Inspirace do vaší sezónní kuchyně + recept: Salát z quinoy s černými olivami

S jarem přichází i nový seriál, který se bude věnovat stravě, surovinám i receptům Hanky Zemanové, jejíž knihy se řadí mezi oblíbené bestsellery (Bioabecedář, Nová Biokchařka). Nechte se inspirovat a objevujte s námi nové informace i suroviny! Doplníme, že i když to není v textu přímo uvedeno, Hanka Zemanová doporučuje všechny dostupné suroviny používat v biokvalitě. V tomto vydání nás čeká inspirace v rámci sezónní kuchyně, na kterou dbá stále více lidí. Díky ní můžete být kreativnější, můžete poznávat nové věci a spoustu z nich najít i v přírodě…

Jaro

Jaro je období, kdy se naše tělo čistí a vylučuje toxiny z těla. Ty musejí být zpracovány játry, kterým usnadňuje práci jarní „zelenina“, kterou potkáte v přírodě na každém kroku. Zelená barva a známky jara musejí obohatit váš jídelníček. Udělejte si špenát z bršlice a kopřiv, do polévek či pomazánek nasekejte pampeliškové listy, jitrocel a jídla zdobte fialkami či sedmikráskami. Používejte mnohem méně tuku a nakličujte vše, co se dá – v přírodě také vše klíčí. Ne náhodou naši předci jedli před Velikonocemi pučálku!

Jíst se dají i jedlé pupeny, lístečky třeba z břízy či lípy i kořínky některých divokých bylin, jako je pampeliška nebo čekanka (z které se dělávala káva cikorka). Všechny tyhle jarní zeleniny jsou zásobárnou živin, vitamínů, minerálních látek a chlorofylu, které čistí krev, odstraňují hlen z tenkého střeva a podporují játra v jarním čištění.

Léto

Během léta si užijte do sytosti lehkých salátů a ovoce. Stále platí, že tuku, masa i soli stačí o hodně míň než v zimě, zato nešetřete na čerstvých bylinkách – jídlo musí vonět bazalkou, rozmarýnem, dobromyslí nebo třeba šalvějí, a zářit jedlými kytkami. Klidně přidejte do salátů opražená semínka a květy lichořeřišnice, levandule nebo růží z vaší zahrádky. A takový letní dort plný lesního ovoce ozdobený růžemi je nádhera!

ČTĚTE TAKÉ:  5 cviků pro pevnější obličej

RECEPT: Salát z quinoy s černými olivami – 4 porce

 300 g uvařené a vychladlé quinoy
100 g černých olivy, nejlépe bio
250 g zeleniny (paprika, kousek cukety a na jemno nakrájené šalotky)

Na zálivku:
5 lžic panenského olivového nebo avokádového citrónového oleje
2 lžíce citrónové šťávy
1 lžíce umeoctu
4 lžíce bylinek (máta a petrželka nebo jarní cibulka a bazalka)
sůl a pepř

  1. Předem si uvařte quinou v poměru 1 díl quinoy na 2 díly vody. Quinou je potřeba důkladně několikrát proprat, spařit a vodu vylít. Vařte podobně jako bílou rýži cca 15–20 minut, pak nechte dojít pod pokličkou.
  2. Mezitím si připravte dresink, aby olej nasál vůni a chuť bylinek. V zimě můžete použít jen petrželku, ale není to ono.
  3. Nakrájejte zeleninu na velmi malé kousky, vybírejte i hezké barvy, například červenou a žlutou papriku, cuketu (máte-li bio, tak i se slupkou).
  4. Vše smíchejte dohromady a nechte vychladit.

Tip autorky: Do salátu je výborný také kozí nebo ovčí sýr.

Text a recept pochází z BioAbecedáře Hanky Zemanové. Vydalo nakladatelství Smart Press – www.smartpress.cz

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům:

440 komentářů: „Inspirace do vaší sezónní kuchyně + recept: Salát z quinoy s černými olivami

Komentáře nejsou povoleny.