Květen – měsíc srdce

Dle tradiční čínské medicíny připadá na každý měsíc orgán, nebo orgány, které jsou v danou dobu nejvíce ohroženy. V květnu je dle této přírodní medicíny nejvíce ohroženo srdce. O srdci toho každý z nás ví určitě mnoho, proto není nutné připomínat, že jde o sval – velmi důležitou pumpu – který pravidelnými stahy zajišťuje dodávku krve do celého organismu.

Srdce je velké asi jako pěst, během 60 vteřin se stáhne zhruba sedmdesátkrát a přečerpá 5 litrů krve. Pokud je ale nutno (například při sportu), dokáže tento objem zvýšit až pětkrát. Kromě toho, že jde o fyzicky výkonný orgán, je považován také za místo, kde se odehrávají naše emoce – ať už krásné a veselé, nebo smutné a ne příliš šťastné.

Podle orgánových hodin je nejsilnější energie srdce vždy mezi 11. a 13. hodinou. Problémy činnosti srdce se mohou projevit bušením, nespavostí, otoky, dýchacími problémy, ale i změnami v chování – například zmateností. Onemocnění srdce způsobuje nedostatečné okysličení krve, které se může projevovat namodralým zbarvením rtů, jazyka a obličeje.

Jak tedy svému srdci dát to nejlepší? Prospět mu můžete pravidelným pohybem (vhodná je například jóga, procházky apod.), spánkem, správným jídelníčkem a samozřejmě psychickou pohodou. Nejen pro srdce je dobré nekouřit a hlídat si svůj krevní tlak. Svému srdci uděláte radost, pokud mu dáte dostatek hořčíku, vitamínu E, česnek (snižuje krevní tlak), místo soli používejte spíše bylinky na dochucení (samozřejmě dle svého zdravotního stavu), vláknina a některé studie doporučují denně malou dávku červeného vína, které kromě srdce prý blahodárně působí i na cévy.

Na srdce je také doporučován zelený čaj, který obsahuje důležité ochranné látky pro tento orgán. Co se týká samotných bylinek, na podporu srdce je doporučován hloh obecný – a z něho tinktura nebo čaj. Dále pak kontryhel, jmelí, srdečník obecný, kozlík lékařský, pampeliška, pelyněk a další. Vždy je ale třeba vědět co vašemu srdci chybí a dle toho bylinky vybírat.

ČTĚTE TAKÉ:  RECEPT: OMÁČKA NA TĚSTOVINY

Mezi jídla, která patří k podporám srdce patří luštěniny (sója, naklíčené fazole mungo, čerstvý hrášek, červené fazole), obiloviny (pšeničné klíčky, zelený ječmen, tmavé pečivo), zelenina (okurka, červená paprika, rajčata, rukola, ředkvička), ovoce (grepy, třešně). Doporučuje se omezit mléčné výrobky. Jídlo si můžete doplnit kořením, které podporuje srdce. kurkuma, bazalka, rozmarýn, oregáno, tymián. Nezapomínejte však na to nejdůležitější – žijte svůj život v klidu, pohodě, nezáviďte, netrapte se, nerozčilujte a užívejte si krás života!

Ukažte tento článek i vašim přátelům: