NÁDÍ ŠÓDANA – STŘÍDAVÝ DECH, KTERÝ ZMÍRNÍ STRES A ZLEPŠÍ SPÁNEK

Nádí šódhana je jedna z mnoha dechových technik, která má příznivé účinky na naše fyzické i duševní zdraví. Patří mezi střídavé dechy, což znamená, že se při ní střídavě dýchá pravou a levou nosní dírkou. Dechová technika, která je považována za jednu ze základních, pročišťuje krev a

Dechová technika, která je považována za jednu ze základních, pročišťuje krev a dýchací systém. Prohloubeným dýcháním se krev mnohem více obohacuje o kyslík, posiluje dýchací orgány a harmonizuje nervový systém.

dýchací systém. Prohloubeným dýcháním se krev mnohem více obohacuje o kyslík, posiluje dýchací orgány a harmonizuje nervový systém, pomáhá proti nervozitě – tedy skvěle eliminuje stres, zmírňuje bolesti hlavy a v případě, že ho budete praktikovat před spaním, zajistíte si tím lepší usínání i spánek.

Tento způsob dýchání pročišťuje a vyrovnává průchodnost obou nosních dírek a také stejnoměrně dráždí čichové receptory v celých nosních dutinách. Nosní dírky díky svým receptorům ovlivňují chemické

procesy v těle. Pravá nosní dírka je propojena s pravou mozkovou hemisférou a při nádechu ji ochlazuje. Tím, že ji ochladí, dojde k aktivaci levé hemisféry a naopak. Nos je spojený s hypotalamem přes čichový lalok. A hypotalamus je centrum lidských duševních i emocionálních pochodů, je součástí limbického systému, který má na starost lidské chování, nálady a duševní harmonii.

Tento způsob dýchání pročišťuje a vyrovnává průchodnost obou nosních dírek a také stejnoměrně dráždí čichové receptory v celých nosních dutinách.

JAK NA TO?
Příjemně se posaďte do tureckého sedu s rovnou páteří, levou ruku si položte na levé koleno dlaní vzhůru, přičemž váš levý nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty držíme u sebe a jsou natažené. Ukazováček a prostředníček pravé ruky pokrčte do dlaně, ostatní prsty jsou natažené. Palec a prostředníček vytvoří jakousi „pinzetu“, která nám bude střídavě ucpávat pravou a levou nosní dírku.

ČTĚTE TAKÉ:  Nedostatkem vitamínu D trpí většina naší populace. Kromě toho, že "déčko" posiluje imunitu, dělá spoustu další tvrdé práce. Jak ho jednoduše dostat do těla aby fungoval?

Začínáme lehkým stisknutím pravé nosní dírky palcem, nadechneme se do levé nosní dírky a při výdechu uvolníme pravou nosní dírku a levou ucpeme prsteníčkem. Při dalším nádechu se nadechujeme do pravé nosní dírky, povolíme levou a do ní vydechneme. Takto stále jako na houpačce střídáme nádech a výdech v obou nosních dírkách. Opakujte dokud je vám to příjemné. A pokud budete praktikovat pravidelně alespoň jednou denně, pocítíte velké přínosy fyzické i duševní.

Lekce jógy? www.recallcentrum.cz

Ukažte tento článek i vašim přátelům: