ROZHOVOR: Marcela Sobotová – „Vnímám čím dál tím víc, jak dobře se cítím v místnosti, která není přeplněná“

Marcela Sobotová, maminka dvou malých dětí, je nadšená minimalistka a autorka velmi oblíbeného blogu na téma minimalismu – Žijeme minimalismem. Minimalismus aktivně pustila do svého života před šesti lety a od roku 2015 o něm píše, mluví, točí videa, sdílí nezdary z cesty k větší jednoduchosti a je autorkou několika e-knih o minimalismu. Její blogy jsou velmi oblíbené a populární. Marcela Sobotová je jednou z nejvýraznějších osobností, které se zabývají tématem minimalismu a krásnějšího života. Na stránkách Českého ráje v akci jsme se s Marcelou setkali už loni v prosinci. Nyní se vracíme, protože se objeví 21. listopadu v Českém ráji, kde si můžete užít jejích praktických rad a zkušeností na přednášce v Recall centru v Sedmihorkách u Turnova. Nechte se inspirovat a udělejte si svůj život lehčí a veselejší. Minimalismus tomu pomáhá velmi efektivně.

  • O minimalismu se mluví čím dál častěji a čím dál více lidí ho do svého života zavádí. Co si pod tímto pojmem tedy máme představit?

Neznám jedinou přesnou definici minimalismu. Já jej pro sebe chápu jako myšlenkový směr, kdy se snažím ve svém životě zaměřit na to, co je pro mne důležité. Z toho pak plyne, že to, co tak důležité není, se snažím omezit, redukovat. Když se někde zmíní slovo minimalismus, většina lidí si ho spojí nejspíše s představou mála věcí, nehromaděním, prázdným prostorem, možná s cestováním.

  • Dá se minimalismus jednoduše aplikovat v životě každého člověka? – co k tomu je třeba?

Domnívám se, že každý jej může vyzkoušet v nějaké oblasti, která je pro něj důležitá nebo jej zrovna trápí. Nedokážu říct, jestli je aplikování pro všechny jednoduché. Každému jde něco snáz a něco hůř. Obecně bych řekla, že těžké je začít a ještě těžší je pokračovat dlouhodobě a nesklouznout zpět do starých návyků. K minimalizování potřebujeme taky odhodlání a někdy i zdravé naštvání se na sebe nebo na to, čím se obklopujeme.

  • Co nám minimalismus může přinést a proč ho tedy ve svém životě chtít?

Minimalismus nám může přinést mnoho prospěšného, od toho, že nebudeme doma něco denně hledat, až po radost a uvědomění si, kolik toho vlastním a že mi to stačí. Sama minimalizuji hlavně pro větší klid, menší stres, menší chaos v hlavě a pro pocit určité kontroly nad svým životem. Je to pro mne druh terapie, během které lépe poznávám sama sebe.

  • Pokud byste ohledně minimalismu měla dát jedinou radu – která by to byla?

Už jsem to zmínila. Začít. Pokud vás to láká a cítíte, že by vám méně v čemkoli prospělo, vyzkoušejte si to sami. Jedna vlastní zkušenost vydá nad mnoho přečtených článků na toto téma.

  • Minimalismus mi trochu evokuje i učení feng-šuej, které radí nemít zbytečně moc věcí, protože nám brzdí energie, cítíte to podobně?
ČTĚTE TAKÉ:  JEDNODUCHÉ TIPY, JAK PEČOVAT O MATRACI, ABY CO NEJDÉLE SLOUŽILA?

Feng šuej má s minimalismem mnohé průsečíky. Vnímám čím dál tím víc, jak dobře se cítím v místnosti, která není přeplněná až „zacpaná“. Jak se tam mohu uvolnit a zklidnit. V tomto úplně s feng šuej souhlasím, na mě ty energie působí.

  • Hodně se mluví i o zerowaste, což je s minimalismem také hodně spjato…

Ano, trend zero waste (tedy domácnosti s co nejmenším odpadem) je silný a díky němu se leckdo k minimalizování dostane poprvé. Najednou si začíná všímat, kolik věcí, které vlastní, nakonec končí jako odpad. Někdy se to i trochu míjí, zda neprodukovat odpad nebo dát přednost tomu zrovna důležitějšímu. Například, mohu jet odpoledne na bezobalový nákup do centra města. Nebo nakoupit klasicky blízko bydliště (s dost plastovými obaly) a zbytek času věnovat dětem nebo si číst. Snažím se to vyvažovat.

  • Často se setkávám s názorem, že takový směr je „jen pro mladé“, co si o tom myslíte?

To si nemyslím. To poselství je tak univerzální, že s ním může pracovat každá věková generace. Samozřejmě bude mít jiné priority, jiné těžkosti, protože vyrůstala v jiné době, měla jinou výchovu.

Někdo řeší zahlcení nádobím v kuchyni, někdo oblečením, knihami. Jiný potřebuje zredukovat svůj přeplněný diář nebo omezit čas v digitálním světě a na sociálních sítích. Myšlenka skromnosti, nehrabivosti a střídmosti je velice stará. Jistě nebyla zamýšlena jen pro mladou generaci. Najdeme ji v křesťanství, v józe nebo v japonském konceptu ikigai.

  • V Recall centru v Sedmihorkách u Turnova budete mít přednášku nazvanou JAK ŽÍT MINIMALISMUS – Čeho se dokážete zbavit dnes, neschovávejte na jindy aneb Proč má smysl minimalizovat, i když to ostatní nedělají?. Na co se mohou diváci těšit?

Připravila jsem pro ně exkurz do toho, co v reálu znamená, že se u nás doma minimalizuje. Jak to zvládám s dvěma dětmi ve vlastní domácnosti a proč se mi minimalismus za 6 let praktikování ještě neomrzel. Svým příběhem a svými slepými uličkami jim chci ukázat, jak se dá minimalizovat krok za krokem a bez extrémů.  Budeme se bavit o vyklízení, o rozhodování. O tom, jak racionálněji poznávám, co je TO důležité. Myslím, že si diváci odnesou dobrý pocit a povzbuzení k vlastnímu zkoumání. Minimalizování nemusí být takový strašák, jak někdy vypadá. Těším se na vás.

Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová
Informace o přednášce a vstupenkách na www.recallcentrum.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

Jeden myslel na “ROZHOVOR: Marcela Sobotová – „Vnímám čím dál tím víc, jak dobře se cítím v místnosti, která není přeplněná“

Komentáře nejsou povoleny.