Třezalka – nejen přírodní antibiotikum

Třezalka tečkovaná (lidově zvaná také Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček) má celou řadu velmi pozitivních účinků na naše zdraví. To je důvodem, proč je hojně využívána v léčitelství, mezi lidovými léčiteli je oblíbená a používá se už od starověku.

Třezalku můžete ve volné potkat po celé Evropě, v Číně, Asii i Africe. Hoví si v mírném a subtropickém pásu celého světa, takže ji nepotkáte jen v ledových arktických oblastech. U nás Třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) potkáte v nížinách i na horách.  Je 30 až 60 cm vysoká, má holou lodyhu, která se větví. Svůj název získala podle tečkovaných podlouhlých listů. V prázdninových měsících začíná kvést drobnými žlutými kvítky, které po odkvětu tvoří tobolky. Pokud si chcete být jisti, že trháte třezalku, otevřete její poupě těsně před rozkvětem. Vyteče z ní červená šťáva. V létě sbíráme nať i květ.

K čemu nám může být třezalka tečkovaná dobrá?
Její účinky jsou velmi široké a rozmanité. Využít ji můžete při problémech s nespavostí, při úzkostech, stresu a depresích. Má uklidňující účinek na organismus. Dále je vhodná při onemocnění jater, žlučníku, plic, na žaludeční vředy a při problémech dvanácterníku, na slinivku či na poruchy močových cest. Účinná je také na chronické srdeční nemoci, pozitivně působí na krevní oběh a zlepšuje pevnost cév. Kromě toho působí antibioticky, protizánětlivě, stabilizuje hormonální výkyvy (klimakterium), pomáhá při menstruačních potížích. Zevně ji pak lze použít k ošetření otoků, ekzémů nebe hemeroidů. Léčitelé ji navíc doporučují při zlomeninách, pohmožděninách či sraženinách. Třezalku by neměli užívat lidé, kteří trpí cukrovkou, nízkým tlakem, mají pylové alergie nebo jsou onkologičtí pacienti. Dále se nedoporučuje v kombinaci s léky na vysoký cholesterol nebo HIV. Při užívání třezalky se navíc může objevit přecitlivělost na světlo, která se projeví fleky na kůži.

ČTĚTE TAKÉ:  Co mít v zahradě: ROSTLINY PRO OPYLOVAČE

Třezalka tečkovaná obsahuje třísloviny, rutin, kvercetin, silice a pryskyřice. Červenou barvu má za následek hypericin. Obsahuje ale také provitamín A či vitamín C. Můžete si z Třezalky tečkované připravit odvar, čaj či tinkturu.

Janův olej na zevní použití: Namočte 2 hrsti čerstvých květů do zahřátého olivového oleje a nechte je přibližně 2 minuty přejít varem. Odstavte a nechte 12 hodin louhovat. Poté zceďte do skleněné lahve a uložte olej do chladu. Potírejte postižená místa, nebo použijte do koupele.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: