Máta peprná – úžasná rostlina v naší zahradě

Máta (Mentha piperita). Kdo by ji neznal. V létě ji dáváme do osvěžujících drinků, v zimě si vaříme mátový čaj. Její typickou vůni poznáme i se zavřenýma očima. A nezřídka je obyvatelem našich zahrad.

Pokud tato aromatická léčivka na vaší zahradě chybí, rozhodně si ji dejte na příští rok jako úkol. V létě ji utrhnete do ledového pití (či mojita), na zimu jednoduše nasušíte či zamrazíte a můžete využít na mnoho zdravotních neduhů. Znát ji můžete i pod názvy pepřová máta, balšám či větrové koření. Jde o vytrvalou bylinu. Její původ je přisuzován Anglii, případně celé západní Evropě. Postupně se však rozšířila do celého světa a můžete najít až 40 druhů.

Chuť a vůně je peprmintová. Její pozitivní účinky jsou především na trávení, je tak často součástí žaludečních čajů. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči. Přispívá při problémech s nadýmáním i nechutenstvím. Upravuje funkci střev a dokáže uvolnit křeče. Zároveň zlepšuje chuť k jídlu. Klasicky je také doporučována při nachlazení, rýmě, kašli, bolesti v krku a hlavy. Vhodné je ji pít i inhalovat. Dále podporuje funkci jater, slinivky břišní a žlučníku, působí protizánětlivě, zklidňuje, působí na nespavost, stres či migrény a snižuje krevní tlak.

Mentol, který máta peprná obsahuje, chladí a znecitlivuje. I proto se přidává do různých mastí a balzámů. Pomáhá tedy od bolesti, podráždění či svědění. Ve formě oleje či masti ji můžeme použít na svaly a klouby. Pokud nás bolí zuby či dásně, stačí připravit odvar, který užíváme jako ústní voda (mimochodem ústní voda z drogerie našim ústům může spíše uškodit, volte proto raději přírodní cesty). Dezinfikuje a pokud si dáte lístky do koupele, dokáže osvěžit. V podstatě to vypadá, že máta je všestranný zázrak. A je to tak! Lístky máty obsahují až 2 % silic mentolu a menthenomenu, dále také třísloviny, flavonoidy a kyselinu octovou. Dohromady má asi čtyřicet účinných látek.

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž s nakladatelstvím Grada O KNIHU HRDINOVÉ SUCHÝCH ZAHRAD

Její pěstování je poměrně jednoduché, nedoporučuje se setí, ale spíše sázení malé sazeničky. Je citlivá na chlad a měla by být chráněna před větrem. Nemá ráda ani ostré sluneční paprsky, vyhovuje jí polostín a pravidelnou zálivku. Pokud má vhodné podmínky, sama se rozrůstá a velmi aktivně bují. Sbíráme z ní pouze nať s listy. Sušíme do 40 stupňů.

TIP: Domácí mátový olej vytvoříte jednoduše, kdy mátu smícháte s rostlinným olejem a necháte týden odstát na slunci. Vhodný je pro inhalaci, při nachlazení, na bolavé svaly a pohmožděniny.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: