Meduňka lékařská – chutná i uspává

Meduňka lékařská (Mellisa officialis, lidově medunice, medovka či včelanka) je oblíbená, rozšířená a velmi známá bylina. Jednoduše si ji můžete vypěstovat doma v truhlíku či v záhoně, kde ale musí usměrňovat, aby neutlačovala další rostliny.

Známá je pro své účinky při nespavosti, nebo špatném spánku – pokud se v noci často budíte, pak je ideální využít ji při podvečerním zklidňování a pohodě. Dokáže totiž působit příznivě i při nadměrném stresu a úzkostech. Dále se podílí na snižování krevního tlaku, zlepšuje zažívání a tlumí bolesti. V procesu trávení potlačuje tvorbu plynů a zvyšuje sekreci žluči, pomáhá i pokud trpíte žaludečními či ledvinovými kolikami.

Preventivně může meduňka působit také na astma, účinkuje proti virům (pomáhá při různých povrchových infekcích, jako je například opar), na otoky, modřiny a vhodná je i při překyselení organismu. Ocenit ji mohou také čerstvé maminky, na jejichž děťátko přes mateřské mléko může meduňka blahodárně působit při problémech se spánkem či bolestech bříška.

Účinné látky v meduňce jsou silice s látkou citral, která má silnou citronovou vůni a antimikrobiální účinky (působí dezinfekčně), dále citronelan a geraniol, hořčiny, sliz, flavonoidy a minerály. Mimochodem těchto aromatických látek využívají s radostí také někteří ptáci. Například sýkora modřinka ráda trhá listy meduňky a dalších aromatických bylin a vystýlá si s nimi své hnízdo. Zbavuje se tak otravných parazitů. Jestli tedy chcete nalákat do své zahrady život a sýkorky, meduňka je i pro ně skvělým pomocníkem.

Pro nás je pak meduňka pomocníkem pro svěžest, vitalitu a dobrou náladu. Listy meduňky můžete začít otrhávat a sušit (ve stínu, na max.40 stupňů, neměly by zhnědnout) od května. Meduňku lze pít samostatně. Když ji však namixujete s třezalkou, šalvějí nebo mátou, pak se účinek ještě umocní a navíc tento čaj i moc dobře chutná.

ČTĚTE TAKÉ:  Aktuální nabídka zaměstnání leden/únor 2024
Ukažte tento článek i vašim přátelům: