RESTART & LIFESTYLEZDRAVÍŽIVOT

Jak dosáhnout kvalitního spánku

V dnešní době se stále více lidí zajímá o to, jak zkvalitnit svůj život. Příkladem je třeba vysoký zájem o zdravé stravování. V tomto článku se podíváme na důležitou oblast, kterou strávíme doslova třetinu života – na spánek. Hodně diskutovaný je spánek už malých dětí a rodiče často řeší, zda by miminko mělo spát samo nebo s nimi. Každá rodina je odlišná, ale je nesporné, že spánek pohromadě nebo alespoň v těsné blízkosti rodičů má velké množství výhod. Dnes se ale zaměříme převážně na dospělé spáče.

Základní zásady pro zdravý spánek jsou lidem převážně známy. Pojďme si připomenout ty nejdůležitější: spát dostatečný počet hodin (průměr je 7 až 8, ale může se individuálně lišit), chodit spát a usínat každý den ve stejnou dobu, několik hodin před ulehnutím nepít nápoje s obsahem kofeinu a nechodit spát pod vlivem alkoholu (rychlé usnutí, ale velmi nekvalitní spaní!), večer provozovat relaxační aktivity jako příjemná koupel nebo lehké cvičení (dechové, jóga atp.), nejíst těžká a příliš sytá jídla k večeři a především nesoustředit se přehnaně na to, jak a kdy usnu.

To se lehko řekne, ale někdy hůř realizuje. Zvlášť pokud člověk ví, že další den bude náročný a potřebuje se vyspat dostatečně. Vlastně tak by mělo fungovat i proslulé „počítání oveček“, existují však i sofistikovanější metody.

Pokud člověk má problém s usínáním nebo se v noci často budí, měl by si dát ruku na srdce, zda všechna doporučení dodržuje. Ve většině případů to tak není. Chybou k lepšímu spánku (na rozdíl od medikamentů na spaní) nejsou bylinky (například meduňka).

Častým jevem je také spánková prokrastinace, kdy člověk vědomě oddaluje čas, kdy by měl jít spát. Přestože dotyčný ví, že bude příští den unavený, dočasný benefit jako je například nerušený čas pro sebe (ženy s malými dětmi by mohly vyprávět), převyšuje potřebu spánku. Ale tělo si o své následně řekne během dne.

Nedostatečný odpočinek prokazatelně zhoršuje zdravotní stav a dokonce se podílí i na rozvoji psychických potíží (někdy je těžké příčinu oddělit od následku – typicky deprese). Studie prokázaly, že nedostatek spánku může zkrátit naši délku života až o 10 let!

ČTĚTE TAKÉ:  ROZHOVOR MĚSÍCE: Olga Bušková „Úpravou prostoru můžeme změnit nejen to, jak se cítíme, ale i to, jaké příležitosti k nám přicházejí“

V neposlední řadě je potřeba zmínit i neblahý vliv moderních technologií. Přístup k internetu 24 hodin denně je jedním z nejčastějších důvodů spánkové deprivace. Mnoho lidí má také problémy s nedávným přechodem na zimní čas. Je dokázáno, že zvýšená únava po změně času je příčinou častějších dopravních nehod.

Spánek můžeme také ovlivnit tím, že věnujeme pozornost kde a na čem spíme. Ložnice by měla být v klidné části domu, měla by mít optimální teplotu (spíše chladno), možnost dokonale zatemnit okna a osvětlení bez modré složky (lze zakoupit speciální žárovky).

Před spaním je vhodné vyvětrat nebo ještě lépe spát při pootevřeném okně. Ložní prádlo, stejně jako pyžamo, by mělo být pohodlné a ušité z přírodních materiálů (bavlna, len, hedvábí). Můžete využít i aromaterapii, vhodný je extrakt z meduňky, levandule, grapefruitu, majoránky či santalového dřeva.

Postel by měla být dostatečně prostorná a vhodně umístěná. Zde pomůžou zásady Feng Shui jako například to, že by postel měla být u samostatné stěny tak, aby vaše nohy směřovaly ke dveřím, nikoliv však přímo proti nim. Zároveň by měla mít tři strany volné.

Řiďte se však hlavně svým individuálním pocitem. Neméně důležitá je kvalitní matrace s optimální tuhostí, která vám vyhovuje. Matrace by neměla být proleželá. Pokud je matrace mechanicky v pořádku, ale je již starší, zvažte výměnu z hygienického hlediska (po 8 až 10 letech). Vaše tělo i mysl vám poděkuje!

Rady pro vás připravila Šárka Hakenová z firmy Matrace Haken.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: