Srpen – měsíc termoregulace organismu

Letní prázdniny se přehouply do svého druhého měsíce, je tu srpen a pomalu přichází babí léto. Nejen příroda, ale i naše tělo reaguje za změny. Dle čínské medicíny patří srpen třem ohřívačům a souvisí s termoregulací organismu. Právě tento systém je v srpnu nejvíce zatížen a ohrožen. Většina tělesného tepla, která v těle vzniká, pochází z činnosti jater, ledvin a mozku. Současně také působením některých hormonů a samozřejmě fyzickou aktivitou. Termoregulaci ale ovlivňuje také okolní teplota. V létě je proto třeba se naučit své tělo přirozeně ochladit a především svůj termoregulační systém udržet v rovnováze.

V tuto dobu velmi pomáhá odlehčení jídelníčku a zařazení ochlazujících potravin. Mnozí lidé to tak praktikují jen proto, že to tak prostě cítí a tělo si o to samo říká, aniž by hledali důvody proč. V létě člověk nemá chuť na omáčky a hutná jídla, ale naopak vyhledává více zeleniny a lehčích jídel.

Doporučuje se konzumovat vše lehké a především čerstvé, nejlépe tepelně nezpracované. Tedy například zeleninový salát (ochlazující zelenina je například okurka, rajče, cuketa, ředkvičky, zelený salát a další). Ochlazující jsou také citrusy a lokální ovoce – jablka, ostružiny, maliny. Využijte i šťávy z ovoce a zeleniny (pozor, nekombinujeme v jenom).

Termoregulaci také podpoříte, když budete mít dostatek minerálů, sodíku, vápníku, hořčíku, zinku a draslíku. Důležitý je také pitný režim – čistá voda, čaje neslazené a vlažné (ne studené!) – mátový, kopřivový, meduňkový, zelený. Čínská medicína také doporučuje čaje na posílení jater, jejichž činnost je úzce spojena s termoregulací těla. Pokud je velké teplo, uzpůsobte tomu i namáhavost cvičení a fyzických aktivit. K regulaci tepla pomáhá také otužování. Pokud je s termoregulací něco v nepořádku, poznáte to například bolestí hlavy, třesem, nadměrným pocením, špatným duševním rozpoložením a únavou.

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž s nakladatelstvím Grada O KNIHU HRDINOVÉ SUCHÝCH ZAHRAD