ŠŤOUCHANÉ BRAMBORY S JÁHLAMI A KADEŘÁVKEM – vaříme BIO!

Šťouchané brambory  s jáhlami a kadeřávkem

vegan ve variantě bez másla / bez lepku

Ve spolupráci s nakladatelstvím Smart Press a novinkovou knihou Nová biokuchařka Hanky Zemanové vám přinášíme seriál velice zajímavých a chutných bioreceptů. Nechte se inspirovat a pochutnejte si…

INGREDIENCE: 

0,5 kg očištěných brambor nakrájených na větší kusystouchane brambory s jahlami a kaderavkem - kuchařka - český ráj v akci

100 g bio jáhel

500 ml vody

1 lžička mletého kmínu a 2 kuličky černého pepře

1 lžička soli

olivový olej nebo přepuštěné máslo

2 cibule (cca 200 g)

150 g kadeřávku

POSTUP:

1
Oloupané brambory nakrájejte na větší kusy a zalijte vodou.

2
Jáhly properte a vsypte do hrnce k bramborám. Přidejte koření a sůl a přiveďte k varu.

3
Vařte cca 20 minut (nebo do změknutí brambor) bez míchání na velmi mírném ohni, ideálně s rozptylkou, ale hlavně v hrnci se silným dnem.

4
Připravte si cibuli a kadeřávek nebo pórek. Kadeřávek omyjte, osušte a vyřezejte střední žebra. Ta si můžete nechat do vývaru. V kastrůlku s vroucí osolenou vodou krátce zblanšírujte kadeřávek pokrájený na větší kusy, nebo ho pět minut povařte na pařáčku, aby změknul, ale zůstal krásně zelený. Hned propláchněte studenou vodou a nechte okapat. Kadeřávek tak nebude za chvíli šedivý.

5
V hluboké pánvi si orestujte na měsíčky nakrájenou cibuli, přidejte jáhly s bramborami a lehce rozšťouchejte šťouchadlem. Přidejte kadeřávek, trošku olivového oleje nebo másla a nechte prohřát.

6
Chcete-li krémovější šťouchance, zalijte je troškou smetany (dle vašich preferencí kravskou nebo obilnou).

JÁHLY

Jáhly mám moc ráda a podle mě se ideálně chuťově snoubí nejen se švestkami a jablky v jahelníku, ale naslano právě s bramborami nebo s dýní. Jáhly jsou loupané proso a patří mezi nejméně alergizující obiloviny, jsou velmi lehce stravitelné, přitom výživné a nezatěžují tělo lepkem. Podle tradiční moudrosti prý podporují pozitivní myšlení a mladistvý vzhled. Hodí se při rekonvalescenci i při stavech vyčerpanosti. Podle čínské medicíny posilují ledviny, slinivku a žaludek. Jsou skvělé pro těhotné ženy i malé děti.

JAKÉ JÁHLY KOUPIT?

Na trhu je mnoho druhů jáhel, nenechte se proto odradit, pokud natrefíte na jáhly, které budou nahořklé nebo i po delší době vaření tvrdé na skus. V posledních letech se na našem trhu dají koupit zejména čínské jáhly v biokvalitě. Jedná se o jedinečnou odrůdu, která je ideální na vaření. Jsou to velmi drobná žlutá zrníčka, a ještě nikdy se mi nestalo, že by byla hořká nebo tvrdá. Stačí je vařit cca 10–15 minut. Oblíbily si je i naše děti. Já bych sice měla největší radost, kdybych mohla kupovat české jáhly, ale ty zatím (2016) nejsou k sehnání.

ČTĚTE TAKÉ:  Domácí granola s džemem

 

…………………………………………………………………………………………

O KNIZE:

Nová biokuchařka Hanky Zemanové
Nejprodávanější kniha o biopotravinách a zdravém vaření po deseti letech

Datum vydání: září 2016
Vydává nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
Kniha bude k dostání u všech dobrých knihkupců a na www.smartpress.cz.

Obálka_Nová biokuchařka Hanky Zemanové_jpgAutorka se rozhodla svou Biokuchařku kompletně přepracovat tak, abyste v ní našli aktuální informace o biopotravinách, nových výživových trendech i ekologickém zemědělství a mohli z ní čerpat inspiraci pro svůj každodenní život. Kromě toho autorka prozradí, kam se ve výživě za posledních deset let sama posunula a co doma ráda vaří. Představí vám zajímavé ekofarmáře a významné ekologické projekty. S pomocí řady odborníků hodnotí objektivně nové trendy ve výživě (např. raw, bezlepková strava, superfoods apod.) a poradí, jak se v nich vyznat a jak si udělat vlastní názor.

Hančin přístup ukazuje, jak jíst i žít zdravě a v souladu se selským rozumem. Díky tomu vám pak zdravé vaření bude připadat jednoduché a přirozené. Z knihy se dozvíte, jak obohatit jídelníček a začít používat opomíjené, přitom však skvělé potraviny, jako jsou luštěniny, hlavně cizrna, fazole, červená čočka, loupané mungo, plnohodnotné obiloviny, jako jsou jáhly, čirok, jednozrnka, špalda, pohanka, či netradiční, na českém trhu nové a bezlepkové mouky, jako například mouku z červené čočky či žlutého hrachu.

Hanka připravila do této knihy přes 80 nových receptů. Nová biokuchařka je tak díky zcela unikátním informacím a novým receptům určena i těm, kteří už původní vydání Biokuchařky mají doma.

Mnoho receptů je bezlepkových, vegetariánských i veganských, ale nevyhýbají se ani kvalitnímu masu. Vyzkoušejte letní cuketovo-jahelnou koprovku, boršč s cizrnou, čočkový burger, placky z hrachové mouky, bezlepkové cookies, ječné lívance, nebo třeba biokuře na kurkumě podle výborného šéfkuchaře a nutričního terapeuta Davida Šaška (je členem Aliance výživových poradců), který s Hankou na některých, zejména masových receptech spolupracoval. Kniha je určena jak pro začátečníky v oblasti zdravého vaření, tak pro pokročilé.

Biokuchařka poprvé vyšla v roce 2005. Hned poté získala titul Nejlepší kuchařská kniha roku 2006. Od té doby se stala bestselerem mezi zdravými kuchařkami a dokázala, že zdravé jídlo může být dobré i krásně vypadat.

Hanka je též autorkou knihy BioAbecedář Hanky Zemanové a maminkou dvou holčiček.

VÍCE O KNIZE A NAKLADATELSTVÍ

VÍCE RECEPTŮ

nezapomeňte se vrátit….další biorecepty Hanky Zemanové na vás čekají!

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: