OBDOBÍ ŠÍPKŮ VRCHOLÍ. NASBÍREJTE SI PŘÍRODNÍ DÁVKU VITAMÍNU C.

Šípek, tedy plod Růže šípkové, má právě své období. Pokud ho chcete sušit, je dobré sbírat jeho plody, když jsou zralé, tedy  dostatečně červené a ještě tuhé. Na sušení se nehodí šípky přešlé mrazem, které jsou již měkké. Tento typicky podzimní plod obsahuje obrovské množství vitamínu C, vitamíny A, K, B nebo E, ale také minerály jako hořčík, vápník, železo a další. Je tedy vhodný především pro přírodní a efektivní posílení imunity, nebo jako podpora při únavě na podzim i na jaře. Navíc  příznivě ovlivňuje metabolismus a rovněž pomáhá při nemocech nervového systému. Z šípků si můžete udělat sirup, marmeládu, polévku, šípkovou omáčku, klasický nebo třeba pečený čaj. A jak na ně?

Šípková „marmeláda“
Šípková „marmeláda“ je pro nás zcela bez práce. Stačí počkat až šípky na stromě přejdou první mrazíky. Když šípky změknou (stejné jako u rakytníku), jemně je natrhejte a opět jemně zmáčkněte. Ze slupky plodu dostanete sladkou a velmi zdravou „marmeládu“. Je to samozřejmě na okamžitou spotřebu – jíme přímo z plodu. To se ale v období plýskanic velmi hodí. Chutná dětem, můžete jim tak oživit podzimní procházku a podpořit jejich imunitu.

Tradiční šípkový čaj
Asi dvě hrsti suchých šípků zalijeme dvěma litry vody a zvolna vaříme alespoň půl hodiny. Zhruba po 15 minutách – tedy v polovině doby varu – už změklé plody opatrně rozmačkáváme a dál vaříme. Odvar scedíme přes velmi husté sítko nebo plátýnko do konvice. Šípky pak znovu zalijeme asi litrem vody a vaříme dál asi dvacet minut. Druhý nálev bývá dokonce ještě chutnější (opět je nutné ho scedit). Takto připravený čaj má sytou hnědočervenou barvu. Jeho chuť je plná, sladkokyselá. Nepotřebuje přislazovat. Je dobrý teplý i studený, velmi osvěžuje. Jediným záporem je, že dlouhý var zničí většinu vitamínu C.

ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

Šípkový čaj vitamínový
Pokud si chcete vitamín C v čaji udržet, zkuste tuto druhou variantu.
Šípky rozdrtíme (lze použít kuchyňský váleček, mlýnek nebo hmoždíř) a přes noc necháme louhovat ve studené vodě. Na 1 litr vody použijeme přibližně 20 g šípků. Těsně před použitím nálev opatrně zahřejte těsně pod bod varu. Poté přeceďte přes husté sítko a dochuťte medem. Takto připravený nálev sice nemá tak intenzivní chuť, barvu a vůni, ale většina vitamínu C v něm zůstává zachována.

Domácí šípkový pečený čaj
• Asi 2 kila podzimního ovoce (jablka, hrušky, švestky, hroznové víno, rozinky, kousky dýně, lze přidat i pomeranč dle chuti) • šípky – množství dle vás • 1 kg cukru (ale může být i méně) • skořice • asi 10 hřebíčků • můžete přidat i tymián a rum

Všechno ovoce (bez šípků) nakrájíme na kostičky, nebo menší kousky a smícháme ve vyšším plechu. Dochutíme skořicí a hřebíčkem, zasypeme cukrem. Ze šípků doporučujeme odstranit bubáky a především vnitřní část – tedy semínka a nepříjemné chloupky (pokud se s tím nechcete zdržovat, lze přidat celé šípky bez stopek, ale určitě je nejíst. Pokud je už upečené rozmačknete, pak opravdu jemně, aby stále zůstaly vcelku). Připravenou směs všeho ovoce, kromě šípku, pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C, asi 30 – 45 minut. Ovoce pustí šťávu, opeče se a rozvoní. Asi deset minut před koncem pečení přidáme šípky. Jakmile vyndáme plech z trouby, přimícháme tymián, případně rum. Promícháme a ještě vařící plníme do čistých sklenic. Zavíčkujeme a převrátíme dnem vzhůru. Po úplném vychladnutí skladujeme na temném a studeném místě. Pro výborný nápoj pak stačí do hrníčku vložit lžíci pečeného čaje (množství je ale na vás podle chuti) a zalít horkou vodou.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: