Železnobrodská sklárna DETESK s.r.o. – největší světový výrobce dárkových láhví

Když byla v roce 1990 firma DETESK v Železném Brodě založena , nikdo nepředpokládal jak překotným rozvojem v příštích několika letech projde.

Rozhodující zásluhu na počátečním vzestupu mají jednoznačně dárkové láhve, vyráběné z boritokřemičité skloviny. Používají se pro plnění alkoholickými nápoji – především ovocnými destiláty, a od poloviny devadesátých let minulého století  je DETESK jejich největším světovým producentem.

Nápad vyrábět z technické skloviny dárkové láhve vznikl v Itálii po roce 1985. Její vlastnosti totiž umožňují v provozních podmínkách vyrobit sofistikovaný produkt z běžného skla prakticky nevyrobitelný. Zakrátko se staly velmi módní záležitostí a italské kapacity na uspokojení poptávky zdaleka nepostačovaly. V porevolučním Československu ale potenciál existoval a záhy o sobě dal vědět.

Jejich hlavní odběratelé, destilerie, se nachází v Itálii a ve Francii v oblastech produkujících největší množství ovocných destilátů. Ve Francii se jedná především o nejvýchodnější oblast, o Alsasko, s vynikajícími destiláty z hrušek, mirabelek, švestek, třešní a také ze zbytků po výrobě vína. Takový produkt se tady vyrábí pod chráněným názvem MARC. V Itálii se dárkové láhve používají pro plnění populární obdobou francouzského Marcu. Jedná se o GRAPPU vyráběnou na celém italském severu, od alpských vrcholů v Aostě po hranice se Slovinskem.

Také v dalších evropských zemích se dárkové láhve používají – v Německu, Rakousku, Švýcarsku, zemích Beneluxu i jinde, ale nikoliv v takové míře. Menší množství směřuje do zbývajících kontinentů, Austrálie, Ameriky, Jižní Afriky i Asie. Spolu s dárkovými láhvemi se v Detesku vyrábí i další příslušenství do této oblasti, nepřeberné množství nejrůznějších odlivek či pohárků nebo dávkovače na odměřování množství alkoholických nápojů.

Samostatnou kapitolu tvoří příslušenství pro tzv. ABSINTOVÝ RITUÁL. Absint, nápoj s vysokým obsahem alkoholu, ochucený pelyňkem, anýzem, fenyklem a dalšími bylinami, se konzumuje zředěný vodou o teplotě okolo 0°C. K tomu slouží speciální nádoby – absintové fontány. Detesk jich vyrábí mnoho druhů spolu s odlivkami usnadňujícími konzumentovi volbu správného poměru mezi absintem a vodou. Podobně jako v případě dárkových láhví je Detesk zároveň největším světovým výrobcem absintových fontán.

ČTĚTE TAKÉ:  Sedmihorské léto se chystá na NO NAME a Pydlu

V železnobrodském Detesku se už mnoho let nevyrábí pouze dárkové láhve, zastoupeno je i klasické laboratorní sklo, výrobky z oblasti designu a především skleněné součásti svítidel, se kterými je možné se setkat v nejprestižnějších hotelech, koncertních sálech i soukromých rezidencích po celém světě.

DETESK_ŽELEZNÝ BROD- ČESKÝ RÁJ V AKCI - BANNER

Představitelé  DETESKU za téměř třicetiletou spolupráci s italskými a francouzskými zákazníky poznali v těchto oblastech řadu vynikajících producentů vína. Těchto poznatků už před lety využila společnost k tomu, že do svých prodejen naopak dováží skvělé produkty. Specializuje se na malá vinařství – na taková, která zákazníky hledají v jejich bezprostředním okolí včetně restaurací, hotelů a vinoték. A to je nejlepší pojistkou nejen vysoké kvality dovážených vín, ale i jejich přiměřené ceny.

 

Autor: Ivan Kalousek, detesk.cz, galerie.detesk.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: