Jaro a spánek

Probouzíme se do jara, stejně jako příroda. Jde o náročný čas, kdy se mění roční období. To znamená, že tělo dostává „více zabrat“ fyzicky a proto je oslabené a o to rychleji se projeví respirační problémy, chřipky, angíny… Kromě toho na nás ale číhá také nástraha v podání jarní únavy. Nejde o člověčí vrtoch, opravdu existuje a může se promítnout i v kvalitě spánku. Zároveň však spánek může k její eliminaci pomoci.

První, co nás s příchodem jara zasáhne, je změna na letní čas. Je sice fajn, že v létě je dlouho světlo a tak se příjemně sedí venku a třeba griluje. Negativem však je, že (i když to mnozí přímo nepociťují) se nám narušují vnitřní biorytmy. Další nepříjemností jara je vzrůstající koncentrace alergenů. Pro alergiky žádná velká romantika. Už jen tyto dvě věci působí velmi silně i na náš spánek. A do toho přichází zmiňovaná jarní únava, lékařským termínem jarní horečka.

Pro tělo je nástup nových dynamických časů po šedých a „ospalých“ dnech šokem, se kterým se musí vyrovnat. A někdy se to projeví na psychické i fyzické úrovni. Lidé mají problémy s koncentrací, jsou netrpěliví, cití se unavení a bez energie. Tělo se v zimě muselo chránit před nízkými teplotami a omezeným slunečním svitem, mozek horlivě vylučoval spánkový hormon melatonin. A teď přichází pravý opak – tělesná teplota stoupá, zvyšuje se hormon dobré nálady serotonin a tělo se začíná probouzet k akci.

Hormonální výkyvy však trošku tělo matou a rozlaďují. Díky tomu kromě uvedených symptomů mnoho z nás kvůli tomu velmi špatně spí. Co s tím? Opět je důležité chovat se celý den tak, aby se nám večer dobře usínalo. Tedy hýbat se na čerstvém vzduchu, dostatečně pít kvalitní vodu, správně a zhluboka dýchat, udělat jarní úklid v ložnici (případně konečně pořídit novou matraci a postel, o které stále mluvíte), spojit se s přírodou (stará dobrá babská rada – být v teple, ale vystavovat se jarnímu slunci, chodit tiše do přírody) a také si připravit správný prostor pro spánek.

ČTĚTE TAKÉ:  Co mít v zahradě: ROSTLINY PRO OPYLOVAČE

Není nic horšího, než si večer lehnout do neútulného lůžka s proleželou matrací, nevhodnou peřinou a s nepříjemně štípavým povlečením. Jde to i jinak. Užívejte si spánek, těšte se na něj a hlavně si sami sebe celý den hýčkejte k přípravě spánku, protože spánek je zásadní část našich životů.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: