ROZHOVOR MĚSÍCE: MUDr. Miroslav Havrda„Bota by měla hormonizovat s anatomií i funkcí nohou“
Bolí vás nohy? A jakou péči jim denně věnujete? Stejnou jako třeba obličeji? A nebo o nich víte, jen když je nějaký problém? Nohy nás nosí, nohy nás uzemňují, díky nohám se dostaneme, kam je třeba. A přesto jim nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Víte jak o ně pečovat, na co se zaměřit a nebo třeba jak předejít skrze vaše chodidla závažným pohybovým problémům? Všem těmto otázkám se věnuje zakladatel podiatrie (medicínský obor, který se věnuje studiu, diagnostice a léčbě poruch nohy) v České republice MUDr. Miroslav Havrda, který přijede 26. května do sedmihorského Recallcentra se svou přednáškou Jak se (ne)staráme o své nohy.
Co vás osobně přivedlo k tématu nohou – a kdy jste si uvědomil, že právě podiatrie bude vaším celoživotním oborem?
Přivedli mě k tomu moji pacienti – sportovci. Staral jsem se zejména o tenisty, stolní tenisty a fotbalisty. Ti mají problémy s nohama každou chvíli. K vlastní podiatrii jsem se však dostal prostřednictvím národního týmu biatlonistů, se kterými jsem také dlouhodobě spolupracoval.
Pamatujete si na první moment, kdy jste si řekl: „Tohle v České republice chybí“?
Ne. Jelikož se tímto oborem medicíny nikdo nezajímal, chopil jsem se toho sám. Učit jsem musel na Novém Zélandu, v USA, Německu a Belgii. A určitě jsem udělal dobře.
Proč podle vás podiatrie v Česku tak dlouho neexistovala jako samostatný obor?
Podiatrie byla u nás atomizována do chirurgie, ortopedie, neurologie, rehabilitace, diabetologie, kožního lékařství, flebologie, protetiky a do dalších oborů. Já jsem jako první začal chápat nohu jako jeden anatomický a funkční celek.
Přibližte nám, jak a kdy jste podiatrii v ČR zavedl, jaké to je zavádět nový obor do praxe a jaké při tom na vás čekaly největší překážky?
Osobně jsem začal provozovat podiatrické výkony v roce 1994. V roce 2001 jsem s kolegy zakládal Českou podiatrickou společnost. V roce 1998 jsem založil Centrum komplexní péče o nohu a v roce 2019 jsem založil v Hradci Králové první podiatrickou kliniku na území Česko-Slovenska a v zemích bývalé východní Evropy. Medicínské překážky žádné neexistovaly, pouze mě mrzí, že za 25 let nebyly české úřady schopny zinstitucionalizovat podiatrii jako řádný lékařský obor na rozdíl od EU, kde tento obor již existuje řadu let.
Jaké byly první reakce lékařů na nový obor?
Nejprve neutrální, jelikož nikdo nevěděl, co to znamená. Nyní je to čím dál více pozitivní. Dnes k nám jezdí pacienti s problémy s nohama na základě doporučení odborníků z celé naší země i z ciziny.
S jakými problémy nohou dnes pacienti přicházejí nejčastěji?
Jsou to vrozené i získané vady nohou, sportovci, nejen vrcholoví, ale i rekreační, stavy po úrazech, po operacích hlavních nosných kloubů, lidé s nestejně dlouhýma nohama, lidé se skoliózou a velmi se rozvíjí dětská ordinace pro „šmajdavé děti“. Přibývá hodně pacientů, co nosí barefoot neboty a začínají mít zdravotní obtíže.
Jak moc jsou potíže s nohama propojené s bolestmi zad, kolen… případně dalších částí těla?
Zcela zásadně a neoddělitelně. Jako neurolog a rehabilitační specialista se snažím komplexně pomoci těmto pacientům. Vše začíná od nohou… Každého pacienta vyšetřujeme ve spodním prádle a díváme se na to, jak člověk stojí, jak chodí, popř. jak běhá. Zaměřujeme se na postavení páteře, hlavních nosných kloubů dolních končetin a cíleně na klouby nohy. Pro tuto diagnostiku máme podoskop se systémem PodoCam, tenzometrický chodník osazený piezoelektrickými krystaly, které zaznamenávají tlaky chodidel a synchronně uspořádaný kamerový systém.
Existuje nějaká „typická chyba“, kterou lidé dělají v péči o své nohy?
Používají zdravotní obuv, která není zdravotní. Používají nevhodnou obuv. Neřeší šmajdání, neřeší deformity nohou apod. Již třeba počínající zarostlý nehet palce nohy nebo otlak na plosce mohou znamenat klinicky skryté postižení kyčle, nestejnou délku dolních končetin apod. Také bolest jedné Achillovy šlachy vypovídá něco o asymetrické zátěži člověka, to je nutné vyšetřit a řešit.
Jaký vliv má tedy obuv na zdraví našich nohou?
Zcela zásadní. Ideální by bylo chodit naboso po měkčích 3D površích. My jsme si však vše vybetonovali, vyasfaltovali a plochy narovnali. Proto jsme nuceni používat vhodnou obuv. Bota by měla hormonizovat s anatomií i funkcí nohou. Pro různé aktivity používáme různé typy bot. Žádná zdravá bota neexistuje, to je omyl. Jedná se o zdravotně nezávadnou obuv, což je ale úplně jiná písnička.
Co si jako podiatr myslíte o barefoot obuvi – je pro každého?
Je určena pro zdravé nohy, které by jinak chodily naboso, např. po louce. Takových jedinců je podle Americké podiatrické lékařské společnosti asi 15 %. V USA se již tento produkt prakticky nepoužívá. U dětí je potřeba zvýšená opatrnost. Barefooty určitě nejsou vhodné pro šmajdavé děti!
Jak moc se podepisuje sedavý způsob života na zdraví nohou?
Hodně. Postupně budou nohy zakrňovat a bude se zvětšovat hlava. Proto jsou důležité vycházky, běh, rekreační cvičení a pohyb všeobecně. A to ve vhodné obuvi.
Co bychom měli dělat pro své nohy každý den, aby nás dobře „nosily“ celý život?
Hygiena nohou, masáže dolních končetin i plosek jsou vynikající relaxace. Péče o cévy a kůži na dolních končetinách je nezbytností. Přístrojová pedikúra si hravě poradí v otlaky a s deformitami nehtů. Zvýšení komfortu můžeme zajistit vytvořením termoplastických vložek s patřičnou korekcí.
Kdy bychom se našim nohám měli začít pravidelně věnovat?
Začít můžeme hned.
Dá se pomocí podiatrie zlepšit sportovní výkon, nebo „jen“ předcházet zraněním?
Obojí. Léčím vrcholové sportovce prakticky všech sportů, při kterých se používají dolní končetiny. Zraněním a přetížením lze předcházet především u fotbalu, hokeje, míčových sportů, lyžování. Zlepšení výkonu je jasné např. u střelců, kteří při střílení stojí. Stabilnější postoj i zlepšená proprioceptivní informace z chodidel přináší lepší střelecké výsledky.
Kam podle vás podiatrie v České republice směřuje v následujících 10–20 letech?
Vyvíjí se diagnostika pro vyšetřovaní nohou a pohybu. Zlepšují se termoplastické materiály potřebné k výrobě individuálních vložek. Vyvíjí se brusky a komponenty pro přístrojovou pedikúru. Máme mnohem lepší kosmetiku, nožní a kotníkové ortézy, zkvalitňuje se obuv. Nejnovější hitem je výroba individuálních vložek do bot na základ scanu chodidel s využitím 3D tiskárny. Nejen sportovní, ale i společenské boty budou běžně individualizovány prostřednictvím tzv. „footbedů“ do všech modelů bot, včetně společenských, např. u žen do lodiček.
Jaký je váš osobní sen nebo cíl, který byste v oblasti podiatrie ještě rád naplnil?
Napsat základní knihu o podiatrii a předat moji práci mým synům, kteří se odborně potatili. Jsem za to moc rád.
Co čeká diváky na vaší přednášce v sedmihorském Recallcentru a komu je přednáška určena?
Moje populárně laděná přednáška je určena úplně všem. Ukážu průřez podiatrií, tedy zároveň i mojí 30letou cestou. Zájemci z řad diváků si mohou na vlastní nohy vyzkoušet podiatrické vyšetření. Jako bonbónek jsem si připravil veselou přednášku o ženách, co nosí vysoké podpatky. Doufám, že bude plno!
Děkuji za rozhovor: Jitka Maděrová
VSTUPENKY A INFORMACE K PŘEDNÁŠCE: www.recallcentrum.cz

