PROČ SI VÁŽIT HMYZU?

Za posledních 25 let ubyla čtvrtina hmyzu. Někdo si může říct, že je to pro člověka vlastně „pohodlné“, protože tolik nemusí odhánět mouchy a jinou „havěť“. Z pohledu biodiverzity je to ale pohled velmi krátkozraký a omezený.
Hmyz má nezastupitelnou funkci v celém našem systému. Jsou na něm závislá další zvířata i rostliny jak v růstu, tak plození. A samozřejmě jsme na nich silně závislí i my lidé! Kromě hmyzu, jako jsou mouchy, čmeláci, včely samotářky, vosy, mravenci a různí brouci, mizí i mikroorganismy v půdě. Bohužel za to všechno může jen a jen člověk. Každý musí vzít zodpovědnost do svých rukou a nemyslet si, že to za něj udělá někdo jiný, že naše vlastní jednání nebude mít tragický dopad…

Jak tedy na to? Předně nechávejte růst trávu. Pokud už musíte mít „golfový trávník“, který však dávno vychází z módy, udělejte ho jen v místech, kde opravdu trávíte čas. Část svého trávníku přenechte přírodě. Vysejte na něj třeba směs lučního kvítí, nebo směs pro včely či čmeláky… Nejen, že vyšší tráva zadržuje vodu na vašem pozemku, ale také zlepšuje mikroklima – tedy nebudete mít v létě takové teplo, ale naopak příjemné klima, ve kterém se vám bude dobře dýchat a celkově lépe žít, navíc jde o nádhernou přirozenou louku, která bude ladit i vašemu oku.

Takový travní porost udržuje navíc biodiverzitu a přiláká do vaší zahrady velké množství užitečných živočichů, kteří vám opylují i vaši úrodu. Význam neposekaných travnatých ploch pochopili už i některé obce, které na veřejných místech nechávají trávu růst. Takovým příkladem je třeba Brno, kde se setkáte s nápisem Tady nekosíme, protože: krmíme hmyz, zadržujeme vodu, snižujeme prašnost. A tak to je.

ČTĚTE TAKÉ:  CO MÍT V ZAHRADĚ - Brutnák lékařský

Mezi další doporučení patří nepoužívat toxickou chemii (zapomeňte na Roundup a další zabijáky), pokud trávu sekáte – nesekejte ji nízko, sejte louky, sázejte původní byliny, keře a stromy, nehrabte a nepalte listí, nechávejte někde v rohu zahrady staré větve, kmeny apod. Zahrada nemá vypadat jako mrtvé upravené muzeum, ale má žít. Pojďme pro přírodu i pro sebe udělat trochu víc…

Ukažte tento článek i vašim přátelům: