Střeva, mikrobiom a my

O střevech se mluví ve spojení s mikrobiomem (Jde o přesnější pojmenování mikrobiálního společenstva, které zahrnuje veškeré „mikroobyvatele“, jež žijí v lidském těle nebo na něm.) stále častěji. Je to poměrně obsáhlé téma. Tento, až pět metrů dlouhý orgán má totiž na starost naše spokojené žití, nálady i imunitu.

Pokud střeva nejsou v kondici, můžete mít často chuť na sladké, přibírání či naopak úbytek na váze, změny nálad, plynatost, kožní problémy a v neposlední řadě také problémy s vyprazdňováním (zácpa nebo průjem). Možná hledáte příčiny někde jinde.

Ale co když opravdu stačí jen dát svá střeva do pořádku? Jde o klíčový orgán pro naši imunitu – a to až ze 70 %. A je to logické, co sníme, to nám zažívacím traktem prochází, ve střevě zpracovává, vstřebává nebo odchází. Navíc výzkumy ukazují osu střevo – mozek, která zahrnuje oboustrannou komunikaci mezi centrálním a střevním nervovým systémem. Dochází tak ke spojení emočního a kognitivního centra mozku s periferními střevními funkcemi. Tedy, vyplývá z toho, že je střevní mikrobiom důležitější, než jsme si doposud mysleli.

„Osazenstvo“ našeho střeva souvisí tedy nejen se zmiňovanou imunitou, ale také s naším duševním zdravím. Ve střevech se kromě trávení potravy absorbují vitamíny a minerály, produkuje se v něm až 90 % serotoninu (látka potřebná k přenosu signálů v mozku) a mnoho dalších funkcí, které významně ovlivňují fungování našeho těla. Dokonce lékaři tvrdí, že ve střevech se rozhoduje o vzniku autoimunitních onemocnění a možná také rakoviny či arterosklerózy.

Jak tedy své tělo a jeho „obyvatele“ podpořit?
Samozřejmě stravou. Jezte kvašenou zeleninu – kimči, pickles, pijte kefír, odšťavený řapíkatý celer či kombuchu. Také myslete na to, že je třeba svým střevům pravidelně odlehčovat  skrze vhodnou skladbu stravy.

ČTĚTE TAKÉ:  Kurkumový med jako antibiotikum i pro podporu mikroflóry

Vaše jídlo byste si měli chuťově užít, ale zároveň je třeba přemýšlet nad jeho skladbou a pomalu se učit ubrat méně masa, mléčných výrobků, cukru a mouky a naopak přidat na straně zeleniny (ideálně vlastní, bez chemie!). Protože chvilkové požitky nejsou nic proti tomu, kdy můžete žít zdravý a plnohodnotný život bez zbytečných zdravotních problémů. A u jídla to začíná…i končí.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: