Ledviny, zima a novoroční předsevzetí

Přechod z podzimu do zimy a celá zima jsou obdobím, kdy sbíráme energii pro další měsíce. Proto je třeba se zaměřit na naše energetické zásobárny, jež právě nyní potřebují podpořit a zároveň jsou mnohem více zranitelné. Ledviny. Jsou právě nyní velmi citlivé, čím je počasí chladnější, tím více energie musí vydat, aby naše tělo udržely v teple. Sídlí v nich také naše základní původní energie (tzv. esence), se kterou jsme se narodili. A pokud se budeme dobře starat o naše ledviny, můžeme prožít dlouhý a aktivní život.

V tuto dobu je vhodné podpořit ledviny jídlem – tedy jíst polévky, teplé kaše a do jídla přidávejte zahřívací koření (zázvor, hřebíček, kurkuma, skořice, římský kmín, koriandr či muškátový ořech). Pokud máte problémy s močovým ústrojím, kam ledviny patří, zařaďte také vitamín C. Nejlépe ale ten, který je místní (některé ovoce naopak ochlazuje) a navíc má mnohem více vitamínu než třeba „profláknutý“ citron – šípek, rakytník… V říjnovém vydání jsme také přinesli recept na skvělé ledvinové tonikum z ořechů a medu.

Zajímavý je pohled také podle tradiční čínské medicíny (TČM). Ta tvrdí, že ledviny mají na starost výživu a růst zubů a kostí, jsou zodpovědné za kvalitu a barvu vlasů, sluch a krátkodobou paměť. Dle ní vzniká osteoporóza tím, že oslabené ledviny ztrácí svou schopnost vyživovat kosti. Sílu a energii ledvin poznáte na kvalitě vlasů a šedinách, pokud šediny máte, znamená to oslabení ledvin, pokud vám vlasy padají, může to naopak vypovídat o problému v játrech, které nedokážou donést výživu až na periferii. Pokud trpíte zhoršenou krátkodobou pamětí, pak by to opět mohlo znamenat oslabené ledviny, v případě, že vás trápí špatná paměť dlouhodobá, ukazuje to na srdce. Z pohledu psychické úrovně jsou ledviny o vůli, jejich sídlem. Vydržet, jít za svým cílem a nevzdávat to i přes překážky, to ukazuje naopak sílu ledvin. Ledviny výrazně oslabuje strach a životní nejistoty.

ČTĚTE TAKÉ:  Redakční tipy na knižní dárky! ♥

Nezapomeňte proto, že zaměřit se na ledviny je právě teď to nejlepší, co můžete pro své tělo udělat. Kromě toho je ale třeba si uvědomit, že příroda má vlastní cykly a právě nyní se utlumuje a odpočívá, regeneruje, stahuje energii ke kořenům a připravuje se na nový rok. A pokud chceme, aby naše tělo fungovalo, měli bychom i my s těmito cykly ladit. Tedy dopřejte si odpočinek a regeneraci, zapřemýšlejte klidně o nových výzvách a předsevzetích. Ale jak radí TČM, v lednu není období, kdy předsevzetí plnit, protože na to ještě nemáme zcela nahromaděnou potřebnou energii. I proto velmi často končí nezdarem. Jde o dobu stagnace, kdy fungujeme ze zásob. A předsevzetí si klidně začněte realizovat až s jarem. Vydržte. Protože to naopak může přinést mnohem více radosti i úspěchu. Jezte kvalitní stravu, pravidelně cvičte a protahujte své tělo a relaxujte. Od toho jsou krátké dny a dlouhé noci.

Nápoj na podporu ledvin:
Kardamom, anýz, skořice, hřebíček, koriandr – stejné díly smíchejte. Před použitím lehce podrťte ve hmoždíři a dejte do konvičky. Přidejte pár plátků zázvoru a nechte 10-15min louhovat. Pijte teplé. Působí nejen na ledviny, ale také antibioticky a antiviroticky. Pokud použijte do mírně vychladlého med, bude chutnat i dětem.

-red-

Ukažte tento článek i vašim přátelům: