RADY DO ZAHRADY: REPELENTNÍ ROSTLINY

Není nic hezčího než vlahé a voňavé prázdninové večery. Bohužel nás v jejich průběhu často dokáží pěkně potrápit komáři a další obtížný hmyz. Pomoc přitom může být doslova na dosah ruky: některé rostliny pěstované pro užitek či pro okrasu mají částečný repelentní účinek, a naši předkové si je proto sázeli do blízkosti dveří a oken. Aromatické látky, které znepříjemňují hmyzu život, nalezneme v mnoha běžně pěstovaných rostlinách. Často stačí jen pohnout lístky levandule nebo se otřít o rostlinu bazalky a jejich silná vůně vás doslova uhodí přes nos. To, co hmyz odpuzuje, bývají zejména silice: tedy těkavé, intenzivně vonící látky, které se vyskytují v různých částech rostlin ve speciálních pletivech, hlavně v květech, plodech, ale také v kořenech, listech či kůře. Hmyzí návštěvníci například nemají příliš rádi citrusové vůně, které člověku naopak lahodí.

Kdy začít: Nejlepší je sesadit si rostliny, které odpuzují hmyz, do nádob nejpozději začátkem června.

Pomůcky: Vhodná nádoba, pěstební substrát, sazeničky vybraných rostlinek, rukavice, jmenovky k rostlinkám, sázecí lopatka a konvička s vodou.

Jak na to

  1. Zvolte správné rostliny

Hmyz účinně odpuzují mnohé bylinky: použít se pro tyto účely dá bazalka, koriandr, pelyněk, dobromysl, meduňka, tymián, levandule, rozmarýn, šalvěj, fenykl, šanta kočičí, yzop, santolina nebo dnes stále častěji v kuchyni využívaná citronová tráva. Podobně jako aromatické bylinky poslouží rovněž mnohé oblíbené balkonové rostliny: hmyzu příliš nevoní například klasické vzpřímené pelargonie, větší účinek však mají pelargonie vonné, které do svého okolí uvolňují velké množství vůní od citrusové po eukalyptovou či růžovou. V návštěvě nezvaným poletujícím návštěvníkům brání také další z letniček, například aksamitníky, moud neboli molice, lichořeřišnice nebo měsíček. Tyto rostliny jsou navíc většinou také velmi nenáročné, a jejich pěstování tedy zvládne i úplný začátečník.

  1. Sesazení do nádoby

Truhlík naplňte běžným substrátem pro balkonové rostliny, nezapomeňte na dno nádoby nasypat vrstvu keramzitu (běžně dostupný jíl vypalovaný za vysokých teplot) nebo drobného štěrku, která poslouží pro odvedení přebytečné vody při zálivce.

  1. Kde se bude rostlinkám dařit?
ČTĚTE TAKÉ:  Teplo, trávicí oheň a životní síla

Nádoby s rostlinami, které odpuzují obtížný hmyz, je nejlepší postavit přímo tam, kde pobýváte nejčastěji. Nabízí se například blízkost zahradního nebo balkonového posezení. Výhodným stanovištěm je rovněž okenní parapet nebo balkonové dveře, aby se co nejvíce omezila šance hmyzu vletět přímo do místnosti. Repelentní rostliny poslouží také u vchodových dveří.

—————————————————————————————————–

Text a foto pochází z knihy Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi, autorka: Anita Blahušová, nakladatelství Smart Press. Těšte se na další téma z knihy v únorovém vydání.

Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi
Anita Blahušová

Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!

Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu.

Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním,  které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů.

Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.

Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.

Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.

VÍCE INFORMACÍ O KNIZE

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: