PŘIBRZRDĚTE SVŮJ ELEKTROMĚR aneb Když je vlastní mikroelektrárna na dosah

Čím si můžeme být jisti? Že energie, které každý z nás pravidelně platí, se budou zdražovat. Spousta z nás chce být více a více nezávislá a také chceme co nejvíce snížit účty za elektřinu. Ideální by bylo neplatit vůbec. Není to sci-fi, reálně toho můžeme docílit. Buď tím, že si necháme postavit klasickou elektrárnu, která nás i po dotacích vyjde na několik stovek tisíc a kdy návratnost této investice činí minimálně 20 let. Nebo si můžeme pořídit tzv. mikroelektrárnu, která splní stejný účel, ale je mnohonásobně levnější s maximálně poloviční dobou návratnosti. Vše důležité jsme rozebrali s Andrejem Bokotejem ze semilské firmy Sunny House, který se mikroelektrárnám věnuje naplno a ví o nich vše…

Proč vlastně chtít vlastní zdroj a vlastní elektrárnu?
Všichni máme doma různé „malé krabičky“ typu napájecí zdroj k internetu, neustále zapnuté počítače, mobilní telefony, které denně nabíjíme a samozřejmě lednici a mnoho dalších nenápadných žroutů energie… Nezdá se to, ale při velice jednoduchém výpočtu, že tyto spotřebiče vám za jeden den vezmou např. 3 kW, tak při průměrné sazbě za elektrickou energii to dělá cca 15 Kč denně. To jsou peníze, které chtě-nechtě musíte zaplatit. Právě z těchto důvodů – to znamená zejména pro trvale zapnuté spotřebiče – inženýři vymysleli tzv. mikroelektrárny.

Co si tedy pod pojmem mikroelektrárna představit?
Jedná se o vaši vlastní elektrárnu s vaší vlastní energií, kterou si spotřebujete pouze pro vaše potřeby. Výkony těchto elektráren jsou od 0,3 kW do 2 kW, kdy v případě potřeby můžete zapojovat mikroelektrárny i za sebou až do velikosti 10 kW. Pro pořízení nemusíte vyřizovat žádné formuláře, povolení atd. Jedná se o naprosto jednoduchý způsob, jak výrazně snížit závislost na veřejné elektřině. Popřípadě být nezávislý úplně.

Jak elektrárna vypadá, jaké má rozměry?
Jak jsem již řekl, existují různé velikosti. Jako nejoptimálnější řešení je mikroelektrárna o velikosti 1 kW, což pro vás znamená umístit buď na střeše, nebo na jiném místě, 4 panely a ve vnitřních prostorách pak umístit „mozek“ mikroelektrárny – mikroměnič, což je taková malá krabička, kterou z jedné strany připojíte na instalované panely a z druhé strany do vaší zásuvky. To je celá instalace. Geniální na těchto mikroelektrárnách je, že co vyrobíte, to vyrobíte a chybějící energii si vezmete z veřejné distribuční sítě a to vše se děje zcela automaticky bez jakýchkoliv zásahů nebo nutnosti nastavení jako u klasických fotovoltaických elektráren. Jak jsem zmínil, jediný zásah spočívá v připojení mikroměniče do zásuvky. Po připojení se mikroměnič sesynchronizuje se sítí a po pár sekundách začne dodávat vyrobenou energii do vaší domácí sítě.

Odkud se tedy vyrobená energie bere?
Energie se vyrábí z tzv. fotovoltaických panelů, na které svítí sluníčko a díky jisté reakci dochází k výrobě elektřiny. Takto vyrobenou elektřinu buď můžete uložit pro pozdější spotřebu, nebo ji spotřebujete ihned. Uložit se může buď do akumulátorů, nebo do ohřevu teplé vody.

Funguje mikroelektrárna i bez elektrického proudu?
Tyto mikroelektrárny pro aktivaci potřebují elektrické napětí z veřejné sítě. Pro absolutní nezávislost se toto dá velmi jednoduše obejít pořízením i toho nejmenšího záložního zdroje – tzv. UPSky. Potom opravdu můžete zamávat vašemu dodavateli elektřiny. Pokud budete mít dostatečné úložiště, stáváte se v tuto chvíli zcela nezávislými.

Pojďme tedy k důležité otázce. Jaká je třeba investice do mikroelektrárny?
Věřte nebo ne, ale naše nejdražší – tzn. 2 kW mikroelektrárna stojí  pouze 42 990 Kč – tato elektrárna vám vyrobí 2 MWh. Pro příklad – jedná se o roční spotřeby garsoniéry včetně vytápění. Nejlevnější – 0,3 kW – stojí 6990 Kč – tato velikost vyrobí cca 300 kW, což se jedná o např. roční spotřebu například pultového mrazáku a lednice. Avšak v posledních letech je slunečního svitu cca o 30% více. To pro nás znamená o 30% více vyrobené energie.

Jaká je tedy návratnost naší investice?
Záleží na tom, jaký máte distribuční tarif. Například při sazbě D25D (bojlerová sazba) je návratnost cca 5 až 7 let. Při sazbě D45D (přímotopná sazba) je návratnost cca 10 let. Jinými slovy, čím máte dražší elektriku, tím rychlejší je návratnost.

ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

Jaký je rozdíl mezi všude nabízenými dotovanými fotovoltaickými elektrárnami a vašimi mikroelektrárnami?
Rozdíl je zejména finanční, kdy tzv. dotované elektrárny jsou předražené a svázané spoustou legislativy. Pro porovnání: dotovaná 4kW elektrárna vyjde po zmíněných dotacích na cca 190 tisíc, naše 4kW elektrárna vyjde na cca 84 tisíc. Proto ani není třeba u nás dělat dotace. Úspora 106 tisíc by mohla být dostatečnou motivací, za kterou si koupíte dovolenou, použitý elektromobil nebo cokoliv dalšího, co potřebujete.

Pro představu – kolik mikroelektráren potřebuji pro dům?
Máme například rodinný domek, který vytápíme infrapanely a chceme výrazně snížit účty za elektřinu. Celkový instalovaný výkon infrapanelů v tomto domečku je např. 2 kW. Pořídíme si tedy 2kW mikroelektrárnu, která nám vyrobí zmiňované 2 kW, kdy v optimálním případě budete topit zcela zdarma, neboť vaše mikroelektrárna dodá energii do vašich panelů. Přebytky – například v období, kdy se již netopí – si můžete uložit i do velkých akumulátorů, nebo můžete ohřívat teplou vodu.

K čemu jsou dobré akumulátory?
Elektřina z akumulátorů má tu výhodu, že ji spotřebujete v čase, kdy vy budete potřebovat. To znamená v noci, nebo v případě, že nesvítí sluníčko. Takto vyrobená energie se dá využít na veškeré spotřebiče v domě. Pro obzvláště pokročilé uživatele doporučuji pořídit elektromobil, protože takto vyrobenou energii můžete využít pro jeho nabíjení.

Jaká je údržba mikroelektráren?
Mikroelektrárny nevyžadují žádnou údržbu při životnosti 30 let.

Jak složitá je instalace mikroelektrárny?
Jednoduchou malou mikroelektrárnu, která se skládá z jednoho až dvou panelů, zvládne i podprůměrně šikovný člověk. Průměrně šikovný člověk zvládne nainstalovat i větší elektrárnu 1-2kW. Pokud se na instalaci necítíte, rádi vám s ní pomůžeme.

Jak se staví k mikroelektrárnám legislativa?
Mikroelektrárny slouží hlavně jako nástroj pro snížení závislosti na veřejné elektrické energii. Uváděný mirkoměnič je spotřebič jako jakýkoliv jiný (stejně jako například fén, lednička…) a na instalaci takových spotřebičů nepotřebujete žádné povolení. S mikroelektrárnami je to zcela shodné.

Jak je to s případými přebytky vlastní vyrobené energie?
Naše mikroelektrárny jsou vybaveny tzv. limiterem. To znamená, že se neustále měří okamžitou spotřebu a limiter zajišťuje, že nedochází ke zpětnému dodání energie do veřejné distribuční sítě. Pro lepší představu: máte okamžitou spotřebu 500 W, ale elektrárna vám může vyrobit 1000 W. Limiter zajistí, že přebytečných 500 W se prostě nevyrobí. V okamžiku, kdy zapnete další spotřebič – například infrapanel 540 W: okamžitá spotřeba je pak 1040 W – tak vaše mikroelektrárna vyrábí na 100%. Tzn. že vámi vyrobených 1000 W okamžitě spotřebujete a chybějících 40 W si vezmete z veřejné distribuční sítě. Mirkoelektrárny toto umí jednoduše dorovnat.

Lze využít mikroelektrárny pro provoz infrapanelů na topení?
Ano. Jedná se o naprosto optimální řešení, jak topit téměř zadarmo. V porovnání s jinými zdroji tepla to má tu výhodu, že elektrickou energii si sami vyrobíte, kdežto hnědouhelnou pánev si na zahradě určitě neotevřete.

Lze mikroelektrárnu použít opravdu všude?
Ano, instalovali jsme naši nejmenší elektrárnu například i v panelovém domě. Tam jsme na svislou zeď pod okno instalovali jeden panel. V tomto konkrétním případě se jednalo o napájení trvale běžícího výkonného počítače. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit výbornou variantu instalace panelů na východní a západní stranu, neboť obecně v domácnostech – nejen v té naší – je největší spotřeba elektrické energie vždy ráno a večer. Panely na východní stěně mi tedy napájejí infapaely, které využívám v celém domě, a panely na západní straně napájejí tytéž panely pro večerní tepelný komfort. Pro instalaci panelu stačí kousek místa na střeše, nebo na stěně. Využití je tedy opravdu široké.

Pro více informací o mikroelektrárnách a infrapanelech neváhejte kontaktovat osobně, telefonicky nebo e-mailem firmu Sunny House v Semilech. www.sunnyhouse.cz

TIP: infrapanely a info o nich

Ukažte tento článek i vašim přátelům: