Jarní nabíječ – zelená devítka

Divoké jarní byliny jsou v těchto dnech to nejlepší pro naše tělo, co nám sama příroda nabízí po zimních měsících „bez živin“. Zdarma. A protože příroda nejlépe ví, co nám chybí, je dobré se rozhlédnou okolo, pozorně se dívat a využít toho, co na nás „zavolá“. Existuje takzvaná jarní devítka, říká se jí také zelená devítka či devítka jara. Obsahuje kopřivu, popenec, jitrocel, bršlici, medvědí česnek, sedmikrásku, přesličku, pelyněk a pampelišku. Rozšířit by se ale dala i o ptačinec, šťovík či černobýl. Proč jsou tolik opěvované?

Jde o jedlé plané byliny, které v sobě obsahují obrovské množství jarní síly v podobě multivitamínů, chlorofylu a enzymů. Fungují jako přirozené antioxidanty v našem těle. A protože často obsahují všechny chutě, výrazně pak hořkou, která pomáhá játrům a žlučníku, tak fungují i pro podporu trávení, na posilnění krve, pomáhají rozpouštět hleny a plicím se znovu „čistě“ nadechnout… A tak bychom mohli pokračovat.

Ne nadarmo je v naší kuchyni na jaře tradiční kopřivový špenát, nádivka nebo polévka. Nemusíte ale ani připravovat složité pokrmy. Stačí si udělat jarní smoothie, přidat je do salátu či polévky. Z pampelišky můžete využít všechny její části – listy do salátu nebo na smoothie, květy na pampeliškový med či čaj, kořen usušit na pampeliškovou kávu. To vše vám do těla dá mnoho vitamínů, minerálů a té nejryzejší energie a „nadopování“. Stačí se spojit s přírodou a více, než se takových úžasných darů na zahradě zbavovat, hýčkat si je a s radostí si s nimi obohatit jaro.

-red-

Ukažte tento článek i vašim přátelům:
ČTĚTE TAKÉ:  JEDNODUCHÉ TIPY, JAK PEČOVAT O MATRACI, ABY CO NEJDÉLE SLOUŽILA?