Cesty k sobě – Jarní postní období – TŘÍDENNÍ POSTNÍ JÍDELNÍČEK

Po Masopustu začalo jarní postní období, které bude trvat až do Bílé soboty před Velikonocemi. Tentokrát vám přinášíme inspiraci jarního půstu. Návrh kompletního třídenního odlehčeného jídelníčku, který pro vás připravila dle ájurvédy Iva Georgievová, si můžete zkopírovat a vytisknout a užít si tři dny odlehčené a přitom s velmi chutnými pokrmy.

Jak může dodržení postního období prospět našemu zdraví?

Jednoduše řečeno – pokud jíme lehčeji stravitelné jídlo, má tělo šanci se zbavit odpadu. Strava by měla být bezmasá, plnohodnotná a lehce stravitelná. Měli bychom omezit i smažené jídlo, přílišné používání mléčných výrobků, pšenice a sladkostí. V Čechách se hojně vařily ječné kroupy, které mají méně lepku, jejich vlhkost zlepší suché vnitřní sliznice, pomohou pročistit játra a ledviny. Výborné jsou i luštěniny, jáhly a pohanka. Velmi dobře stravitelné jsou polévky.

Jednoduše řečeno – při půstu má nevyužitý vnitřní (trávicí) oheň čas likvidovat škodliviny v těle, nemusí trávit těžce stravitelné jídlo a má prostor na úklid.

Ranní pití: převařená teplá voda s citrónem a medem (med nesmí přijít do horkého)

nebo horká voda.

Denní pití na odplavení škodlivin a podporu vitality: Čaj KKF (jedná se o denní pití, množství je na vás)

Čaj na správné trávení, zlepšení činnosti ledvin a při potížích s močovými cestami.
1- 2 litry vody, 1 lžička kumínu (římský kmín), 1 lžička koriandru, 1 lžička fenyklu.

Dáme do vody, krátce povaříme, nebo pouze zalijeme horkou vodou, necháme chvilku vylouhovat a scedíme (můžeme, nemusíme). Výsledkem je lahodný čaj. Tento čaj se celoročně hodí do očistných kúr, odvodňuje a pročišťuje celé tělo. Nedoporučuji ho těhotným ženám.

Snídaně- svačina večeře – lehké jídlo

sladká varianta: Vločková kaše z jemných ovesných vloček
s kardamomem, skořicí, ghí, tř. cukrem. Mléko naředíme vodou. Místo mléka je možné použít kvalitní rostlinné mléko.

slaná varianta: Slaná kaše z červené čočky
1 hrnek loupané červené čočky, sůl, tymián, jemné kari, čerstvý zázvor (2 cm), olivový olej nebo ghí. Koření lehce na sucho orestujeme, zalijeme vodou, přidáme ostatní ingredience a  vaříme do měkka.

Kořenová polévka s ječnou lámankou
(množství je na cca 1,5 litru až 2 litry polévky)
1 mrkev, 1 petržel, 1/2 hrnku nakrájené růžičkové kapusty,2 hrnky jemných ovesných vloček, ochucovadlo bez glutamanu sodného, 3 lžíce ječné lámanky, zelená petrželka, ml. koriandr, ml. kmín, ml. hořčičné semínko, majoránka, pískavice, sůl,  ghí.

Na ghí necháme mírně osmahnout nastrouhanou a nakrájenou zeleninu. Zalijeme vodou a přidáme ostatní ingredience- kromě majoránky (tu dáváme až nakonec) a osolíme. Krátce vaříme.

ČTĚTE TAKÉ:  RADY DO ZAHRADY – Život v půdě I.

Větší jídlo

Pohanka zapečená se zeleninou
(množství je na pekáč)
1,5 hrnku pohanky lámanky, ghí, olivový olej, sůl, růžičková kapusta (asi 0,5 kg) nebo 1/2 kapust1/3 brokolice, 2 mrkve, koriandr, ml, kmín, ml, hořčičné semínko, saturejka, jemné kari, pískavice, voda – asi 1,5 až 2 hrnky vody.

Zeleninu si nakrájíme na jemno a i s kořením ji orestujeme na ghí a olivovém oleji. Smícháme s pohankou a dáme do vymazaného pekáčku, přilijeme vodu (nedáváme ji všechnu, přilíváme postupně) a dáme pomalu péci (200 stupňů celsia).

Pokud by se vám pokrm zdál málo aromatický, dejte na vrchní vrstvu před koncem pečení brynzu. Vodu přidávejte postupně. Velmi dobře se k němu hodí kvašené zelí a pečená jablka, teplý jablečný kompot nebo i červená řepa.

Teplý jablečný kompot
Oloupaná nakrájená jablka, skořice, kardamom, hřebíček, třtinový cukr, můžeme přidat i lžičku ghí.
Oloupaná a nakrájená jablka, také zbavená jádřinců, dáme spolu s kořením, cukrem a vodou vařit. Za chvilku je hotový a kromě báječné chuti máme i provoněný byt.

Hřebíček – protizánětlivý, proti srážení krve. Hřebíček spolu se skořicí velmi dobře působí na srdeční oblast, zklidňuje.

Skořice – stimuluje činnost inzulinu. Zahřívá, čistí krev, uklidňuje, pomáhá správné srdeční činnosti, podporuje správnou hladinu cukru v krvi.

Rizoto z Basmati rýže a červené čočky se zeleninou
(množství je asi na cca 3 porce)
Je možné přidat medvědí česnek.
1 hrnek basmati rýže a 1/3 hrnku červené čočky uvaříme dohromady, poté smícháme se zeleninou, která se připravila na ghí a olivovém oleji.

Zelenina: pórek (5cm nakrájený), brokolice (1/3 hlávky), tymián, mrkev, sušené rajčata. Rajče a pórek – dát málo.
Zeleninu si nakrájíme na jemno a krátce orestujeme na ghí a oleji, přidáme uvařenou basmati rýži s čočkou a jemně zamícháme.

Červená řepa – příloha
Celou řepu uvaříme ve slupce s fenyklovým semenem (pokud ho máme rádi) do poloměkka.
Ještě teplou nastrouháme na jemném struhadle, nebo i s troškou vody rozmixujeme, přidáme olivový olej, jabl. ocet. sůl, popřípadě přidáme trošku zakysané smetany.

Pečená jablka – příloha
Zralá jablka zbavíme jádřinců a dáme do pekáčku. Podlijeme je vodou, posypeme skořicí, cukrem a polijeme ghí. Pečeme v troubě nastavené asi na 180 stupňů celsia. Nejen že nám pečená jablka provoní celý byt, ale připraví nám též dokonalý chuťový požitek. Do zimních jablíček přidávám do volného místa po jádřincích sušené švestky, někdy i rozinky a ořechy.

Ukažte tento článek i vašim přátelům: