RADY DO ZAHRADY: STŘÍDÁNÍ ROSTLIN

Při zahradničení bychom měli dbát na to, abychom rostliny na záhonech správně prostřídali. Pravidlo říká, že bychom neměli pěstovat na jednom stanovišti stejnou nebo příbuznou rostlinu po dobu nejméně tří let. Tímto opatřením se omezí výskyt škůdců a chorob a zároveň se zabrání přílišnému jednostrannému vyčerpání půdy.

Naši spojenci: tratě a osevní postupy

Trať označuje zeleninový záhon s určitým množstvím přístupných živin. Pokud na podzim půdu kompostem dobře vyhnojíte, hned na jaře máte připravenou první trať, tedy záhon určený pro rostliny náročné na výživu, jakými jsou například košťáloviny (kapusta, zelí) nebo plodová zelenina (rajčata, papriky). Tyto rostliny jsou velcí jedlíci a mají rády přihnojování i během růstu. Příští jaro se z našeho záhonu stane trať druhá, tedy místo, které bude vyhovovat zelenině kořenové (mrkev, petržel) a listové (nejrůznější saláty). A napřesrok, když se živiny částečně vyčerpají, ze záhonu se stává trať třetí, určená pro rostliny na živiny nenáročné, a budou na něm prosperovat luskoviny a zelenina cibulová (cibule, česnek, pór). Na podzim třetím rokem záhon znovu vyhnojíte, na jaře máte tím pádem připravenou první trať. A tak pořád dokola.

Je dobré založit si osevní zápisník, ve kterém si budete vést záznamy o tom, které rostliny jste na daných záhonech pěstovali. Pomůže vám to pro další sezony.


Druhým důležitým pojmem, který s tratěmi úzce souvisí, je osevní postup. Říkáme tak právě správnému střídání pěstovaných rostlin. Předejdete jím únavě a snížení úrodnosti půdy, omezíte škůdce a choroby typické pro určité rostliny.

Příklad záhonu, který předchozí podzim zryjeme a vyhnojíme organickými hnojivy:

  1. První rok na jaře je vyhnojený záhon připraven pro rajčata, okurky nebo tykev, dobře se zde bude dařit také brokolici a celeru.
  2. Druhý rok se uvolní místo pro kořenovou a listovou zeleninu: na záhon vysejte petržel, listové saláty nebo mrkev.
  3. Třetí rok je záhon přichystán pro cibulovou a luskovou zeleninu, která je nenáročná na výživu. Vysejte hrášek, fazole nebo cibuli.
ČTĚTE TAKÉ:  Teplo, trávicí oheň a životní síla

Na podzim třetího roku záhon zryjte a opět vyhnojte organickými hnojivy a můžete postup zopakovat.

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi. Autorka: Anita Blahušová, nakladatelství: Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v březnovém vydání.

SOUTĚŽ O KNIHU Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: