SUPER TIPY, JAK PODPOŘIT IMUNITU a připravit se na podzim a zimu

Podzimní téma nemůžeme věnovat ničemu jinému, než přípravě na přicházející nevlídno. Samozřejmě toto období přináší i krásný čas, ale jde o přechod období, kdy je naše imunita nejvíce pokoušena a často nápor nezvládne. Budeme se tedy soustředit, jak nejlépe naše tělo připravit a podpořit jeho obranyschopnost.  Tipů na vitamíny a různých doporučení nás denně atakuje nepřeberné množství. Proto jsme pro vás připravili tipy, které vás nebudou téměř nic stát a ještě vás budou bavit.

Obecná funkční doporučení:
Strava
– budeme se opakovat, ale strava je to, co po celý život vlévá do našeho těla živiny, vitamíny, minerály… Je tedy jen na vás, jestli se rozhodnete, že některé nezdravé potraviny omezíte nebo zcela vyloučíte ze své stravy a nebudete je svému tělu stále podsouvat. Pokud si myslíte, že bez nich nemůžete žít, možná se spíše zamyslete nad tím, co vám vaše strava přináší a jestli naopak můžete žít s ní… Zcela konkrétní tipy i s recepty vhodnými na dané období najdete vždy v rubrice Cesty ke zdraví. Ani v říjnu tomu není jinak.

• Pohyb – neslyšíte to poprvé, ale každodenní pohyb je základem. Protože se říká, že pohyb je život. A také, že to, co se přestane hýbat a zastaví se – umírá. Není to nadnesené, je to prostě tak. Proto vyjděte ven každý den alespoň na třicetiminutovou procházku v přírodě – a to v jakémkoliv počasí. Posílíte tím imunitu, svaly, žilní oběh, srdce, plíce a samozřejmě se tím příjemně nenásilně otužíte. Pokud vám procházka nestačí, jen dobře! Dejte si běh, HIIT, posilování, jógujakýkoliv sport, který vás baví. Kromě přínosů fyzických si totiž odpočine i hlava a navíc dostanete velkou dávku endorfinů, což znamená dobrou náladu a pocit štěstí.

• Duševní rozpoložení je jednou z nejdůležitějších položek pro zdraví a dobrou imunitu. Pokud se doma stále hádáte, partner je věčně naštvaný, nebo máte jakékoliv problémy, které vás nutí dokola přemýšlet a prožívat nekonečný duševní diskomfort, rozhodně se to projeví i na vaší fyzické schránce. A není to jen o nastydnutí. V takovém prostředí si člověk po nějaké době „vyrobí“ mnohem závažnější choroby. Chtě-nechtě, prostě si vytvořte své životní prostředí tak, abyste se v něm a s lidmi kolem vás, cítili skvěle.

Správné dýchání – pokud se naučíte hluboce dýchat, máte vyhráno. Mnohem lépe budou fungovat plíce, okysličení krve, očista plic i zažívání… Myslete tedy na to, že dýchání nemá být povrchní a že správně se má dýchat do břicha.

Dobrý spánek – zaručí nejen správnou regeneraci, odpočinek a možnost těla opravit přes noc to, co během dne pro jiné úkony nestíhá, ale také vám nastartuje den, pomůže s dobrou pamětí a výkonností. Spánek je prostě základní pilíř. Proto se mu pravidelně v Restartu věnujeme :-)

Pojďme být konkrétnější. Které plodiny vám pomohou doplnit vitamíny, zvýšit obranyschopnost a jak je zpracovat?

• Červená řepa – pokud si koupíte červenou řepu od pěstitele, který ji  při pěstování chemicky „nezničil“, nebo máte vlastní, je vyhráno! Červená řepa je obrovskou zásobárnou minerálů a organických sloučenin, ale samozřejmě i vitamínů (A, B1, B2, B3, B6,B9, C, K), hořčíku, železa, draslíku, mědi a fosforu… Dle studií zvyšuje výkonnost při intervalovém tréninku či jízdě na kole a podporuje regeneraci svalů. Navíc obsahuje oxid dusnatý, který pomáhá chránit srdce, je prevencí mrtvice a infarktu, posílá signály bílým krvinkám, aby začaly bojovat proti infekcím a zmírňuje záněty. Řepu si můžete odšťavnit, uvařit, upéct, dát do salátu s křenem a jablky či do polévky. To všechno ale znáte. A znáte řepný kvas? Je to fermentovaný nápoj, který posiluje krev, pomáhá očistit játra a podporuje zažívání, obsahuje enzymy a probiotické bakterie, které nutně potřebujeme pro naše střeva. Totiž naše zdravá střeva = zdravé tělo, dobrá imunita. Kvašená šťáva z řepy se dokonce používá při rakovině. Pije se ráno a večer 1dcl – před jídlem, nebo během něho.

Recept na řepný kvas:

4 řepy • 100 ml šťávy z kysaného zelí nebo ¼ hrnečku syrovátky, 1 pl keltské soli, 2l filtrované čisté vody, 2l sklenice.
Vodu převařte a nechte vychladnout. Poté do ní vmíchejte sůl. Čisté řepy nakrájejte na kostičky i se slupkami (pokud máte řepu z obchodu, oloupejte) a vložte do čisté sklenice. Dolijte vodou se solí. Přidejte šťávu ze zelí/syrovátku. Zakryjte utěrkou (ke kvasu musí mít přístup kyslík) a nechte stát v teplé místnosti asi 4 dny. Hotovo. Poté ho můžete vložit do ledničky a vždy pijte „ohřátý“ na pokojovou teplotu.

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž s křížovkou o knihu od nakladatelství Grada

vitamín C – je notoricky známý základ. Saháme po něm kdykoliv cítíme, že na nás „něco leze“. Fajn je ale myslet na jeho doplnění i preventivně. Nejlépe skrze plodiny, které u nás rostou. Máte-li rakytník na zahradě, skvělé. Další bombou, která předčí všechny vitamíny C, je šípek. Skočte si ho ještě teď nasbírat, pokud jste to nestihli a kromě sušení si z něho udělejte šípkový nápoj.  

Recept na šípkový nápoj:
Hrstku šípků dobře propláchněte a dejte do zavařovačky. Zalijte cca půl litrem čisté vody a rozmixujte. Nechte louhovat. Pít se dá už po půl hodině, vhodné je ale nechat odstát přes noc. Nutné je před pitím přecedit skrz velmi jemné plátýnko. Lze dosladit medem, nebo lehce přihřát (nevařit). Pokud zmenšíte poměr vody, vznikne výluh, který lze přidávat místo citronu do čaje.

• Jablečný ocet – nyní koupíme v každé zdravé výživě. Téměř nikdy však nevystopujeme odkud jablka pocházela, zda byla stříkána – čím a kolikrát… Proto je nejlepší si tuto úžasnou tekutinu vyrobit doma. Je to až trapně jednoduché. Jablečný ocet může být pomocníkem při hubnutí, posiluje imunitu, má antibiotické, protivirové, protiplísňové a dezinfekční účinky. Je vhodný na dochucování salátů i jako nápoj (ředěný), který podporuje metabolismus a pomáhá tělu zbavovat se škodlivin. Dá se použít i jako tonikum pro mytí pleti, pokud vás bolí v krku, kloktejte každé 2hodiny 2dl teplé vody se lžící jablečného octa a nebo ho použijte na potření místa při bodnutím hmyzem. Při domácí výrobě přesně víte, jaká jablka používáte a protože jsou vaše a z vašeho domova, o to větší účinky pak ocet má.

Recept na jablečný ocet:
1 kg chemicky neošetřených jablek – nebo jen slupek, čistá voda
Z jablek odstraňte slupky a okvětí a dobře omyjte. Celá i s jádřincem je na drobno nakrájejte nebo nastrouhejte a vložte do 5l zavařovací sklenice a dolijte vodou – asi 5 cm pod okraj. Zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě kvasit. 1x denně čistou vařečkou promíchejte. Po 10–14 dnech je zkvašeno. Přeceďte přes plastové sítko, vlijte do čisté sklenice a nechte 3 týdny v chladu. Tekutina zoctovatí a zhnědne. Hotovo.

Ořechy – vlašskými ořechy je vhodné se zásobovat na celý podzim a zimu. Jsou totiž velmi výživné a energeticky vydatné, podporují paměť a funkci mozku (ne nadarmo mají tvar mozku). Obsahují mnoho vitamínů, zdravých tuků, sacharidů, minerálů a vlákniny. Podporují tvorbu červených krvinek. A také pomáhají předcházet srdečně-cévním onemocněním.  Aby byly ořechy, je vhodné je před jídlem namočit. Ideálně přes noc. Dáte si opražené ořechy se slivovicí a medem?

Recept na ořechy v medu se slivovicí
Ořechy opražte v troubě. Mezi tím si dejte množství medu dle sklenice, kterou budete plnit a smíchejte ho s jednou polévkovou lžící slivovice. Vychladlé ořechy vložte do čisté sklenice a zalijte. Nechte 3 týdny uležet, poté můžete konzumovat. Jde o medicínu, kterou je vhodné zařadit do svého jídelníčku po lžičkách a to především v zimním období.  Působí totiž velmi příznivě na naše ledviny a také doplňuje potřebné živiny.

vitamín D (+K) – v tomto případě se dostáváme k poslední položce, která bude jediná, kde nebudeme radit vlastní výrobu.  S ubývajícím sluncem ubývá v našem těle (a jeho schopnost si ho vyrábět) i tento vitamín. A tak trpíme jeho nedostatkem. Spolu s vitamínem K, který funguje jako jeho „převozník“ jsou pak silná dvojka. Vybírejte ale takové vitamíny, které jsou kvalitní a nejlépe jako tekuté v oleji, aby se dobře vstřebaly.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: