Duben – měsíc jater

Dle čínské medicíny jsou v dubnu nejvíce ohrožena játra. Jde o životně důležitý orgán zajišťující látkovou výměnu a metabolismus, čímž zásadně ovlivňuje všechny ostatní orgány. Jsou místem pro detoxikaci, skladování krve i jakousi chemickou továrnou pro naše tělo – ukládají vitamíny, dávkují tělu cukr a pomáhají trávit tuky. Protože mají takto důležité úkoly, jsme právě v dubnu náchylnější na vnější vlivy, proto se i více objevují alergie. Játra regulují nejen látkovou výměnu, ale i tok energie v organismu a jejich oslabením dochází k jarní únavě.

Na rozdíl od ostatních orgánů játra sama o sobě nebolí. Jejich oslabení se projevuje jiným způsobem. I čínská medicína se k tomuto problému vyjadřuje. Podle ní jsou játra schopna ovlivnit nejenom svaly a šlachy, ale také oči a nehty (různé rýhování). Mezi nejtypičtější příznaky oslabených jater patří velká svalová únava (celkové oslabení organismu), někdy se vyskytuje i zvýšená teplota, pleť je bledá, může se zhoršit vidění anebo citlivost na světlo. Někteří mohou trpět pálením žáhy a problémy se zažíváním. Nejvýraznější je tlak v pravém podžebří, stoupající směrem nahoru. Dalším příznakem je ukládající se tuk ve větší míře kolem břicha. Oslabení jater se z pohledu psychiky projevuje extrémními emocemi jako je agrese, hněv, vznětlivost a výbušnost, zuřivost a někdy i žárlivost. 

V tomto období játra nepřetěžujeme a co nejvíce je šetříme! Vhodné je omezit tyto potraviny: tučná, smažená jídla, alkohol, nadměrné množství cukru, sladkosti, mléko, kávu s mlékem, mléčné výrobky. Po odstranění mléčných výrobků ze stravy můžeme dokonce pozorovat ústup alergie. Do svého jídelníčku zařaďte obiloviny (pohanka, proso, špalda, rýže), zeleninu (zelený hrášek, artyčoky, chřest, kysané zelí, mrkev, celer, fenykl, česnek, pórek, bílá řepa, cibule, ředkvičky, kedlubny, všechny druhy zelených salátů, pampeliška, čekanka, kopřiva, polníček, bílá řepa a celkově veškerou zeleninu, která právě začíná růst), ovoce (citrony, jablka), klíčky, šťáva z kopřiv.

ČTĚTE TAKÉ:  Rozhovor měsíce PETR KLÍMA: „Budete překvapeni, kde se dají využít jáhly, pohanka nebo bulgur“

Vhodné je pomalu začlenit také pohybové aktivity. Doporučené jsou rychlé procházky, jízda na kole, jóga a lehký běh. Kromě toho zkuste poslouchat také orgánové hodiny. Nejrizikovějším časem pro játra je doba mezi 23. a 3. hodinou, kdy se nedoporučuje konzumovat alkohol, protože se tím játra poškozují nejvíce. Játrům prospívá klid a teplo právě od 23. hodiny.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: