VÝLET ČESKÝM RÁJEM: NA ZÁSADKU (nejen) o adventu

Náš dnešní výlet odstartujeme v Mnichově Hradišti. Odtud budeme směřovat na Káčov (po zelené – 2,3 km) a cílem se stane Zásadka (po zelené – 3,4 km) – hezké a málo známé místo se zříceninou hradu.

Káčov

Vrch Káčov je přírodní památkou od roku 1953. Důvodem pro ochranu a vyhlášení je skalní útvar vulkanického původu s kontaktními metamorfovanými horninami. Povrchová část sopky je za staletí erozí zničena a dnes je obnažen pouze sopečný komín.

V oblasti Káčova roste množství vyšších rostlin, žije zde mnoho brouků včetně ohroženého druhu Carabus ullrichi ullrichi, tři desítky druhů motýlů a také mnoho ptáků. Káčov je vysoký 350 metrů a je z něho krásná výhled na Ještěd, Kozákov, Mužský či Krkonoše.

Zásadka – zřícenina hradu

Zřícenina hradu Zásadka je kouzelné místo, kterému se neobvykle věnuje tamní hradní pán. Možná se budete divit, ale i zřícenina může mít kastelána. Ten zásadský pečuje o zříceninu tak, že z ní udělal úžasné místo pro pohodový i zážitkový rodinný výlet. Mnohá udržovaná zákoutí, vtipné detaily, možnost na udržovaném travnatém „nádvoří“ posedět a opéct buřty… A třeba i nyní v době adventu obdivovat vánoční betlém.

Původně gotický hrad ze 14. století byl pro roce 1560 přestavěn na dvoukřídlý renesanční zámeček. Umístění na vysokém a prudkém břehu nad soutokem řek Jizery a Mohelky s sebou nese krásné výhledy do dáli i údolí.

Do současnosti se v areálu zachovaly zbytky příkopů, hradeb a zdí zámku a také dvě zčásti zasypané místnosti v suterénu s valenými klenbami (nejsou přístupné) a částečně také kamenná ostění oken a oblouková římsa na vnějších průčelích.

Ze starších popisů se historici domnívají, že byl zámek zdoben sgrafity. Mezi majitele patřili například Jiří z Poděbrad, Markvart Frycek z Daliměřic, páni z Řehnic, Kateřina Žerotínská ze Smiřic či Albrecht z Valdštejna.
A pokud budete mít štěstí a pana kastelána na Zásadce potkáte, jistě vám rád nabídne výklad o historii místa.

ČTĚTE TAKÉ:  VÝLET ČESKÝM RÁJEM: Kozákov – střecha Českého ráje
Ukažte tento článek i vašim přátelům: