CESTY KE ZDRAVÍ: Jarní inspirace

Ájurvédská inspirace k vhodným jarním pokrmům a tipy pro zdraví zaměřené na aktuální aktuní problémy, které v tomto období trápí mnohé z nás.


Jarní pomazánky

• Tvarohová pomazánka s česnekem medvědím
1 tvaroh 250 g, olivový olej (1 lžička) nebo dýňový či lněný, sůl, 1/2 hrnku lehce orestovaných semínek (sezamové, chia, lněné), 1 lžíce černuchy, kurkuma (1/4 lžičky), naklíčená řeřicha (1 lžička), můžeme přidat trošku nasekaného medvědího česnek

• Ředkvičková pomazánka
10 ředkviček, 3 lžíce pomazánkového másla, 1 zakysaná smetana, olivový olej (1 lžíce), sůl, vinný ocet, kurkuma
Ředkvičky nakrájíme a postupně přidáme ostatní ingredience.

Jarní polévka
• Pórková polévka
(množství je na 1,5  litru polévky)
1 hrnek nakrájeného pórku, česnek medvědí – dle vás, olivový olej, 1 hrnek jemných ovesných vloček s klíčky, 1/2 hrnku červené loupané čočky, ml. kmín, ml. koriandr, ml. hořčičné semínko, ochucovadlo bez glutamanu sodného, sůl, pískavice.

Pórek lehce orestujeme na oleji, zalijeme vodou, přidáme ostatní ingredience a vaříme. Je možné ještě na konci vaření přidat majoránku.

 

Jarní tipy pro zdraví
Co dělat když máme vysokou horečku nebo akutní zánět na kloubu či nemůžeme polykat (akutní angína).

Vhodné jsou obklady ze syrových nastrouhaných, oloupaných brambor – použijeme vždy, pokud máme vysokou horečku nebo na těle zánět, který se projevuje horkostí. Jedná se například o vysokou teplotu, zánětlivý a bolavý krk, zánětlivý kašel, zánětlivý kloub.

Syrové brambory oloupeme, nastrouháme a dáme do studeného a mokrého pláténka, přiložíme na zánětlivé místo a celé ještě přikryjeme suchým ručníkem.

 

Kdy nepoužívat kopřivu?
Je čas kopřiv, které čistí organismus a krev. Ne vždy však mohou být ku prospěchu. Podělím se s vámi o své praktické zážitky, kdy kopřivový čaj neudělal dobře.

  • Vleklé potíže s ekzémem – může dojít k výraznému zhoršení a trvá dosti dlouhou dobu, než se stav normalizuje.
  • Vyschlé vnitřní sliznice – v tomto případě se můžete cítit jako byste byli vnitřně popálení, objevují se potíže s polykáním i s mluvením.

Nedoporučovala bych ji ani při akutních potížích vředových a při problémech se žlučníkem, ani při aktivních hemeroidech a dlouhodobé zácpě.

 

autorka: Iva Georgievová – praktická Ayurveda
 ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

TIP: IVU GEORGIEVOVOU MŮŽETE ZAŽÍT NAŽIVO NA JÓGAKEMPU 2023

 O autorce: 

Kdo je Iva Georgievová?

Iva Georgievová se vlastně jmenuje Ivana, ale používám Ivu, narodila jsem se v roce 1965 ve znamení Skopce, což mi možná dalo do vínku odhodlání pustit se i do věcí, které nejsou jednoduché a předem není znám výsledek.

ČTĚTE TAKÉ:  Soutěž o vstupenky na PANOPTIKO - BOZKOV

Od 20 let jsem se snažila pochopit, jak se o sebe mám starat, abych se cítila lépe, hlavní motivací mé činnosti bylo, že mi nebylo dobře a vyhlídky na zdravý život byly mizivé. Cítila jsem, že je velmi důležité se o sebe dobře starat a ve chvíli, kdy jsem se stala matkou, bylo mým velkým přáním mít i zdravé děti.

S ayurvédou jsem se setkala v roce 1997 a doslova jsem nalezla poklad. Splnila mi vše, co jsem kdy chtěla. Plně se ztotožňuji se základním náhledem Ayurvédy na zdravého jedince.

„Člověk je považován za zdravého, pokud má zdravé tělo, mysl a duši“

Od roku 2006 se plně věnuji předáváním praktických a jednoduchých pouček vycházejících ze staré Ayurvédy a to zejména na přednáškách, konzultacích, jednodenních i vícedenních seminářích a v posledních letech i pomocí tzv. nehmotných konzultací. Postupně jsem vydala několik publikací, u nichž jsou nyní v prodeji čtyři: Jídlem ke zdraví, Jídlem k rovnováze, Jídlem k radosti a Každý den něco pro zdraví a dobrou náladu.

Od roku 1987 jsem vdaná, mám dvě dospělé děti  a bez velké pomoci a podpory mého manžela bych praktickou Ayurvedu dělat nemohla. Na techniku, řízení auta a i na mluvnici nevím proč, ale nemám ty správné buňky.

Od roku 1997 bydlím na starém mlýně v malebné Vísce položené pod Železnými horami, který také v posledních letech využívám pro svoji práci (konzultace, olejové masáže a semináře).

Na mlýn Poštolka (tenkrát se jmenoval jinak) jsme se nastěhovali (s manželem a dětmi) natrvalo v roce 1997. Koupili jsme ho v poměrně dezolátním stavu, těžko uvěřit, že to bylo do roku 1948 kouzelné a opečovávané místo, kde se setkala krásná příroda, šikovné ruce a bystrá mysl. Po generace si zde rod Nevolů předával fungující mlynářství, později i s pilou, povoznictvím, elektrárnou a jiným. Přišli jsme sem i s dvěma malými dětmi ze středních Čech, kde jsme bydleli v dokončeném a velkém domě, měli zavedenou malou firmu. Vše jsme opustili v touze po zdraví a klidnějším životním stylu. Za těch již více než dvacet let jsme zde zažili mnohé, častokrát jsme se cítili jako první osadníci v nové zemi. Mlýn opravujeme postupně, vše financujeme z vlastních zdrojů, v posledních letech s podporou blízkých mlýna, kteří se nám sami nabídli, protože jim toto místo učarovalo, tak jako nám.

Ještě jednou děkuji za možnost se seznámit s krásnou a moudrou vědou zvanou Ayurvéda.

Iva Georgievová

Iva Georgievová – praktická Ayurveda
e-mail : ivaveda@ivaveda.eu, www.ivaveda.eu

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: