ROZHOVOR • Andrej Bokotej: „Pokud jste přehlceni tímto světem, běžte do tmy“

Terapie tmou nebo také pobyt ve tmě se v posledních letech skloňuje velmi často a navíc skrze generace i různé zájmové skupiny. Nejde totiž o alternativní metodu, která by byla zaměřena na „ezoteriky“, ale využít ji může v podstatě kdokoliv, kdo si chce srovnat myšlenky, poznat sám sebe, odpočinout si, a nebo třeba získat odpovědi na některé své otázky. Tma je totiž opravdu terapeutická. Jedná se o místo, kam se nedostane žádné světlo a ideálně i co nejméně zvuku. Nejde o žádný nový objev. Naopak. Již před tisíci lety je znali a praktikovali mniši v Tibetu, Japonsku či Číně, ale využívali ji také například Etruskové,  Římané, kolumbijští šamani a kromě mnoha dalších i třeba Egypťané. O tom, co takový pobyt ve tmě může přinést a jak se na něj připravit, jsme si povídali s Andrejem Bokotejem ze Semil, který právě svůj první „domeček“ určený pro pobyty ve tmě otevírá veřejnosti.

Proč právě terapie tmou?
Terapie tmou patří k prastarým metodám rozšířeného vědomí a sebepoznání. Jde o velmi širokou otázku a mé odpovědi budou vycházet především z praxe a osobní zkušenosti. Ve tmě jsme sami se sebou. V normálním životě hledáme náhražky, abychom to „být se sebou“ nemuseli řešit, protože to mnohdy není jednoduché. Ale každý nekomfort je posun vpřed. A pobyt ve tmě je určitý diskomfort, jež na druhou stranu dokáže obrovské věci.

Jak tma na člověka působí?
Cílem „tmy“ je vypnout podněty, které k nám neustále přichází skrze náš zrak a tím je úplně vyřadit z našich rozhodovacích procesů. Když „odstřihneme“ zrak, na který se spoléháme ze 70%, máme možnost napojit se na své vyšší já a lépe se poznat. Navíc pobyt ve tmě má prokázané blahodárné účinky – působí pozitivně na kardiovaskulární, imunitní a endokrinní systém. Pro alternativně smýšlející pak může být zajímavé, že lze zažít lucidní snění nebo astrální cestování. Pokud se zamyslíme, opravdu nevíme dne ani hodiny, proto chci, aby mé vědomí bylo na jakési úrovni, kdy mohu být sám se sebou, což lidé dnes vůbec neumí a často před tím utíkají, což s sebou může nést mnohé problémy.

Co přímo může člověk zažívat ve tmě?
Působení tmy můžeme rozdělit na dvě úrovně – fyzickou a psychickou. Ve tmě se opravdu dějí samé neznámé věci. Na fyzické úrovni můžete zažít třeba vnímání skrze zrak, respektive oční nerv – něco jako stroboskop. Silné světelné záblesky, kdy je jedno, jestli máte oči zavřené nebo otevřené. Zažil jsem to a popisuje to i většina lidí, kteří absolvovali pobyt ve tmě. Jinak funguje i optická stabilizace, která je vlastně vyřazena (stejně jako když třeba chceme stát na jedné noze se zavřenýma očima). A tak se aktivuje svalová stabilizace. Na psychické úrovni je to samozřejmě velmi individuální. Určitě každého čekají silné emoce.

Jak se na pobyt připravit a kdo by ho měl absolvovat?
Na tmu se nedá připravit.  Do tmy by měl jít člověk, který chce pracovat na svém osobním růstu. Ve tmě je důležité – jak už bylo řečeno – že se potkáte pouze sami se sebou a vždy se ukazují veškeré aspekty povahy člověka. Pokud hledáte odpovědi na své vnitřní otázky, můžete je právě ve tmě najít.

Terapie tmou probíhá v domečku bez oken. Nabízí ji Andrej Bokotej ze Semil.

Pokud se tedy rozhodnu, že ho chci absolvovat, jak to bude probíhat?
Důležité je zmínit, že po celou dobu pobytu je úplná tma, nesvítí vůbec nic. Spousta z nás si vlastně ani neumí představit, co je naprostá tma, protože jsme ji nikdy nezažili.  Při příchodu do místa, kde bude pobyt probíhat, se nejprve seznámíte s praktickým rozvržením celého prostoru. Je na každém, jestli hodinu dvě po příchodu bude ještě svítit a pak si teprve zhasnete. Stejně jako to, jestli si vezme a bude používat třeba mobilní telefon. Ale samozřejmě pobyt by měl být zcela bez, aby přinesl kýžený účinek. Čištění zubů, konzumace jídla a všechny ostatní činnosti děláte po celou dobu za úplné tmy. Do světla vyjdete až týden.

To mi nahrává na otázku – jak dlouho tedy pobyt trvá?
Jak jsem právě zmínil, pro očekávaný účinek se doporučuje minimální délka 7 dní, maximální délka 49 dní.  Je zajímavé, že 30 % z „pobytářů“ samo pobyt ukončí do třech dnů. Důvod má každý jiný, ze zkušeností je to především strach.

ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

Je čeho se bát?
Já jsem do tmy s obavami nešel. Jsou ale lidé, kteří tam už se strachem jdou. Jenže jediné, čeho se můžeme bát je bát se sami sebe.

Mnoho lidí určitě napadá, co ten týden bude v jedné místnosti a tmě dělat…
Lidé si nosí hudební nástroje, meditují, fyzicky cvičí, zpívají a samozřejmě i hodně spí. Alespoň zpočátku. Může se stát, že třeba dva dny prospíte, doženete deficit a po pár dnech už ani nevnímáte jestli spíte nebo bdíte. Čas se rozplyne a je jenom vaše vědomí. Je to velmi zajímavý prožitek, který v běžném každodenním životě není pravděpodobné prožít.

Často slýchám názor, že to musí být nuda…
Pokud se domníváme, že se budeme nudit, znamená to, že neumíme být sami se sebou a musíme stále hledat podněty ve vnějším okolí. Buďte si jisti, že ve tmě se toho děje tolik, že se opravdu nudit nebudete. Dá se tam načerpat i spousta inspirace. Hlavu máme jako smetiště – skrze vjemy, které nám jsou stále podsouvány. Ve tmě se nám hlava vyčistí a tím pádem ji máme čistou a přichází nám spousta nových myšlenek i nápadů. Toho využívají třeba i podnikatelé, protože získávají nové podněty… Týden vám ve tmě přijde jako lusknutí prstem. Sám jsem si při svém pobytu říkal, že bych si ho rovnou klidně prodloužil.

Jak je to třeba s psychologickou podporou, je potřeba?
Každý den klientovi přinášíme jídlo a při té příležitosti zjišťujeme, jestli si chce popovídat o svých prožitcích. Někdy je třeba sdílení, protože se lidem otvírají i těžká psychologická témata. Pokud ano, jsme mu plnou podporou. Někdo nabízí „ventilaci“ skrze lístečky, které nechává u dveří nebo boxu, ale to mi nepřijde šikovné. Už jen proto, že ve tmě se špatně píše. I přesto je ale k dispozici sešit s tužkou pro zaznamenávání nápadů a myšlenek.  

Tedy terapie tmou je pak opravdovou terapií…
Logicky má velký vliv na tělesné zdraví, protože v okamžiku, kdy se srovnáme sami se sebou, působí vyrovnanost psychosomaticky. Tedy celostně na tělo, psychiku a celkové zdraví.

Řekněte nám, jak vypadá váš prostor na pobyt ve tmě?
Jde o samostatný domeček o velikosti 4,5 x 2,5 m. Kromě toho, že byl postaven speciálně pro potřeby tmy (ticho, tma…), můžete mít radost i z toho, že byl postaven tak, abychom nezanechávali žádnou uhlíkovou stopu. Je v něm velmi tichá rekuperace, klimatizace pro letní pobyty, koupelna, toaleta – vše ve standardu, jak jsme zvyklí. Pro cvičení žebřiny, zvýšený strop – pro toho, kdo by chtěl třeba skákat. A součástí je také biologicky odbouratelná kosmetika pro vás.

Vnitřní prostor pro terapii tmou je zařízen prakticky a jednoduše. Možnost využít hudební nástroje, žebřiny či cvičit…

Již jsme zmínili jídlo. Jak je to s ním?
Jídlo je jednou denně, vegetariánské. A to z toho důvodu, že se nám i očistí tělo a také jsou zkušenosti, že většina lidí zhubne. Navíc během pobytu v podstatě nepociťujete hlad. Když jsem byl na pobytu, nikdy mi neřekli, co jím a musel jsem vše poznat. Byla to vlastně taková hra smyslů, kdy jíte výborné pokrymy a zároveň tříbíte chuť a intenzivněji vnímáte.

Jaké jsou ceny pobytu ve tmě?
Na internetu najdete spoustu různých nabídek a cenových rozptylů. Ale velmi důležité je se během pobytu cítit dobře – a to i skrze vybavení,  služby a určitě i kvalitu kuchyně. Tedy pokud vás čeká levná maringotka, kde je plíseň a prosvítá pod dveřmi světlo, pobyt ve tmě rozhodně nebude mít potřebný účinek a nesplní očekávání.

Jaký je proces návratu ze tmy do světla?
Nejlepší je vyjít za tmy ven a přecházet z ní do plynulého rozednění, kdy se vlastně znovu rozední i naše mysl. Nejprve vidíte černobíle a s přicházejícím světlem se pomalu začnou zjevovat barvy, které jsou postupně velmi intenzivní. Je to takové znovuzrození. Ze tmy si  ven do světa a zpět do života nesete také zbystření sluchu, čichu, zjemnění motoriky…

Co byste řekl lidem neznalým terapie tmou?
Pokud jste přehlceni tímto světem, unaveni, potřebujete čas pro sebe, pak běžte do tmy.

Více informací a možnost objednávky pobytu na http://www.gynomai-semily.cz/
Děkuji za rozhovor. Jitka Maděrová
Foto: archiv Andrej Bokotej

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: