JARNÍ TIPY INSPIROVANÉ ÁJURVÉDOU od Ivy Georgievové

JARNÍ TIPY A RECEPTY – postní čas je ještě tady, ale za chvilku  už jsou Velikonoce

Jarní postní čas je jedinečnou příležitostí, kdy můžeme lehčí stravou výrazně podpořit celkovou očistu těla. Pomůžeme tělu získat potřebnou energii, posílit obranyschopnost a podpořit zdravou mysl. Přináším několik tipů na podporu vitality a zdraví a také dobré mysli.

V českých zemích se na jarní půst používaly zejména ječné kroupy, traduje se, že se na pročištění těla (zejména jater) po celý den jedly jen uvařené ječné kroupy a to několik dnů a dokonce i týdnů. I v současné době může tato dieta přispět ke snížení odpadu v těle (zvláště pokud nás zlobí játra). Jen je málo lidí, kteří vydrží jíst déle nežli jeden den pouze ječné kroupy.

Ječmen byl na středním východě  používán jako lék na srdce, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá správné funkci jater. Známé je i vaření kroupové polévky, jako prevence při horečnatých onemocněních, dokonce i při očekávání morové pohromy. Doporučuji je zejména v zimním, nebo chladném čase, nejraději ve formě polévek ve spojení s kvašeným zelím, nebo česnekem, majoránkou a pepřem.

Pokud vás zatím ječné kroupy nadýmají, přidejte k vaření saturejku, popřípadě je možné i přes den popíjet saturejkový, nebo fenyklový čaj. Po vyčištění střeva se snižuje nadýmání na minimum, které ječné kroupy mohou vyprovokovat.

Přináším jeden recept kde jsou ječné kroupy zastoupeny.

• Kroupové rizoto (Recept je asi na dvě porce)

1 hrnek ječných krup,
1/2 brokolice, jemné kari, bobkový list, saturejka,
mletý koriandr, kmín,sůl, Solčanka, ghí, brynza.

Ječné kroupy dobře propereme a uvaříme s bobkovým listem a saturejkou. Brokolici nakrájíme a dáme uvařit nad párou. Na ghí si dáme krátce orestovat uvařené kroupy, přidáme ostatní ingredience – kromě brynzy (tu nadrolíme na směs až nakonec). Vypneme sporák a zakryté necháme chvilku dojít. Toto jídlo velmi dobře chutná s mrkvovým salátem.

• Mrkvový salát

6 mrkví, sladká jablka, třtinový cukr, troška citrónu a olivový olej.

Mrkev očistíme a nastrouháme najemno, přidáme ostatní ingredience a necháme chvilku odstát. Jedná se o velmi jemný salát, který lze použít celoročně, pokud nemáme cukrovku, je vhodný i do očistných diet. Mrkev je možné krátce orestovat na olivovém oleji – uvolní snadněji beta karoten.

Je důležité použít kvalitní suroviny.

 

Velmi dobré je v toto roční období podpořit naší očistu i popíjením čaje KKF.
Opět byl v českých zemích znám, jen se místo římského kmínu (kumínu) používal kmín.

Kmín, koriandr a fenykl se používal také jako základní chlebové koření.

Krátké upozornění – jedná se o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

• KKF

Čaj na správné trávení, zlepšení celkového zdravotního stavu a to i psychického. Velmi dobře funguje jako podpora ledvin a na snížení obtíží s močovými cestami a to jak u žen, tak i u mužů. Pomáhá snížit odpad v těle a to jak v hmotné oblasti tak i na úrovni našeho myšlení. Stabilizuje a pomůže i při chřipce, nebo v době rekonvalescence.

Jeho příprava: 1 litr vody, 1 lžička kumínu (římský kmín), 1 lžička koriandru, 1 lžička fenyklu.

Dáme do vody, krátce povaříme, nebo pouze zalijeme horkou vodou, necháme chvilku vylouhovat a scedíme (můžeme, nemusíme). Výsledkem je lahodný čaj. Tento čaj se celoročně hodí do očistných kúr, odvodňuje a pročišťuje celé tělo. Vždy ho použijte při ledvinových a močových obtížích.

Pokud nás v předchozím období potrápila chřipka a stále se necítíme dobře, trpíme kašlem, nebo se jen snažíme o prevenci a nevadí nám česnek, tak můžeme použít vynikající podpůrný prostředek:

• Česnekové mléko (velmi nezvyklá, ale velmi účinná kombinace)
Čerstvé mléko z jedné třetiny naředěné vodou, jeden stroužek česneku.
Mléko s vodou se přivede na plotně do varu a přidá se utřený česnek. Chvilinku se nechá odstát a teplé se vypije. Pokud se česneková šťáva dostatečně nevstřebala, já osobně ho přecedím. Doporučuji ho pít okolo 10 hodiny dopolední, nebo okolo 15 hodiny.
Nesmíte být příliš najedeni a ani po jeho vypití nejezte.

Používá se na potíže s bušením srdce, harmonizaci krevního tlaku, při úporném kašli, na snížení cholesterolu, jako omlazující prostředek na naše cévy, ředí krev a jako velká prevence trombózy a snížení parazitů v těle. Mléko plně rozvine, přímo umocní léčebnou schopnost česneku a naopak sníží jeho negativní účinek (ostrost).

Tento čaj užíváme jako velkého pomocníka při harmonizaci našeho krevního tlaku, bušení srdce, normalizaci hodnoty cholesterolu v krvi, čištění cév, srdeční činnosti. Jedná se také o přirozené antibiotikum a velmi dobře pomáhá i na úporný kašel. Je vhodnější si čaj vařit v chladném počasí, ale pokud máme potíže s bušením srdíčka, neváhejme ho použít ať je venkovní počasí jakékoliv.

ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

Tento nápoj je nevhodný při akutních vředových obtížích, při problémech se žlučníkem, slinivkou a akutním ekzému. Je důležité použít kvalitní česnek a mléko.


Někomu se může stát, že v tomto čase cítí méně energie a síly. 
Můžete si připravit tento netradiční salát – pokud vám nevadí klíčení.

• Salát s klíčky

2 hrnky naklíčeného munga, 1 hrnek naklíčené neloupané čočky, 1 lžíce naklíčené řeřichy, hlávkové zelí – tence nakrájíme, mrkev – nastrouhaná a lehce orestovaná na ghí či olivovém oleji, olivový olej, sůl, dýňový olej, jablečný ocet, chia semínka, semínka černuchy seté ( podporuje správnou funkci plic, pomáhá při kašli, zahlenění a snižuje parazity).

Veškeré ingredience smícháme a dochutíme dle svého. Salát je velmi chutný a osvěžující a hodí se zejména v chladném zimním čase či brzo na jaře. Mungo je bohaté na bílkoviny, hořčík, vit. řady B.

Naklíčená řeřicha doplňuje vit. A, železo, kyselinu listovou, čočka obsahuje kromě jiného bílkoviny, vápník, hořčík.

Olej olivový – chrání cévy, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu LDN, aniž by snižoval prospěšný HDL, pomáhá zabránit přeměně škodlivého cholesterolu na toxickou, okysličenou formu. Snižuje krevní tlak, pomáhá regulovat hladinu krevního cukru.

Dýňový olej – obsahuje velmi dobře vstřebatelný zinek, který podpoří naši obranyschopnost, správnou činnost močového ústrojí, pohlavních orgánů, kůže a očí.

autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda

tel:724 137 587, e-mail : ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 O autorce: 

Kdo je Iva Georgievová?

Iva Georgievová se vlastně jmenuje Ivana, ale používám Ivu, narodila jsem se v roce 1965 ve znamení Skopce, což mi možná dalo do vínku odhodlání pustit se i do věcí, které nejsou jednoduché a předem není znám výsledek.

Od 20 let jsem se snažila pochopit, jak se o sebe mám starat, abych se cítila lépe, hlavní motivací mé činnosti bylo, že mi nebylo dobře a vyhlídky na zdravý život byly mizivé. Cítila jsem, že je velmi důležité se o sebe dobře starat a ve chvíli, kdy jsem se stala matkou, bylo mým velkým přáním mít i zdravé děti.

S ayurvédou jsem se setkala v roce 1997 a doslova jsem nalezla poklad. Splnila mi vše, co jsem kdy chtěla. Plně se ztotožňuji se základním náhledem Ayurvédy na zdravého jedince.

„Člověk je považován za zdravého, pokud má zdravé tělo, mysl a duši“

Od roku 2006 se plně věnuji předáváním praktických a jednoduchých pouček vycházejících ze staré Ayurvédy a to zejména na přednáškách, konzultacích, jednodenních i vícedenních seminářích a v posledních letech i pomocí tzv. nehmotných konzultací. Postupně jsem vydala několik publikací, u nichž jsou nyní v prodeji čtyři: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze, Jídlem k radosti a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu.

Od roku 1987 jsem vdaná, mám dvě dospělé děti  a bez velké pomoci a podpory mého manžela bych praktickou Ayurvedu dělat nemohla. Na techniku, řízení auta a i na mluvnici nevím proč, ale nemám ty správné buňky.

Od roku 1997 bydlím na starém mlýně v malebné Vísce položené pod Železnými horami, který také v posledních letech využívám pro svoji práci (konzultace, olejové masáže a semináře).

Na mlýn Poštolka (tenkrát se jmenoval jinak) jsme se nastěhovali (s manželem a dětmi) natrvalo v roce 1997. Koupili jsme ho v poměrně dezolátním stavu, těžko uvěřit, že to bylo do roku 1948 kouzelné a opečovávané místo, kde se setkala krásná příroda, šikovné ruce a bystrá mysl. Po generace si zde rod Nevolů předával fungující mlynářství, později i s pilou, povoznictvím, elektrárnou a jiným. Přišli jsme sem i s dvěma malými dětmi ze středních Čech, kde jsme bydleli v dokončeném a velkém domě, měli zavedenou malou firmu. Vše jsme opustili v touze po zdraví a klidnějším životním stylu. Za těch již více než dvacet let jsme zde zažili mnohé, častokrát jsme se cítili jako první osadníci v nové zemi. Mlýn opravujeme postupně, vše financujeme z vlastních zdrojů, v posledních letech s podporou blízkých mlýna, kteří se nám sami nabídli, protože jim toto místo učarovalo, tak jako nám.

Ještě jednou děkuji za možnost se seznámit s krásnou a moudrou vědou zvanou Ayurvéda.

Iva Georgievová

Iva Georgievová – praktická Ayurveda

tel:724 137 587, e-mail : ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

Ukažte tento článek i vašim přátelům: