VELIKONOČNÍ BOCHÁNEK (inspirovaný ájurvédou)

Protože Velikonoce jsou za dveřmi můžete si zkusit i tento poněkud netradiční velikonoční bochánek. Má menší zastoupení lepku, obsahuje více vlákniny a vyhnete se nevhodné kombinaci mléka a soli.

Velikonoční bochánek

40 dkg celozrnné pšeničné mouky,

30 dkg celozrnné špaldové hladké,

20 dkg lněné mouky,

10 dkg mandlové mouky,

1 kostička droždí,

vanilka ( mletá), kardamom (mletý) a troška mleté skořice,

1 lžička soli,

1 hrneček spařených rozinek,

20 dkg třtinového cukru,

14 dkg ghí,

1 sladká smetana, teplá voda,

trošku citrónové kůry (pokud se vám podaří koupit chemicky neošetřenou).

Z tohoto množství jsou zhruba tři až čtyři bochánky.

Droždí necháme v trošce teplé vody a s troškou tř. cukru vzejít, poté přidáme všechny ostatní suroviny a s citem a láskou vše zamícháme. Těsto má být polotuhé a mají se při jeho míchání v něm dělat bubliny. Těsto necháme na teplém místě nakynout, trvá asi 45 minut a poté tvarujeme bochánky. Nezapomeneme je potřít rozšlehaným vajíčkem. Vytvarované bochánky opět před pečením kynou, asi 15 minut. Pečeme na 180 stupňů celsia asi 40 minut. Pokud budete zadělávat z uvedeného množství tak pozor, na plech se vejdou jen dva bochánky, a proto musíte těsto zpracovat postupně, aby Vám zbylé dva nepřekynuly. Pokud vám bochánek v troubě prasknul, tak to většinou znamená, že těsto nebylo dostatečně nakynuté. Ještě jedna rada, pokud se bojíte, aby se bochánek příliš seshora nepřipálil, je možné po první třetině pečení bochánek přikrýt pečícím papírem.

Pšeničná mouka je hůře stravitelná, proces kynutí její stravitelnost ještě malinko zhorší, obsahuje i mnoho lepku. Kdo má horší trávení, nebo alergické obtíže, doporučuji po konzumaci se napít čaje KKF nebo alespoň fenyklového čaje.

Kombinace mléka a soli (v jídle) je ve starém učení Ayurvédy brána jako velice těžká pro naše zažívání, ba přímo škodlivá. Platí to všude kde se tato kombinace používá (kynuté těsto, bramborová kaše). Pokud máte zvýšené množství škodlivin v těle (opakující se nemoci, alergie, zahlenění, kloubní potíže atd.) a vaše zažívání nefunguje správně, není nic jednoduššího než toto změnit a místo mléka použít vodu s ghí, nebo šlehačkou.

ČTĚTE TAKÉ:  Domácí granola s džemem

Autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda

tel:724 137 587, e-mail : ivaveda@ivaveda.euwww.ivaveda.eu

více tipů a informací o Ivě najdete zde

Hodnocení:
Datum:
Hodnoceno:
Vynikající...nejen na Velikonoce ;)
Hodnocení redakce:
51star1star1star1star1star
Ukažte tento článek i vašim přátelům: