KOUTEK PRO RODIČE

KOUTEK PRO RODIČE: Hrozí i vašim dětem myopie?

Za posledních deset let se u nás zvýšil počet dětí s myopií o necelých 16 tisíc, což představuje nárůst o 30 procent. Myopie neboli krátkozrakost je refrakční vada zraku, při které se paprsky světla usměrněné rohovkou a následně oční čočkou sbíhají do ohniska před sítnicí, na sítnici dopadají rozcházející se paprsky a vzniká neostrý obraz. I přesto, že je to nejčastější oční vada, nejde jen o obyčejnou dioptrickou vadu, kterou napravíme brýlemi, pokud je totiž oční koule příliš roztažená, jemné struktury na očním pozadí se trhají, oslabují a degenerují několikanásobně rychleji než u normálních zdravých očí.

Pokud oko jednou naroste, už se nikdy nezmenší. A právě velikost oka je rozhodujícím fyziologickým důvodem krátkozrakosti.

Kromě toho, že bez brýlí vidíme rozmazaně, je horší, že myopie s každou další dioptrií zvyšuje riziko ostatních, a to i velmi vážných očních onemocnění. Lidé tak navzdory perfektní korekci ztrácí zrak a nezřídka končí s praktickou slepotou. Odhaduje se, že v roce 2000 bylo na světě přes miliardu a půl krátkozrakých lidí, tedy 23 procent tehdejší populace. Podle nové australsko-singapurské studie publikované v odborném časopise Ophtalmology však má tento počet do roku 2050 vzrůst až na čtyři a tři čtvrtě miliardy, což bude odpovídat polovině lidstva.

Nejhůře je na tom současná generace teenagerů v Asii. Předpovídá se, že u 10 % ve věku 40 let bude trvale poškozený zrak a tito lidé budou invalidizovaní. To bude mít obrovský dopad na ekonomiku i společnost. Ovšem nemyslete si, stejný trend se ukazuje po celém světě, i v České republice.

Jaké jsou příčiny? Genetická predispozice je důležitým faktorem, ale jednoznačně za tyto problémy může hlavně současný životní styl. Nedostatek pobytu venku na slunečním světle a nadměrné koukání na krátké vzdálenosti (mobily, tablety, pc).

Vrozená krátkozrakost tvoří jen mizivé procento. Ukázalo se, že sluneční světlo dopadá na sítnici a stimuluje tvorbu látek, které brzdí růst oční koule. Pokud je ho málo, vyroste oko během dospívání nadměrně. Už 1 mm předozadního rozměru oční koule navíc udělá 3 dioptrie krátkozrakosti. Pokud celý den, každý den, převažuje pohled na krátkou vzdálenost, má dítě zaděláno na obrovské potíže (a to se nyní nezabýváme dalšími problémy s nízkou mírou pohybu a jejím vlivem na zdraví).

Pokud by chtěl někdo rozporovat tento fakt, může si porovnat například dva sousední ostrovy Tchaj-wan a Filipíny. Na Tchaj-wanu je výskyt krátkozrakosti více než 90 %, na Filipínách pod 10 %. Proč? Na Filipínách děti běhají venku na farmách, na Tchaj-wanu tráví většinu času ve školách uvnitř. Hranicí mezi krátkozrakostí a normálním vývojem oka dítěte jsou 2 hodiny pobytu venku.

Očím je jedno, jestli prší, září slunce, a nebo je zamračeno. Je pro ně důležité být venku na přírodním světle (otázkou je, co to udělá, když se novodobí „odborníci“ snaží „filtrovat“ slunce… ale to je zase na jiné téma) a to denně, pravidelně. Věnujte to svým dětem.

-red-

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: