BUĎTE CHYTŘÍ, PŘIPRAVTE SE NA ZIMU UŽ NYNÍ

I přesto, že v současné době máme všichni spíše myšlenky na dovolenou a léto, není od věci začít právě teď v klidu řešit vytápění na zimu. Čas běží velmi rychle a léto uběhne jako voda. Pokud budete připraveni, máte o velkou starost méně. Především však můžete výrazně ušetřit. Jaké jsou novinky ve světě elektrické energie a jaká jsou doporučení od profesionála Andreje Bokoteje ze semilské firmy SunnyHouse?

Proslýchá se, že chystaná legislativa chce výrazně omezit provoz krbových kamen na dřevo a později i topení plynem. Co byste tedy doporučil lidem, kteří se nechtějí za pár let potkat s realitou, kdy nebudou mít čím topit, nebo budou muset za draho řešit nové vytápění?
V podstatě nerozebírejme kdo a kdy to chce „spustit“, pojďme se podívat, co konkrétně to v praxi znamená pro nás. Určitě je lepší se na tuto možnost připravit, neboť je jisté, že to přijde, jde jenom o to kdy. A tak máme dvě možnosti. Buď čekat jako ovečky na porážku, nebo se s úsměvem připravit a být v pohodě.My nabízíme lidem z druhé skupiny naše řešení, které spočívá v co největší nezávislosti na systému.

Jak toho dosáhneme?
Bodem číslo jedna je určitě alespoň trochu změnit naše energetické návyky, pokud jsme tak již neučinili. To se týká jak spotřeby el. energie popřípadě plynu, tak ale i  ostatních zdrojů jako je dřevo či uhlí. Velkou otázkou je, co s plynem. Co je jisté, že plyn si doma běžně nevyrobíme, tím pádem si nemůžeme pomoci z vlastních zdrojů. Z mého osobního pohledu je plyn minulostí. Kromě toho, že není zrovna bezpečný, tak je s ním spojeno i relativně složité technologické zázemí a vysoká míra poruchovosti. Jinými slovy, pokud někdo staví nebo chce řešit nový zdroj tepla, rozhodně bych nedoporučoval plynový kotel, i kdyby byl super moderní. Zbývá tedy elektřina a ostatní pevná paliva – dřevo, uhlí. Jestliže během pár let přijde legislativa, která nám říká, že určité procento – např. 60% musí být z obnovitelných zdrojů – tak na to s plynem, uhlím ani dřevem nedosáhneme, neboť tyto zdroje nejsou považovány za obnovitelné. Zbývá tedy jenom elektřina a ta má výhodu, že se dá relativně jednoduše vyrobit i ze zdroje, který je umístěn lokálně. A nyní se dostáváme k tomu, jak efektivně využijeme každou jednotlivou kilowattu. Zdroje vytápění na elektřinu jsou následující: infrapanely, tepelná čerpadla, elektrické podlahové vytápění, elektrické kotle, přímotopy, akumulační kamna. Zmiňme, že elektrické kotle, akumulační kamna a přímotopy jsou velmi neefektivní – velmi náročné na spotřebu el. energie. Oproti tomu infrapanely a tepelná čerpadla mají v dnešní době velký význam, protože se jedná o tepelné zdroje s relativně nízkou energetickou náročností. Oběma zdrojům se detailněji budeme věnovat v dalších vydáních. Důležité ale je, že veškeré zdroje vytápění na elektřinu se dají napájet z vlastní fotovoltaické elektrárny (FVE). A jelikož se aktuálně ceny elektřiny snižují, lidé se nemusí bát využít infrapanely k vytápění svých obydlí. Tím spíše, když je na trhu řešení, které ideálně propojuje provoz infrapanelů s FVE.

Pojďte nám tedy říci více…
Nyní je ideální čas řešit přípravu na zimu, i když se těšíme aktuálně na léto a tepla je dostatek. Buďte chytře připraveni na zimu, aneb kdo šetří má za tři. Spojení FVE a topných obrazů – infrapanelů – představuje ideální spojení úsporného a efektivního hospodaření s energiemi a jako bonus to doma dobře vypadá. Energetická krize stále pokračuje a ceny energií jsou pro nejednoho z nás nejdražší, téměř neúnosnou komoditou. A kdo ví, co bude dál? Je lépe být připraven a vyslat tak jasný signál energetickým gigantům, že nejsme zcela v jejich moci. A právě spojení domácí malé či velké domácí FVE a vytápění infrapanely, je téměř ideálním řešením. Naše malé nedotované FVE nepodléhají žádným složitým povolením, byrokracii ani technickým projektům. Instalace je jednoduchá, téměř vždy několikahodinová – jednodenní
 – s okamžitým spuštěním. Čili od objednání do prvních ušetřených wattů nemusí uběhnout ani týden. Žádné dlouhé čekací lhůty na instalaci ani na samotné spuštění FVE, povolení pro paralelní připojení a podobně.

Přibližte nám váš systém FVE…
Náš systém FVE je jeden až třífázový podle požadavku, tzn. že vámi vyrobenou energii dodáváme do jedné, dvou nebo tří fází. Záleží na vašich finančních možnostech. Již tímto úkonem výrazně snížíte spotřebu energie z veřejné sítě. Jednoduše řečeno, co vyrobí vaše elektrárna, to dodá pouze a jen do vaší domácí sítě a pokud vám momentálně vyrobená energie nebude stačit, vaše domácí spotřebiče si zbytek elektřiny vezmou ze sítě veřejné – tedy placené. Tak je to jednoduché. Pokud nemáte spotřebu, vaše elektrárna nevyrobí více, než spotřebujete. Zkrátka vyrobí pouze to, co momentálně vyžaduje vaše domácnost, samozřejmě do výše maximálního, v tu dobu možného, výkonu. V opačném případě, jak jsem již říkal výše, si rozdíl, který FVE nebude schopna vyrobit, vezmete z veřejné sítě. Pro zvýšení efektivity se dají naše elektrárny kdykoli rozšířit o baterie, které zajistí ukládání přebytků do akumulátoru. Toto řešení jsme dotáhli k dokonalosti v součinnosti s našimi topnými infrapanely, které sami vyrábíme a nalezli jsme způsob propojení těchto zdrojů. Sami jsme si i navrhli infrapanel s přímým zapojením na FV panel bez jakékoliv elektroniky.

ČTĚTE TAKÉ:  Jak na úsporu elektrické energie, aniž bychom si zásadně snižovali komfort?

Řekněte nám tedy více i o infrapanelech…
Naše infrapanely se dají jednoduše přidělat na stěny či stropy, přeměňují elektrickou energii na teplo a ve spojení s FVE tak můžete ušetřit ještě výrazněji. Čili vyrábíte elektrickou energii, kterou přeměníte rovnou na teplo. Určitě vás napadne, jak asi chceme topit zadarmo v zimě, když slunce nesvítí. Ano, pokud slunce nesvítí, panely vyrábějí méně energie, někdy nevyrábí vůbec žádnou. Zvláště v zimě. Ale každý dodaný watt se počítá… Nicméně v září, říjnu i listopadu, kdy je slunce ještě dostatek a již je venku chladno a je třeba topit, můžete si přitopit našimi panely (zadarmo) a na kritické měsíce – tedy prosinec, leden a únor zapnete vámi doposud používaný druh vytápění anebo můžete topit našimi infrapanely celou zimu. V březnu už máme opět dostatek slunečních dní a FVE může vyrábět, což znamená opět topit za výrazně méně peněz.

Lze využít sluneční energii s FVE ještě nějak chytře?
Určitě. Když je slunce dostatek a není třeba topit, můžete postupným spínáním spotřebičů ušetřit značnou část spotřeby. Pro pochopení: slunce svítí: zapnu pračku – pračka dopere – prádlo pověsím nebo dám do sušičky – sušička dosuší – zapnu myčku – a takto postupujeme v průběhu dne. EFEKTIVNĚ toho lze docílit odloženými starty na všech našich spotřebičích a před odchodem do práce je nastavit tak, aby se časy, po které půjdou, navzájem nekryly. Věřte, že vás to začne i bavit. Pokud máte indukční nebo elektrický sporák, lze dvě plotýnky nastavit na tu fázi, kterou máte dotovanou FVE a opět vaříte zadarmo i několikachodové menu k nedělnímu obědu. A jako bonus vám to myčka téměř zadarmo umyje. Naším systémem FVE lze ohřívat i vodu v bojleru, klimatizovat místnosti, nabíjet auto apod. Pojďme se podívat na techniku a návratnost takové běžné elektrárny o výkonu 4,5 kW. Jedná se o elektrárnu s počtem panelů 12 ks. Pokud není úložiště, tyto panely jsou zapojeny rovnou do měničů, které dodávají energii do vaší domácí sítě. Důležitou poznámkou je zapojení panelů na střeše. Zatímco u 99 % dotovaných elektráren se panely zapojují do tzv. série, naše řešení používá tzv. sério–paralelní zapojení. V překladu do češtiny to znamená, že u zmiňovaných sériově zapojených panelů při situaci, kdy na 11 panelů svítí naplno sluníčku a 12. panel je zastíněn např. listem, stínem nebo vokálem od ptáka, tak celý výkon dvanácti panelů spadne na výkon nejhůře osvětleného (zastíněného) panelu a je jedno, že na ostatní naplno svítí sluníčko. Oproti tomu naše řešení spočívá v zapojení max. 4 panelů do série, tzn. že při zastínění vypadne výkon max. dalších třech panelů.

Jak je to s investicí a návratností?
Běžně instalovaná FVE o výkonu 4,5 KWh na sedlovou střechu s krytinou typu Bramac, stojí cca 140–160 tis Kč. Pokud bychom vzali v úvahu to, že tato
elektrárna může vyrobit za rok cca 3–4 MWh, tak při ceně 7 Kč/kW, kterou má nyní
spousta lidí, se tato investice může vrátit za cca 6 let. Je v podstatě jedno, zda se
investuje 50 nebo 250 tis. Kč. Návratnost je přímo úměrná. Rád bych ještě zmínil jednu věc a tou je ohřev teplé užitkové vody. Spousta lidí dnes již má el. boiler. Investice cca 60 tis Kč vám zajistí, že teplou vodu budete mít zdarma 5–8 měsíců v roce. A stačí k tomu 6 FV panelů…

Pro více informací neváhejte kontaktovat osobně, telefonicky nebo e-mailem firmu SunnyHouse v Semilech. www.sunnyhouse.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: