RESTART & LIFESTYLEZDRAVÍŽIVOT

JAKOU ROLI PRO SPÁNEK HRAJE POSTELOVÝ ROŠT A JAK HO SPRÁVNĚ VYBRAT?

I v říjnovém vydání pokračujeme v našem seriálu s firmou Matrace Haken, kdy Šárka Hakenová odpovídá na nejčastějšími otázky zákazníků.
P
ři výběru matrace je nedílnou součástí i její podklad. Je nezbytné, aby rošt byl kvalitní. Pokud není, hrozí nebezpečí, že se matrace poškodí nebo může postel začít vrzat. Samozřejmě záleží na zatížení, ale bez dostatečné podpory zespodu se matraci ubírá na životnosti i na její pohodlnosti. Správný rošt poznáme podle materiálu (typicky kvalitní dřevo), počtu lamel nebo latí a jejich vzdálenost, která by měla být okolo 4 cm.

Pokud vybíráte matraci, vždy prodejce informujte o druhu roštu, který používáte. Dva základní typy jsou pevný rošt v rámu (ideálně z masivu) a lamelový rošt (z předpružených lamel). Lamelové rošty oceníte především u nižších matrací, kdy se každá z jednotlivých lamel natvaruje podle vašeho těla, povolí pod rameny a boky, kde dochází k největšímu zatížení. Navíc si může každý individuálně přizpůsobit tuhost v bederní části pomocí posuvníků. Není ale chybou ani u vyšších matrací. Pevný rošt z masivu (ideálně buk) je skvělou volbou pro náročnější zákazníky, kteří potřebují hodně odolný rošt s vysokou nosností. Oproti lamelovému roštu se však jedná o pevný podklad, který „dále s matrací nespolupracuje“, tj. matrace se může na pevném roštu zdát tužší a méně pružná. Záleží však vždy na výběru konkrétní matrace, zpravidla u matrací s výškou nad 22 cm rozdíl v typu roštu nepocítíme.

Obrázek je pouze ilustrační

Oba základní typy roštů je možno pořídit jako polohovací (v oblasti hlavy a nohou). Polohování může být mechanické nebo elektrické. Zvedání trupu může být příjemné při čtení či nemoci, u nohou zase může ulevovat po větší námaze nebo při natékání dolních končetin. Elektrické polohovací rošty jsou v dnešní době čím dál oblíbenější, jejich používání je velmi jednoduché a pohodlné, zvlášť pokud je ovládání bezdrátové. Na polohovací rošty je potřeba volit nižší matrace (do 20 cm). Respektive i vyšší matraci lze nepolohovat, ale je vždy lepší se předem poradit s výrobcem a ideálně polohování předem vyzkoušet.

U postelí s úložným prostorem s přístupem shora jsou na výběr rošty s bočním nebo nožním výklopem (jak lamelové, tak i masivní laťkové). Je vždy potřeba sledovat nosnost roštu, aby nebyl přehnaně zatížen a nepoškodil se. U bočního výklopu je lepší přístup do úložného boxu a zpravidla i nosnost. Zde se vyplatí zainvesntovat do co nejkvalitnějšího roštu – ideálně do robustního z masivního dřeva. Některé typy výklopných roštů nabízí zároveň i polohování.

Vždy mějte na paměti, že rošt spolu s matrací tvoří důležitý tandem pro váš kvalitní spánek. Dovoluje matraci nezbytnou cirkulaci vzduchu i podporu. Kvalitní rošt vám poslouží dlouhé roky.

TIP: Širokou nabídku roštů (i skladem) naleznete na www.matrace-haken.cz, vyzkoušet si je a prohlédnout můžete v showroomu na Všeni.

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: