SPÁNEK VERSUS KYSLÍK

Naše tělo má dokonalý samo-regenerační a detoxikační systém. Aby vše fungovalo jak má, potřebuje k tomu pět základních složek: vodu, kyslík, potravu, spánek a duševní pohodu. My se dnes zaměříme právě na kyslík a spánek.

Denně potřebujeme cca 350 litrů kyslíku v klidu a nadechneme se asi 30 000 krát. Potřeba kyslíku se zvyšuje s fyzickou činností a ve spánku se zhruba po 90 minutách postupného utlumování člověku zrychlí tep, zvýší se spotřeba kyslíku a krevní tlak, dýchání a tělesná teplota začnou kolísat.

Jakou roli hraje tedy prostředí, ve kterém spíme? S rekonstrukcemi a novými stavbami domů utěsňujeme naše domácnosti, abychom neztratili teplo, přicházíme tak ale o přirozenou cirkulaci vzduchu. Dochází tím ke zhoršování kvality vzduchu nejen vlivem škodlivých látek, které se uvolňují z nábytku a bytových doplňků, ale také tím, že sami dýcháme. Vydechovaný vzduch z plic má kolem 4,5 % oxidu uhličitého, za hodinu ho vydechneme asi 18 litrů.

Zaměříme-li se na ložnici, kde trávíme valnou část našeho života a kam směřujeme naši pozornost, když si chceme odpočinout a zregenerovat se, děláme hned několik chyb. Zdravý a plnohodnotný spánek se odvíjí od několika faktorů. Základním je vhodná postel a matrace. I tyto dvě důležité položky totiž mohou mít za následek, že špatně spíte. A to v případě, že matrace jsou již staré, proleželé a nevěnujete jim dostatečnou péči – jako praní povlaků a čištění od prachu a roztočů. Špatně zvolená postel zase může uvolňovat nebezpečné látky z lepidel, které během noci dýcháte. A nedostatek čerstvého vzduchu naředěný chemickými látkami pak zcela zásadně ovlivňuje kvalitu vyspání a regenerace.

Zásadním faktorem je spotřeba kyslíku námi samotnými. V nevětrané ložnici o velikosti 15 m2, výškou stropu 2,6 m a dvěma spícími osobami se už kolem 2. hodiny ranní koncentrace oxidu uhličitého blíží k hranici bezpečnosti. Hranice únavy je překročena už po dvou hodinách spánku. Ráno nás pak bolí hlava, cítíme se unavení, pálí nás oči, těžko se soustředíme. Zajistíte-li ale větrání a přísun kyslíku během celé noci, máte další kostičku do mozaiky spánku splněnou. Bohužel není zcela efektivní zlepšit pouze jednu věc a myslet si, že se spánek zásadně změní. Je třeba věnovat ložnici celostní péči, která se týká místnosti, vybavení, atmosféry i zmiňovaného kyslíku…

ČTĚTE TAKÉ:  Kurkumový med jako antibiotikum i pro podporu mikroflóry

TIP: Nechte si poradit s výběrem postele a matrací od profesionálů! Českorajská firma Matrace Haken vám dá péči, kterou potřebujete!

Ukažte tento článek i vašim přátelům: