Tip na výlet: Vyskeř, kaplička a rajský rozhled do kraje

Malebná obec Vyskeř vyrostla na úpatí čedičového vrchu v CHKO Český ráj, asi 15 minut jízdy autem od Turnova. Původní obyvatelé kdysi vyznávali pohanské bohy, později přijali křesťanství. Napovídají tomu jména některých osad a míst v okolí obce, např. Babiny, Neveselec či Radeč.  A také nálezy z roku 1894 – pohanské pohřebiště, zbytky popelnic a srp. Zaměstnáním místních bylo pravděpodobně pálení dřevěného uhlí, hospodářství a chov dobytka. Od toho pochází i jedno z vysvětlení názvu obce – množství kouřících milířů – viz kouř.

Zásadním bodem obce je náves s krásným kamenným Penzionem a Restaurantem Vyskeř – bývalou školou z roku 1844, jejíž budova je zrenovovaná a penzion i občerstvení nově otevřeny. Hned naproti pak obec vystavěla moderní hřiště s dětskými prolézačkami a se stroji pro cvičení dospělých. Pokud vystoupáte o pár metrů výše, uhrane vás kamenný kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jeho dnešní podoba pochází z počátku 20. století. Hned před kostelem se můžete pokochat také dřevěnou zvonicí z roku 1504. Nejvýraznější a neznámější dominantou obce je pak kaplička na vrcholu Vyskře, která dohlíží shora na celou vesnici.

Od úpatí za kostelem vede k vrcholu a kapličce křížová cesta z roku 1825 se čtrnácti zastaveními v podobě pískovcových sloupků s nikou, ve které jsou výjevy ze života Krista. V roce 2016 byla kompletně rekonstruována. Pokud nahoru vystoupáte, můžete se těšit nejen z lavičky, ale především z nádherných výhledů do Ráje.

V kapli z 2. poloviny 17. století je možnost svatebních obřadů a v turistické sezóně prohlídka interiéru. Od roku 1825 je kaplička v majetku obce. Pár let poté získala svou současnou podobu zděné stavby protáhlého osmibokého půdorysu, zastřešené sedlovou střechou, s nízkou věží a vrcholovým křížkem. V roce 1963 byla pro svou historickou i uměleckou hodnotu zapsána do seznamu kulturních památek. Poslední opravy exteriéru i interiéru, spolu s restaurováním vybavení kaple proběhly v roce 2011.

Aktuálně vrch Vyskeř doznal výrazných změn v podobě vykácených dřevin. Z důvodu grafiózy jilmů a kůrovce bylo třeba zasáhnout. Obec navíc v boji proti roští a invazivnímu akátu vytáhne již ověřené zbraně, kterými jsou ovce a kozy, které dotčené plochy spasou. Při návštěvě obce si tak budete moci užít pohled i do zvířecí říše. Další podobu vrcholu řeší zástupci obce s CHKO Český ráj a Libereckým krajem.
Až se do sytosti pokocháte dechberoucím výhledem do kraje, můžete si posedět na příjemné stylové letní terase Penzionu Vyskeř, kde vám dají něco dobrého na svlažení i do žaludku. Užijte si Ráj!

-red-

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

Jeden myslel na “Tip na výlet: Vyskeř, kaplička a rajský rozhled do kraje

Komentáře nejsou povoleny.