RADY DO ZAHRADY: Čas na sazeničky

Taky už to cítíte? Jaro klepe na dveře a právě teď nastává ideální čas pro předpěstování sazeniček. Taková rajčata, okurky či papriky je vhodné předpěstovat pěkně doma v teple. Tyto rostliny potřebují dost času pro svůj růst a jsou náchylné na chlad, takže vysetí přímo ven do záhonu nepřipadá v úvahu.

Na předpěstování nepotřebujete ani drahé vybavení. Stačí vám okenní parapet s dostatkem světla – nejlépe na jih a kelímky například od jogurtu, či obal od vajíček, ruličky od toaletního papíru a nebo klidně i vyrobené z novin. Také teplota je pro výsev velice důležitá, pro úspěšné klíčení by neměla klesnout pod 20°C.

Pokud vám na zahradě řádí krtek, pak vám mohu výjimečně gratulovat. Taková krtina je právě ideálním výsevním substrátem, který můžete smíchat s trochou kompostu. Zpravidla je pro výsev lepší používat půdu chudší na živiny. V semínku je vše potřebné a rostliny se poté musejí více namáhat a vytvářejí silnější kořenový systém.

 Dejte si pozor také na zálivku. Drobné rostlinky je lepší spíš rosit a voda by měla být pokojové teploty. Zálivku nepřehánějte, vytvořili byste vhodné prostředí pro plíseň. Jako prevenci plísně je lepší rozmístit sazeničky s mírným rozestupem, aby mezi nimi dostatečně proudil vzduch.

Pokud se vám sazeničky hodně natahují, mají málo světla a nebo jim příliš vytápíte. V takovém případě sazeničky přesaďte a vytaženou část zahrňte hlínou, vytvoří z ní kořenový systém. Poté je přesuňte na vhodnější místo.

No a na kdy si tyto činnosti naplánovat tak, aby i hvězdy přály? Pro tvorbu kořenového systému je výhodný klesající Měsíc. Výsev při úplňku zase přispívá vitalitě rostlin, které jsou poté odolnější. Rajčata, papriky a další rostliny pěstované pro jejich plod je vhodné vysévat v plodové dny či kořenové dny. Výsev si tedy naplánujte ideálně na plodové dny 5. – 8. 3., případně kořenové dny 8. – 10. 3.. Oba termíny splňují požadavek klesajícího Měsíce kolem úplňku, který vychází na 7. 3. ve 13:42.

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž o knihu BIOZAHRADA od nakladatelství Grada

Přeji, ať vám zahrada vzkvétá a hvězdy přejí!

autorka:  Lunárních kalendářů, milovnice přírody a objevování souvislostí
Kristýna Lochmannová, www.lunarnizahrada.cz, inspirativní instagram: @lunarnizahrada

Ukažte tento článek i vašim přátelům: