ŽIVÁ STRAVA – Pokrmy pro čas vánoční a zimní

FOTO JE POUZE ILUSTRAČNÍ!

Přichází paní Zima. A s ní období bílých sněhových peřin, sálavého tepla kamen a brzkých večerů.

Zima je časem spánku a oddechu. Všechny plody naší práce přinesly výsledky a nyní je čas pro odpočinek. Zimní čas využívali lidé ke vzájemnému setkávání a vyprávění příběhů ze svého života, které se předávaly z generace na generaci a byly zdrojem k čerpání přirozené moudrosti. Je to čas pro zklidnění po intenzivní práci od jara do podzimu, tak jak tomu bývalo u našich předků, kdy se po celoroční práci a následné sklizni věnovali pracím domácím, jako bylo draní peří, šití, pletení, předení, tkaní atd.

I my jsme v podzimním čase sklidili ovoce, zeleninu, semínka, ořechy. Z ovoce jsme si nasušili křížaly, ze zeleniny „kořenící směs“. Do vhodných skladovacích prostor jsme uskladnili čerstvou zeleninu a ovoce.  V tomto období máme více času na vytváření nových receptů a přípravy „hutnějších“ jídel.

Pohled na sněhovou peřinu za oknem a meluzína v komíně v nás vytváří pocit chladu a potřebu prohřát tělo. Přidáme proto do svého jídelníčku více semínek a ořechů, které obsahují „zahřívající“ tuky. Bez tuků se neobejdeme, tuková tkáň tvoří tepelnou izolaci a ochranu vnitřních orgánů, pokrývá nervy. Tuky umožňují správné využití vitamínů A, E, D a K a jsou také největší rezervou uložené energie potřebné pro fyzickou aktivitu. Semínka a ořechy (také např. avokádo) obsahují prospěšné nenasycené tuky (nejznámější omega-3 a omega-6 mastné kyseliny).

Je velmi důležité semínka a ořechy před konzumací namáčet (cca 12 hod – nejlépe přes noc) – nebo naklíčit. Aktivujeme tak v nich „uzavřené“ trávící enzymy. S jejich pomocí mohou být v našem těle tyto potraviny lépe stráveny a zároveň získáme více obsahových látek.

Vynikající potravinou jsou mandle, bohaté na všechny základní živiny. Mezi potravinami rostlinného původu patří mandle k jedněm z nejbohatších na proteiny. Více než polovinu hmotnosti mandlí tvoří tuky. Skládají se především z mononenasycených (34 %) a polynenasycených (11 %) mastných kyselin. Obsahují méně sacharidů (10%) než proteinů (25%) či tuků (50%). Vynikají vysokým obsahem hořčíku. Jsou bohaté na vitamíny B1, B6 a na vitamín E. Na pokrytí potřebné denní dávky vitamínu E stačí 6 mandlí.

ČTĚTE TAKÉ:  Domácí granola s džemem

Mandle namočíme na 12 hod do vody. Vodu slijeme, mandle řádně propláchneme. Když je rozmixujeme s vodou, získáme vynikající mandlové mléko.

V zimním období také zařadíme v pokrmech více záhřevného koření. Např. chilli, pepř, zázvor, kurkumu, skořici. Skořici řadí Tradiční čínská medicína mezi koření teplé až horké povahy, pikantní a sladké chuti. Svou jinovou energií pozitivně ovlivňuje dráhu srdce, sleziny, slinivky a ledvin. Díky svým zahřívajícím účinkům pak rozhání vítr a chlad, podporuje krevní oběh, mírní říhání, zvracení a průjem. Skořici můžeme v tomto období přidat do každého sladkého receptu, či čaje.

Zimní čas je také obdobím adventu a vánočních svátků. I v živé stravě si můžeme vytvořit vynikající štědrovečerní večeři, závin a vánoční cukroví. Je však třeba i zde pamatovat na skromnost a jednoduchost v jídle a jíst ovoce a zeleninu převážně tak, jak ji pro nás příroda připravila.

Anna Hýžová, autorka knih a zakladatelka Školy živé stravy, www.ziva-strava.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: