RADY DO ZAHRADY: SÍLA VŮNĚ

Vůně je prchavý luxus, potěšení i perfektní spouštěč vzpomínek. Různá období nám voní různými vůněmi, léto růžemi a posečenou trávou a podzim třeba jablky. Vnímání vůní je záležitost velmi osobní, a co jednomu voní, druhého může odpuzovat, je tedy vhodné s vůněmi pracovat obezřetně. Založte si s dětmi vaši vlastní vonnou zahrádku nebo voňavý koutek na terase či na balkoně!

Kdy začít
Založit si záhonek báječně vonících rostlin je možné na jaře i na podzim, záleží, jaký typ rostlin sázíme. Pro trvalky je nejvhodnější výsadba mezi březnem a dubnem nebo pak znovu od září do října, letničky vyséváme nejčastěji v dubnu a květnu a doséváme po celou sezonu.

Jak na to

  1. Zvolte správné rostliny
    Začněte aromatickými bylinkami, jakými jsou levandule, rozmarýn, tymián či dobromysl. Tyto rostliny obsahují silně vonící silice, které se uvolňují zejména při dotyku. Ani pro rostliny s vonnými květy není třeba chodit daleko, stačí sáhnout mezi oblíbené květiny našich babiček, v tomto případě popínavé zimolezy, růže, kosatce, pivoňky, fialky, konvalinky,hyacinty, bílé lilie, karafiáty, hrachory či vonné pelargonie, z nenáročných dřevin nádherně voní kvetoucí lýkovec, pustoryl (nepravý jasmín) či šeřík. Jak tedy postupovat?

Duben: Vysejte semínek hrachoru – pro pnutí je třeba zajistit opěru, postačí i stávající plot, zasazení několika sazenic levandule lékařské.

Květen: Doplňte záhonek o vonnou pelargonii (na výběr máte vonící po citronu, růžích, eukalyptu a mnohé další).

Srpen: Čas na rozšíření záhonku: vysaďte čínskou pivoňku. Potrvá několik let, než se rozroste do bohatě kvetoucího trsu, pak vám ale čekání bohatě vynahradí. Tento měsíc je také vhodný pro výsadbu oddenků voňavých zahradních kosatců, které se s pivoňkami báječně doplňují.

Září: Do svého vonného záhonu vysaďte 10–15 cibulek hyacintů, které pokvetou na přelomu března a dubna. Cibulky nesázejte do řad, působí to nepřirozeně, raději do nepravidelných hnízd. Výsadbu hyacintů je třeba zhruba po třech letech obnovit.

Říjen: Co by byl vonný koutek bez královny květin, bez růže? Právě v pozdním podzimu je ten správný čas na její vysazení. Pozor, ne všechny krásné růže voní, raději se tedy při nákupu o vhodné odrůdě poraďte. Nádherně voní některé růže čajové (například citrusově voní nafialovělá ´Mainzer Fastnacht´) a mnohé růže anglické (růžová ´The Shepherdess´ nebo ´Eglantyne´), přebornicí ve vůni je ale starobylá růže stolistá. Dnes její popularita opět vzrůstá.

Listopad: V listopadu je čas zasadit vonný keř, pro začátek nejlépe šeřík nebo pustoryl (říká se mu také nepravý jasmín). Oba pokvetou v květnu a na péči jsou naprosto nenáročné.

  1. Kde se bude rostlinám dařit?
    Vyberte hodně slunné stanoviště. Vonné rostliny je nejlepší umístit na místa, kudy se v zahradě
    často prochází. Drobné rostlinky mateřídoušky, pokud je vysadíte například do spár ve staré dlažbě, budou vonět na každém kroku. Dalšími vhodnými stanovišti pro voňavé rostliny jsou místa u oken nebo vchodových dveří či v blízkosti oblíbeného posezení. A aby byl zážitek z vůní opravdu silný, vyberte si pro záhonek kout chráněný před větrem.
  2. A jde se vysazovat!
    Vybrané rostliny vysazujte na předem připravený, odplevelený a prokypřený záhon, do kterého jste několik týdnů před výsadbou zapracovali živiny ve formě kompostu nebo organického hnojiva (kompost se rozhodí po záhonu a železnými hráběmi lehce zahrabe do svrchní vrstvy půdy).
  3. Jak se o rostliny postarat?
    O vonné rostliny je třeba pečovat dle nároků jednotlivých druhů. Nic nezkazíte, pokud budete záhon pravidelně odplevelovat a v červnu a červenci jednou za tři týdny dodáte květinám dávku živin v rámci zálivky. Důležité je pravidelně odstraňovat odkvetlé květy: rostliny se nebudou vysilovat tvorbou semen a mnohem víc energie vloží do dalšího kvetení.
ČTĚTE TAKÉ:  Kurkumový med jako antibiotikum i pro podporu mikroflóry

—————————————————————————————————–

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi, autorka: Anita Blahušová, nakladatelství Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v únorovém vydání.

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

Ukažte tento článek i vašim přátelům: