme-li technická řešení, pak v ceně. Co je dotované, to je drahé. FVE od naší firmy vyjde bez dotace výrazně levněji, než jiná dotovaná.

Pojďme k praktické otázce. K čemu je běžnému uživateli taková FVE dobrá?
Spousta z nás jistě již řešila nadměrný, někdy i zbytečný odběr elektrické energie z veřejné sítě. Právě proto realizujeme tzv. minielektrárny, které zásadním způsobem snižují závislost na veřejné elektrické energii. Z naší praktické zkušenosti víme, že cokoliv je dnes na elektriku vnímáme spíše negativně, protože tu energii potřebujeme někde vzít. A to samozřejmě právě ze zmiňované veřejné elektrické sítě, což je drahé. Je třeba si uvědomit několik pohledů – první z nich je ekologický, kdy i snad největším ekologickým skeptikům dochází, že se k přírodě nechováme zrovna šetrně a FVE je krokem k ekologičtějšímu žití. Dalším pohledem je snížení zmiňované závislosti a zároveň naplnění našich potřeb, kdy od mobilního telefonu, přes počítač až k elektrickým automobilům jsme schopni mikroelektrárnou dodat elektrickou energii, kterou pro obrovskou část věcí denní potřeby nutně potřebujeme. Třetí pohled je dostupnost, kdy jde o levnou záležitost a snadnou instalaci s dlouhou životností. Důležité je k tomu dodat, že bez jakýchkoliv nutných a pravidelných zásahů, což je určitě další velké plus.

Komu FVE doporučujete, je vhodná pro každého?
Ano. Naši minielektrárnu si může v podstatě užít úplně každý, neboť můžeme instalovat i jen jeden panel pod okno třeba i v panelovém domě. Zejména firmy mají velmi drahou elektriku a tato investice se jim během 5 let může vrátit. Výkonnější elektrárny s více panely lze instalovat na rodinné domky, na chaty, klidně i na zahradnické chatky a podobně. Ideálním místem pro instalaci je jakýkoliv druh střech.

Pokud jsem se nad tímto zdrojem energie nikdy nezamýšlela, proč bych FVE vlastně měla chtít?
Jsou dvě motivace našich zákazníků, kteří pro FVE přichází – jedni chtějí ušetřit finance, druhým záleží na ekologii. A nebo obojí dohromady. Pokud se vrátíme k otázce financí, každý z nás zná ten okamžik, kdy přijde vyúčtování za elektřinu. Často řešíme nemalé doplatky, jsme rozčilení, přemýšlíme kde peníze na doplatek „vzít“ – a kde si ubrat ze svých úspor či financí, které máme připravené na něco jiného… a nakonec i jak to udělat, aby příště doplatek nebyl, byl minimální, nebo se nám elektřina celkově zlevnila. A to řeší jak v domácnosti, tak i šéfové ve firmách. Bohužel, trend v cenách elektřiny je stále stoupající. FVE toto dokáže řešit.

Určitě se nabízí otázka, jak velkou FVE potřebuji?
Velikost FVE se odvíjí, kromě stavu vaší peněženky, od roční spotřeby elektrické energie. Pro vaši představu: pokud by například čtyřčlenná rodina žijící v rodinném domku s roční spotřebou 6MWh (vaření na elektrickém sporáku, elektrický ohřev vody, topení infrapanely) chtěla být téměř nezávislá, potřebovala by si sama zajistit zmiňovaných 6 MWh, pro tento účel by tedy stačilo instalovat solární panely o celkovém výkonu cca 6 kW. Což je 24 ks panelů. Pokud bychom chtěli zvýšit ještě účinnost, je vhodné pořídit si baterie pro uchování přebytečné energie z panelů. Kompletní investice za takto velkou elektrárnu s úložištěm 9,6 kW včetně instalace je cca 160 tis. korun. Levnější varianta bez úložiště s okamžitou spotřebou vyjde asi na 120 tis. korun.

ČTĚTE TAKÉ:  ROZHOVOR MĚSÍCE: Ferdinand Leffler • „Každá zahrada by měla být plná života, bez ohledu na to, co v ní bude“

Zmínil jste úložiště, jak je to tedy s přebytky?
Pokud se používá akumulátor – úložiště, tak v okamžiku požadavku na energii je tato energie brána právě z baterií, ve kterých je uložena. Využít to lze na veškerá elektrická zařízení v domě – napájená z domácí sítě. A pokud akumulátor není, je vhodné přebytky ukládat třeba do ohřevu teplé vody. Většina domácností používá pro ohřev vody právě standardní elektrický bojler, není tak potřeba vůbec žádné zařízení, aby se přebytky využívaly pro zmiňovaný současný elektrický bojler. Stačí, když je váš bojler připojen do elektrické sítě. To je vše. Další možností využití přebytku elektrické energie je třeba napájení elektromobilu, což je ideální i pro efektivní snížení ceny za jeho provoz.

Zájemce o FVE jistě často napadá, zda funguje i v zimě?
Ano. FVE funguje i při zcela zamračené obloze. Pro příklad je-li zataženo bez slunce, i přesto FVE vyrábí z cca 30 %. A když je obloha úplně černá, bouřková, funguje FVE asi z 5 %. To znamená, že pokud máme 6kW FVE – jsou to necelé 2 kW a při 5 % je to 0,3 kW. Kdybychom to tedy převedli do praxe, čistě teoreticky, kdyby byla celý rok obloha zamračená – vyrobí nám FVE za rok 2 MWh, což je pro představu při spotřebě ledničky s mrazákem v energetické třídě A+ zaručený chod jejího provozu na sedm let.

Je při pořízení FVE vyžadován zásah do současné elektrické instalace v domě?
V 99 % případů nikoliv. V závislosti na střešní krytině a umístění hlavního rozvaděče tato instalace trvá asi 0,5 až 3 dny dle velikosti FVE. Je to tak jednoduché, že je-li uživatel trochu zručný, zvládne instalaci i zcela sám. Je to taková jednoduchá stavebnice včetně kotevního materiálu podle konkrétního druhu střešní krytiny.

Jsou potřeba nějaké přípravné práce na střeše?
Přípravné práce spočívají v tom, že z FVE je třeba svést kabely do místa, kde bude umístěn mikroměnič. Ideálním případem je, když má zákazník už průchodku v celém domě. To bývá hlavně u novostaveb. Nejběžnějším řešením je ale varianta, kdy jsou kabely jednoduše vedeny po vnějším plášti domu k mikroměniči. Podle typu střechy je kotevní materiál vždy izolován a nedochází tak k průniku vody.

Lze propojit FVE také s infrapanely, kterými doma topíme?
Zcela bez problémů. Jak jsem již zmiňoval v úvodu, z tohoto druhu elektrárny můžete napájet všechny elektrospotřebiče, infrapanely nevyjímaje. To znamená, že pokud máte nebo uvažujete o používání infrapanelů pro vytápění domu, můžete zásadním způsobem snížit náklady na jejich provoz. Infrapanely stačí mít v elektrice.

FVE jsou bezesporu produktem budoucnosti, kdy už nyní na novostavbách či v developerských projektech jsou běžnou součástí výbavy. Jaké s tím máte zkušenosti vy?
To je naprostá pravda. V poslední době začínáme čím dál pravidelněji instalovat FVE i infrapanely i pro velké bytové domy ve spolupráci s velkými developery, kdy jsou si vědomi obrovských výhod spojení naší FVE s vytápěním infrapanely. Tato výbava se pomalu stává standardem. A je to logické, finanční dostupnost a alternativní zdroje, které jsou ekologické, jsou velkým přínosem pro stavitele i konečného uživatele a samozřejmě pro naši planetu.

Pro více informací neváhejte kontaktovat osobně, telefonicky nebo e-mailem firmu SunnyHouse v Semilech. www.sunnyhouse.cz • tel: 800 100 979

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

398 komentářů: „Fotovoltaika – v nejisté době jistá investice

Komentáře nejsou povoleny.