RADY DO ZAHRADY: Zapomenuté rostliny bez pěstování
Naše zahrady jsou plné šlechtěných rostlin, nádherných exotických květů i plodů. Zapomínáme ale, že v naší místní volné přírodě roste obrovské množství překrásných rostlin, které jsou většinou ještě léčivé a hlavně jsou přirozeným zdrojem potravy a obydlí pro hmyz a další živočichy. Čím více jich budeme v zahradě mít, tím více podpoříme biodiverzitu a život, na kterém jsme sami závislí.
Existuje nepřeberné množství zapomenutých planých rostlin a jejich význam. S některými se setkáváme sem tam v zahradě (často jim ale buď nevěnujeme pozornost, nebo je rovnou ničíme) a nebo při procházkách ve volné přírodě. A pak je spousta takových, které už ani nepoznáme, natož abychom o nich něco více věděli.
My se v tomto článku zaměříme jen na tři známé, které si připomeneme. Mnoho dalších pak najdete v knize Plané rostliny a jejich zapomenutý význam, o kterou v tomto vydání také soutěžíme.
Jetel luční – milují ho čmeláci a vzpomínám si, jak jsme jako děti z jeho růžových trubiček „sosali“ sladkou šťávu. Je to léčivá rostlina, kterou opěvovala již Hildegarda z Bingenu jako prostředek proti zatemnění očí. Čaj z něho se používá na stimulaci trávení, při průjmech, kašli a zevně jako zábal proti revmatu a dně. Jde také o bylinku pro ženy. Pokud mu vymezíte prostor a přestanete ho brát jako plevel, bude krásný do moderní i vesnické zahrady. Navíc jeho mladé listy chutnají jemně pikantně a dřív se konzumovaly i jako zelenina. Jetel se používá také jako zelené hnojení do holých záhonů.
Tužebník jilmový – není vizuálně tolik známá bylina, i když se o něm začíná stále více hovořit ve spojení s jeho léčebnou silou například při nachlazení. Kvetoucí natě se používaly k zábalům nebo do mastí na otoky a vředy. A její dlouhá vlákna stonků sloužila jako náhrada lnu či juty, usušené natě se pak dávaly do šatníků proti molům. Podle dávných zvyků se věšela do světnice nebo nad postel, protože dokázala odehnat zlé duchy.
Hloh obecný – keř či strom dorůstající až 6 metrů, ze kterého se sbírají květy, listy a plody a mají pomáhat při srdeční nedostatečnosti, pocitu tlaku a tísně v srdeční oblasti či poruchách srdečního rytmu. V dobách hladomoru se plody mlely na mouku a semena z nich pražili místo kávy. Nyní využíváme především plody na kompoty, marmelády či želé. A část vždy necháváme na stromě pro ptáky.
Zkuste třeba o příští sezóně přemýšlet, jaké plané rostliny se u vás v zahradě objevují a jestli jim nedat trochu více prostoru. Dokážou udělat hodně parády (pro vás) a radosti (hmyzu).
tip: pokud chcete vědět více o zapomenutých rostlinách, doporučujeme vám knihu PLANÉ ROSTLINY A JEJICH ZAPOMENUTÝ VÝZNAM od nakladatelství Grada o kterou můžete s námi také soutěžit.