JAK NEJLÉPE OCHRÁNIT SVŮJ SPÁNEK?
Přemýšleli jste někdy, jak vlastně vnímáme světlo. A hlavně čím? Samozřejmě ho v bdělém stavu vidíme očima, ale jak to, že po zavření očí náš mozek dokáže „vidět“ i neznatelný paprsek světla mezi žaluziemi nebo svítící diodu od televize i přes víčka?
Pokud máme splněné základní požadavky pro kvalitní spánek – jakými jsou vhodná matrace, peřina, polštář, případně celá stabilní postel – a stále se ráno budíme nevyspalí, je třeba hledat další příčiny a „narušitele“ spánku.
Naprostou tmu v ložnici v současné době je schopen vykouzlit jen málokdo. A protože byť sebemenší kousek světla v noci narušuje cirkadiální cykly a tvorbu spánkového hormonu melatoninu (vzniká v šišince), doporučuje se pro kvalitní spánek eliminovat tzv. „zbytkové rušivé světlo“. Pokud se nám to podaří, zajistíme si nejen dobré vyspání, ale také více energie a tedy lepšího života.
Melatonin pomáhá také regeneraci mozku, ten je v noci ve fázi bez očních podnětů, které mu běžně zabírají asi polovinu výkonu mozkové kůry. V noci výkon mozku klesá, látková výměna je zhruba na čtvrtině denní zátěže a díky tomu může mozek ve spánku regenerovat a připravovat se na další den plný podnětů. Pokud pro spánek použijete zastínění očí v podobě masky na spaní (jako znáte například z autobusů či letadel – ideální je zvolit černou barvu, která světlo vůbec nepropouští), pak se může melatonin bez rušení tvořit a máme našlápnuto na ranní energii. Zároveň taková maska na spaní zajistí udržení tepla v okolí dutin a očí. U očí jde o přínosný efekt, při kterém se oči v noci lépe regenerují a detoxikují.
A pokud už jsme u vyhřátí, je sice skvělé mít přes noc dostatečný přísun kyslíku, ale také pamatujte na to, že není vhodné „ofouknout“. Tedy pokud si chráníte hlavu a dutiny, pak nezapomeňte ani na část krku a trapézových svalů. Pokud nám svaly v této oblasti vychládají, mohou se objevovat otoky vaziv, uskřinutí nervů, blokace páteře a také změna průtoku krve do hlavy. S tím pak souvisí další problémy a zdravotní komplikace.