CESTY KE ZDRAVÍ: Jarní půst je tady. Jak na něj?

Začalo jarní postní období, které bude trvat až do soboty před Velikonocemi, tedy do tzv. Bílé soboty. Udělejte letos změnu. Podpořte své tělo, trávení a to v přesně v době, kdy je to nejefektivnější. Právě nyní.

Jak může dodržení postního období prospět našemu zdraví? Jednoduše řečeno – pokud jíme lehčeji stravitelné jídlo, má tělo šanci zbavit se odpadu. Strava by měla být bezmasá, plnohodnotná a lehce stravitelná. Měli bychom omezit i smažené jídlo, přílišné používání mléčných výrobků, pšenice a sladkostí. V Čechách se hojně vařily ječné kroupy, které mají méně lepku, jejich vlhkost zlepší suché vnitřní sliznice, pomohou pročistit játra a ledviny. Výborné jsou i luštěniny, jáhly a pohanka. Velmi dobře stravitelné jsou polévky. Jednoduše řečeno – při půstu má nevyužitý vnitřní (trávicí) oheň čas likvidovat škodliviny v těle, nemusí trávit těžce stravitelné jídlo a má prostor na úklid.

Jarní půst a kloubní obtíže

Pokud máme kloubní obtíže, je vhodné omezit brambory, místo nich použít například jako přílohu zelný salát s mrkvičkou, nebo tuřín (uvařený). Je zajímavé, jak po měsíčním vypuštění brambor ze stravy může dojít ke zlepšení hybnosti.

Jarní půst a alergické potíže

Jarní pročištění může pomoci snížit alergické obtíže, které nastupují zejména při plném rozkvětu jara. Pročistí se ledviny a játra, z těla se uvolní dostupný odpad. Je důležité vyřadit ze stravy při půstu obiloviny s vysokým obsahem lepku – zejména pšenici a to i celozrnnou. Místo housky ke snídani můžeme použít jemné ovesné vločky s klíčky, a to ve formě kaše, nebo z nich dělat jednoduchou a velmi dobrou polévku, či jen zalít například mandlovým mlékem a přidat trošku medu.

Co pít při jarním půstu?

Je možné podpořit, či lépe řečeno zvýšit účinnost půstu, použitím zeleninových nebo i ovocných šťáv. Je však potřeba vybírat takový druh zeleniny popřípadě ovoce, které nebude plné chemie a plísní. Je vhodnější tyto šťávy pít v malých dávkách a na vytrávený žaludek. Více se hodí dopoledne. Velmi vhodné je popíjení teplé převařené vody. Popíjí se po troškách a napomáhá odplavit z těla uvolněný odpad.

Po ukončení dlouhodobějšího půstu není vhodné okamžitě přejít na normální stravu. Vyvarovat se příliš těžkého a smaženého jídla a alkoholu. 

 TIP: další jarní tipy, návody, informace o detoxikaci, zdraví… najdete v březnovém vydání novin Český ráj v akci – čtěte tady

Jídla vhodná pro jarní půst:

• Slaná kaše z červené čočky

1 hrnek loupané červené čočky, sůl, tymián, jemné kari, čerstvý zázvor (2 cm), olivový olej nebo ghí. Koření lehce na sucho orestujeme, zalijeme vodou, přidáme ostatní ingredience a  vaříme.

• Postní salát

Zelí (1/3 hlávky a nakrájené), 1 jablko (nastrouhané), 1/2 čekankového puku, sůl, trošku nastrouhaného křenu, zakysaná smetana (1 lžíce), naklíčené mungo, nastrouhaná mrkev, špetka kardamomu,olivový olej, popřípadě troška jablečného octa.

Vše postupně smícháme. Přílohou je na sucho orestovaný žitný chléb

Polévka s řapíkatým celerem

(uvedené množství je asi na 1,5 litru polévky) 2 hrnky nakrájeného řapíkatého celeru, 1 nastrouhaná mrkev, ochucovadlo bez glutamanu sodného, sůl, ghí, zelená petrželka, pískavice, ml. koriandr, ml, kmín, ml. hořčičné semínko, jemné kari, jemné ovesné vločky s klíčky (1-1,5 hrnku), pokud máme rádi tak kokosové mléko (1/3 hrnku).

ČTĚTE TAKÉ:  RECEPT: OMÁČKA NA TĚSTOVINY

Orestujeme řapíkatý celer a koření na ghí, přidáme vodu a ostatní ingredience (kromě kokosového mléka) a vaříme. Poté rozmixujeme, můžeme přidat kokosové mléko nebo do talíře před podáváním přidáme nastrouhaný sýr typu Parmazán. Jí se kdykoliv přes den asi do 20 hodiny večerní.

Krátké upozornění – jedná se o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

AUTORKA: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu,  Recepty  pochází z nové  publikace Ivy Georgievové Celý rok ve zdraví s poznáním a v radosti.

CHCETE VĚDĚT VÍC? ZAČTĚTE SE DO KNIH IVY GEORGIEVOVÉ

Publikace

Je možné si je zakoupit na přednáškách, seminářích a kurzech (zakoupíte také na Jóga kempu v Českém ráji). Zasílám je i na dobírku, či je možná platba předem.

Ve všech knížkách najdete bezmasá jídla na podporu zdraví, jednoduše připravitelná. V některých i jednoduché rady na podporu vitality a zdraví, a některé mají i krátké příběhy ze života.

„Jídlem ke zdraví“

Obsahuje informaci o základním koření, bylinách, ovoci, zelenině, ale i přírodních léčivech na podporu zdraví. Dále zde najdeme pitné kúry, jednoduchou informaci o fungování trávení v různých ročních obdobích, upozornění co nám ve stravě škodí a co naopak prospívá. Všechny recepty jsou bezmasé, jednoduše připravitelné. Najdeme zde jak recept na chleba, tak i na polévky, moučníky, hlavní jídla a saláty.

Cena je 240,- Kč.

„Jídlem k rovnováze a zdraví“

Tato publikace je určena všem, kteří chtějí upevnit své zdraví a jsou odhodláni se nějakou dobu stravovat lehčeji. Suroviny jsou vybrané tak, aby podpořili naši vitalitu a snížili jakékoliv naše obtíže. Prostě abychom se dostali do rovnováhy a vylepšila se i naše psychika.

Recepty jsou opět bezmasé, u jídel najdete i komentář, kdy je použít a možné upozornění, kdy by mohly škodit. Součástí této knížky jsou i jednoduché pročišťující kúry.

Cena je 270,- Kč.

 „Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu“

Tato zatím poslední vydaná publikace je napsána jako netradiční kalendář. Na každý den je napsán buď recept, nebo jednoduchá rada pro zdraví (třeba i v případě úrazu), a nebo krátká povídka ze života pro radost. Takže zde naleznete víc jak 356 podnětů pro zdraví a radost.

Cena je 250,- Kč.

Ceny za soubor, poštovné a platby Soubor knížek: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze a zdraví a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu. Cena celkem je 660,- Kč. Při platbě předem účtujeme poštovné 40,- Kč, balné neúčtujeme. Při platbě na dobírku neúčtujeme balné, dobírka dle platných tarifů České pošty. Poštovné ani dobírku neúčtujeme při objednávce nad 1000,- Kč.

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: