ROZHOVOR S ANETOU LANGEROVOU: „Jsem ráda, že mám možnost sdílet písně s publikem.“
ANETA LANGEROVÁ: „Jsem ráda, že mám možnost sdílet písně s publikem.“
Aneta Langerová (* 1986) je již roky výraznou osobností české hudební scény. Kromě nadání je to také proto, že jde svou vlastní hudební cestou a dělá jen věci, kterým ona sama věří. A především je dělá srdcem. Její hudba je citlivá i hluboká a živá vystoupení mají kouzlo. Zřejmě i proto se těší velké oblíbenosti mezi všemi generacemi. S Anetou jsme si povídaly o hudebních začátcích, životní cestě i posledním albu. Zažít její charisma na pódiu můžete 21. července na Sedmihorském létě, kde se představí v rámci turné Na Radosti 2016. V našem regionu půjde o jedinou zastávku a tedy i jedinečnou šanci pro všechny příznivce Anety.
Začněme tedy od úplného začátku. Hudbě se věnujete od svého dětství. Zajímalo by mne, kdy jste složila svou první písničku a jestli si na ni stále pamatujete? První píseň jsem složila, když jsem chodila na hodiny klavíru. Bylo mi asi šest let. Měla jsem doma cvičit prstoklad, místo toho jsem však skládala úplně jednoduchou melodii s textem o našem psovi Alanovi. Byl to můj nejlepší přítel v dětství. Když jsem ji dokončila, myslela jsem si, jak budou v lidové škole nadšení, moje paní učitelka mě však nazvala šumařem a tím mi hru na klavír úplně zošklivila. Tak jsem z klavíru odešla a začala hrát více na kytaru.
A možná, že tak určila i vaši budoucnost… Jaká byla hudební cesta pak?
Zpívala jsem od dětství ve sboru Bardáček, hrála na kytaru a vystupovala každoročně na říčanských koncertech v místním kulturním domě. Ve třinácti mi nabídla sázavská rocková kapela SPB, abych zpívala s nimi. Nechtěli mě pouštět do klubů, kam se smělo chodit až od patnácti, horko těžko jsem jim vždy vysvětlovala, že budu jen zpívat. V této kapele, jsem také poprvé hrála na koncertech na elektrickou kytaru a měla za sebou první kombo, to byla nádhera.
Do povědomí celé republiky jste se dostala až díky televizní soutěži. Už je to 12 let, co jste zvítězila v soutěži Česko hledá SuperStar. Jak zpětně vzpomínáte na tuto zkušenost? Na toto výjimečné období vzpomínám s láskou. Ale někdy mám pocit, že jsem tam snad ani nebyla. Vše proběhlo tak rychle, ta velká změna v mém životě se stala během půl roku, vůbec jsem nevěděla, kde mi hlava stojí a čí jsem. Naštěstí za mnou stála celá moje rodina, v čele s mým bráchou Nikolou, který mi dělá manažera. Soutěž mi dala možnost začít dělat to, co mě vždycky bavilo naplno. Díky ní jsem získala pozici, kdy jsem si mohla vybírat, co dělat chci a co ne. A já chtěla dělat hudbu. Tehdy jsme nastoupili s bratrem cestu, ve které pokračujeme dodnes.
V roce 2014 jste slavila velký úspěch s novým albem Na Radosti. Jak si toto album vede dále a liší se od předchozích alb? Každé album je jiné, nelze je moc srovnávat. Každé z nich zrcadlilo myšlenky, ve kterých jsem ten čas žila. Hledala jsem vždy velmi důkladně muzikanty a producenty, kteří se hodili pro to či ono období. Spolupráce s každým z nich mě velmi posunula, ať už to byl Ivan Král, Honza Muchow nebo Martin Ledvina, ale i skvělí muzikanti, kteří desky nahrávali. Na Radosti se liší že jsem pracovala od začátku dokonce s jedním člověkem. Po mém boku byl stále Jakub Zitko, který je spoluautorem desky. Trávil se mnou hodiny a hodiny v malém domácím studiu i na Šumavě, kde jsme se snažili nalézat ty správné aranže pro jednotlivé písně.
Na Radosti jste pojmenovala podle místa, kde album vzniklo. Kde se nachází a proč právě po tomto místě? To pro Vás bylo až tak významné? Na Radosti člověka okamžitě okouzlí. Je to bývalý sirotčinec, starý dům na samotě v lesích u Vimperka. Vedle něho stojí socha panenky Marie a naproti ní je malý kostelík. Je to zapomenuté místo a možná právě proto nás tak uchvátilo, zastavil se tam čas, a to jsme přesně potřebovali.
Když porovnáváte písně, které jste složila třeba před deseti lety a nyní, máte pocit, že se mění s tím, jak se měníte vy sama? Ano, přesně tak to je. Některé starší písně už zpívat ani nemohu, jelikož se příliš vázaly ke konkrétnímu období. Kdyby se ty písně neměnily, bylo by asi něco v nepořádku. Každý krok přinese něco nového. Nový pohled, uvědomění si něčeho, co člověk předtím neviděl nebo necítil. Je to taková dlouhá cesta a písně jsou jejím odrazem.
Nedá mi se nezeptat, zda máte nějakou svou píseň, která je nejoblíbenější a proč? A to jak z doby celé kariéry, tak třeba nyní z aktuálního alba? Mám ráda píseň Vzpomínka. Je velmi osobní. Stejně jako byla má první píseň o mém nejlepším příteli Alanovi. Podobná je i píseň Na Radosti. Když zpívám, že šplhám po kmeni do koruny pod dohledem luny, tak opravdu ve svých představách lezu po stromě a snažím se vyšplhat co nejvýš to jde, abych viděla do kraje.
Jak vlastně skládáte hudbu a texty. Co je Vaší největší inspirací?
Příroda, lidé okolo mě, život ve mně i všude kolem.
Loni jste také vyjela na velmi úspěšné stejnojmenné turné. Koncipovala jste ho do menších, komornějších prostor v doprovodu kapely a smyčcového tria. Letos v tomto turné pokračujete. Nese se ve stejném duchu, nebo se mohou fandové těšit na nějaké novinky oproti roku 2015?
Rozhodli jsme se, že volně navážeme na předchozí rok. Celý koncert se tak ponese v duchu alba Na Radosti, ale v průběhu koncertu se dotkneme i starších písní ze všech předchozích alb. Spojení kapely a smyčcového tria nám dává možnost každou píseň pojmout trochu jinak. Některé písně zpívám pouze za doprovodu smyčců, jinde převažuje zase kapela, poté se smyčcové trio s kapelou spojí a vytvoří takový malý orchestr, jinde se doprovodím sama. Důležité jsou pro mě kontrasty.
V červenci v rámci turné Na Radosti 2016 vystoupíte také v rámci Sedmihorského léta 2016. Jde o open-air s velikou pergolou a vždy skvělou atmosférou. Na co se mohou diváci těšit?
Dramaturgie koncertu vždy zůstává plus mínus podobná. Myslím, že důležitější je spíš napojení toho či onoho publika s interprety na místě. Právě to může vytvořit jedinečnou atmosféru.
Když mladý člověk začíná zpívat, asi má představy o tom, jak by měly koncerty vypadat, jaká generace by v publiku měla být nejvíce zastoupena… Jak jste to měla Vy? Naplnily se Vaše sny?
Jsem ráda, že mám tu možnost sdílet písně s publikem. Každý si v nich může najít to, co je jeho srdci blízké, nevnímám pak rozdíl mezí tím, zda je někomu více nebo méně let. Hudba je výjimečný jazyk, kterému rozumí každý a když si někdo oblíbí i texty, je to pro mě ještě silnější. Naše práce je předávat emoce a jak známo lidské srdce je složité, někdy do něj nevidí ani jeho majitel, natož pak my z pódia, ale přeci jen existuje asi jedna spojitost, a to jsou základní hodnoty každého člověka. Mě osobně těší opěvovat třeba přírodu, která je všude kolem nás. Vážím si jí, jsem vděčná za to, že v ní smím chodit, vidět ji a kochat se její krásou. Naplňuje mě to. Nebo mě těší zpívat o lidech, kteří s něčím bojují, jsou stateční, pravdiví, i když udělají během své cesty mnoho chyb, poučí se z nich. Jsou to témata zdánlivě banální, ale týkají se každého z nás.
Lze položit otázku, kde se Vy sama vidíte za deset let? Máte vizi a představu co byste tou dobou chtěla dělat a jak?
Snažím se žít v přítomnosti, vím, co je pro mě důležité teď a až z toho pak bude vycházet má budoucnost, která bude v ten moment opět přítomností. Jediné, co vím je, že nechci nikdy ztratit lidi, kteří jsou mi blízcí a které mám nadevše ráda. Takže ať budu za deset let kdekoliv, věřím, že tam budu s nimi.
A jak jste na tom se sny? Máte nějaký?
Nyní mám jeden velký sen, chtěla bych si pořídit malou harfu a naučit se na ní hrát.
Angažujte se také v charitativní činnosti. V roce 2014 skončila po deseti letech spolupráce například se Světlem pro Světlušku…
Nyní jsem například patronkou Čisté řeky Sázavy. Její břehy čistí už několik let každý rok dobrovolníci a tím zároveň šíří i zprávu o tom, jak bychom se měli k přírodě chovat. Na tomto projektu je krásné, že se může zapojit celá rodina. Naše děti v rodině na čištění jezdí už nějaký ten rok a moc dobře vědí, co do přírody patří a co ne. Je hezké být u toho, když malé dítě negativně komentuje nalezené odpadky v lese : „Podívej teto, jaké čuně to sem asi hodilo, copak nemají popelnice?“
Vaším manažerem a vlastně i ochráncem je Váš bratr Nikola. Jak funguje taková spolupráce a dalo by se říci, že i společná životní cesta sestra – bratr?
Jsme na sebe napojení už od mého dětství. Moji sourozenci byli vždy moji další rodiče. Oba jsou starší, jeden o deset let a druhý o jedenáct. V průběhu soutěže mě doprovázel hlavně táta s bráchou. Jednou, když jsem postoupila do závěrečného výběru deseti lidí, stála jsem uprostřed místnosti a najednou se na mě začali valit novináři a fotografové. Vůbec jsem nevěděla, co se děje, skoro nic jsem přes ty blesky neviděla, nebylo mi to vůbec příjemné a brácha si v tu chvíli stoupl přede mě a bránil mě vlastním tělem. V ten moment mi bylo jasné, že bez něho neudělám ani krok a že vedle sebe nechci žádného cizího člověka, ale pouze jeho.
Děkujeme za rozhovor a těšíme se na Sedmihorském létě 2016.
Také děkuji a těším se….
Rozhovor: Jitka Maděrová
Foto: Olga Špátová, Jitka Maděrová
Další rozhovory s vystupujícími naleznete na www.ceskyrajvakci.cz/rozhovory
VSTUPENKY NA KONCERT ANETY LANGEROVÉ A VŠECHNY DALŠÍ AKCE SEDMIHORSKÉHO LÉTA 2016 MŮŽETE ZAKOUPIT NA www.sedmihorskeleto.cz, www.evstupenka.cz a prodejní místa evstupenka. VÍCE INFORMACÍ
Program SEDMIHORSKÉ LÉTO 2016
Kategorie A:
30.6. – Velká zebra aneb Jakže se to jmenujete? – Ondřej Vetchý, Jaromír Dulava, Kateřina Hrachovcová a další – divadelní představení
05.7. – Ondřej Havelka & jeho Melody Makers
14.7. – Poslední recitál Marty Kubišové
21.7. – Aneta Langerová – Na Radosti 2016
28.7. – Rodina je základ státu – Miroslav Etzler, Sabina Laurinová, Robert Trsťan a další – divadelní představení
04.8. – Honza Nedvěd – Návrat – 50 let na scéně
18.8. – VYSAVAČ – Bohumil Klepl – One man show
Kategorie B (na tyto akce se nevztahují permanentky):
12.7. – JELEN
28.8. – Veselá Trojka
Sedmihorské léto vám i letos přináší:
• akce nabité hudbou, divadlem a nezapomenutelnými zážitky
• hvězdy hudební a herecké
• zábavu, kulturu a skvělou atmosféru po celé léto
• možnost přenosných permanentek – limitovaná edice
• od června do srpna vyžití v centru Českého ráje – Sedmihorky u Turnova
• další důvod, proč navštívit Český ráj a zpřijemnit si letní dovolenou