ELEKTRICKÁ ENERGIE A JEJÍ ÚSPORA – aktuální téma každého z nás

Všichni jsme si vědomi vývoje cen elektrické energie (EE) v posledních dvou měsících, netýká se jen nás, ale celé Evropy. A proto všichni musíme přemýšlet jak EE ušetřit, aby se naše účty nevyšplhaly do závratných výšin. Vývoj dnešní doby se jeví, že blahobyt mrknutím oka mizí. Nejen v tomto oboru. Jak tedy ušetřit a hospodařit?

Každého nyní napadá otázka, jak jednoduše bychom mohli ušetřit energii?
V první řadě vypnout a nepoužívat spotřebiče. Druhá věc je, že pokud výrazně nechceme měnit náš komfort a návyky, je dobré se zaměřit na optimalizaci spotřeby elektrické energie ve vašem domě či firmě. V dnešní době je již několik nástrojů věnující se této problematice. Ovšem v jednoduchosti je síla. Myslím tím monitorující zařízení, které v reálním čase měří spotřebu/zátěž každé fáze ve vašem objektu, což je druhá možnost změření a následné optimalizace. Díky tomu totiž máte unikátní možnost zjistit naši skutečnou, velmi často i neefektivní a zbytečnou, spotřebu.

Jaké zařízení tedy můžeme použít?
Nejjednodušší formou je si za 150 Kč koupit zásuvku ukazující okamžitou spotřebu daného spotřebiče. To je sice ne nepraktické, ale chceme-li dosáhnout přesných měřených výsledků, je potřeba spotřebu v objektu měřit celkově, globálně.

Dobře, jak toho tedy docílit?
Bud si můžete zakoupit poměrně drahé zařízení, které vám po instalaci tyto možnosti zprostředkuje, ale je tam investice a zároveň nejde o zařízení, které byste používali denně. Anebo se dá toto zařízení pronajmout, což je levnější a praktičtější varianta.

Prozradíte nám třetí možnost snížení spotřeby EE?
Ano, třetí možností je, že si EE můžeme vyrobit sami. V dnešní době je čím dál modernější pořídit si vlastní elektrárnu.

Elektrárnu?
Přesně tak. Nejúčinnější je tzv. přečerpávající elektrárna. Principem této elektrárny je rozdíl hladin vody. V okamžiku přebytku EE čerpadlo přečerpává z nižší nádrže vodu do vyšší nádrže. V okamžiku potřeby energie voda proudící z vyšší úrovně roztáčí tlakem turbínu v nižší úrovni, která dodává požadovanou EE. Toto zařízení si ovšem může dovolit zrealizovat málokdo, neboť je k tomu potřeba stálý přítok vody a dvě nádrže s relativně velkým rozdílem hladin. Další formou vlastí elektrárny je větrník. Tato možnost se také postupně rozrůstá a na trhu se dají zakoupit turbíny od průměru 30 cm až po několikametrové. Problémem u několikametrových větrných turbín je ovšem legislativa. Kromě ostatních alternativních zdrojů jako jsou biostanice, kogenerační jednotky a podobně, jsou nejrozšířenější a tím pádem i nejdostupnější tzv. fotovoltaické elektrárny (FVE).

Řekněte nám něco o principu, na kterém fungují…
Principem jsou solární fotovoltaické panely (SFP), které při dopadu nejen slunečních paprsků vyrábí EE, kterou pak sami spotřebujeme. V současné době SFP umožňují výrobu slušné části EE, i když nesvítí slunce a je „pod mrakem“. Jak již bylo zmiňováno, jelikož se jedná o nejdostupnější možnost výroby EE, jsou ovšem podstatné rozdíly v technickém řešení. Jistě jste již slyšeli o tzv. dotovaných programech, kdy vám stát poměrnou částí přispěje na realizaci vaší FVE. Technické řešení dotované FVE spočívá v tom, že přebytky – pokud je neukládáte do baterie – putují do veřejné sítě. Ovšem výkupní cena za takto dodanou energii ve výši cca 0,66 Kč/kW jsou tak směšné, že je ekonomickým nesmyslem takovou FVE provozovat. Podstatně efektivnějším způsobem je si vyrobenou energii bud uložit nebo okamžitě spotřebovat.  Dotované elektrárny nabízejí i možnost úložiště/akumulátor ovšem ceny těchto „dotovaných“ FVE jsou statisícové. Jako nezbytné se jeví u těchto FVE jsou kromě technické dokumentace, projektu a revize nutnost z větší či menší části přebudovat rozvaděč v nemovitosti. Dalším závazkem je fakt, že po dobu cca 5 let nesmíte elektrárnu upravit – nesmíte například zvětšit výkon FVE. V neposlední řadě spousta zájemců netuší, že v rámci instalace tohoto druhu FVE je instalováno i dálkové ovládání, což znamená, že v případě přebytku el. energie ve veřejné síti vám obsluha na dálku tuto elektrárnu může odpojit.

ČTĚTE TAKÉ:  SPÁNEK A ÚZKOST SPOLU ÚZCE SOUVISÍ

Jaké je tedy řešení, když nechceme dotovanou, předraženou a „omezovanou“ FVE?
Naše nedotované řešení spočívá v tom, že elektřina putující z panelů, je ihned dodávána do vaší domácí sítě prostřednictvím tzv. mikroměniče. Toto jednoduché a geniální technické řešení spočívá v tom, že jej zapojíte do vaší stávající domácí zásuvky. Jste-li trošičku zdatnější typ, můžete si vlastní FVE postavit sami. Naše firma nabízí stavebnice od výkonu od 1kW do 10kW. Ovšem pro všechny ostatní nabízíme kompletní realizaci FVE. Naše zařízení lze bez problémů kdykoliv rozšířit o úložiště, kdy veškeré přebytky jsou ukládány do akumulátoru. Ačkoliv naše mikroměniče přetoky do veřejné sítě umí, my je softwarově zakazujeme. V praxi to tedy znamená, že žádné přetoky do distribuční sítě (DS) nejsou. Obrovskou výhodou našeho řešení je i to, že vy si tak můžete zcela legálně bez jakýchkoliv ohlašovacích a dokazovacích procesů provozovat a vyrábět vlastní energii. Nejzajímavější je ovšem fakt, že tato naše řešení jsou výrazně levnější než zmiňované dotované FVE.

Pokud chceme být zcela nezávislí, můžeme se spolehnout pouze na zdroj z FVE?
Chceme-li pokrýt spotřebu – pokud možno ze 100 % – teoreticky to možné je, ovšem prakticky jen velmi těžko dosažitelné – a to z toho důvodu, že největší spotřeba bává v zimě, kdy ovšem také bývá nejméně slunečního svitu. Dám-li praktický příklad tak domácnost při celoroční spotřebě 6 MWh průměrná denní spotřeba vychází cca 16,5 kWh to znamená, že potřebujeme za jeden den vyrobit 16,5 kW, to by ovšem znamenalo dodání tohoto výkonu z FV panelů. Měli-li bychom tak na střeše instalováno 5 kWh panelů, v praxi bychom potřebovali každý den 3 hodiny plného slunečního svitu. Proto všechny FVE primárně slouží ke snížení závislosti na veřejné DS. Obecně platí že čím více instalovaný výkon, tím vyšší míra soběstačnosti. Je třeba také změnit naše návyky v používání spotřebičů. Například pokud vidím, že venku krásně svítí sluce a je jasná obloha, otočíte termostatem na bojleru, aby se vám zdarma ohřála voda. Zároveň můžeme dát třeba vyprat a usušit prádlo.

O jak velké elektrárně máme vůbec uvažovat?
Při zmiňovaném příkladu by se jako dostačující jevila FVE o výkonu 5 kWh. Pro představu to znamená 14 ks panelů na střeše či jiném místě s dostatečným osvitem. Jeden tento panel o výkonu 380 W má rozměr 1,8 x 1 m a váží 18 kg. Montáž lze provádět v podstatě – kromě eternitu –  na veškeré druhy krytin.

Jak ještě lze snížit náš účet za spotřebu energie?
Jako další řešení bychom doporučili zvolit efektivní způsob vytápění, čímž myslíme infrapanely. Obrovskou výhodou je, že tyto infrapanely můžete napájet právě z vaší FVE.

Pro více informací neváhejte kontaktovat osobně, telefonicky nebo e-mailem firmu SunnyHouse v Semilech. www.sunnyhouse.cz • tel: 800 100 979

Ukažte tento článek i vašim přátelům: