Bramboračka s pohankou – vaříme BIO!

Bramboračka s pohankou

Ve spolupráci s nakladatelstvím Smart Press a novinkovou knihou Nová biokuchařka Hanky Zemanové vám přinášíme seriál velice zajímavých a chutných bioreceptů. Nechte se inspirovat a pochutnejte si…

INGREDIENCE: 

4 porce / vegan (pokud vynecháte ghí) / bez lepku09

2 hrnky čerstvých hub nebo 1/2 hrnku sušených

3 brambory (cca 250 g)

3 mrkve (cca 100 g)

1/2 menšího celeru (50 g)

1 petržel (50 g)

4 lžíce olivového oleje nebo přepuštěného másla (nemáte-li ghí, můžete dát napůl olivový olej s máslem)

5 lžic pohankové lámanky Bioharmonie (30-40 g)

kmín

1,5 lžičky mořské soli

5 kuliček celého pepře

1,5 l vody nebo zeleninového vývaru

3 stroužky česneku

majoránka

čerstvě mletý pepř

zelená petrželka na ozdobu

POSTUP:

1
Sušené houby namočte do kastrůlku s vodou. Máte-li čerstvé, očistěte je a pokrájejte na kostky. Na kostky nakrájejte také brambory a všechnu zeleninu kromě cibule a části celeru.

2
Nakrájenou zeleninu pak orestujte na oleji či na másle ve velkém hrnci se silnějším dnem a po chvíli přidejte vypranou a na cedníku okapanou lámanku. Společně opékejte dozlatova.

3
Přidejte kmín, sůl, 5 kuliček celého pepře (máte-li čerstvé houby, přisypte je nyní do základu) a zalijte vroucí vodou. Budou je následovat kostky brambor, celá cibule a také kus nenakrájeného celeru.

4
Vařte cca 15–20 minut. Nakonec dochuťte utřeným česnekem a majoránkou, případně troškou pepře. Místo klasického pepře můžete zkusit i bylinný pepř. Vyvařenou celou cibuli i kus celeru vyndejte.

5
Podávejte s čerstvou petrželkou.

INFO:

Nedávejte pohanky víc než 5 polévkových lžic. I když se vám bude zdát, že je to málo, pohanka během vaření hodně nabobtná a vy byste měli polévku příliš hustou až kašovitou, a to by už nebyla dobrá bramboračka!

POHANKA:

Pohanka má specifickou chuť a ne každý ji má rád. Ale protože je velmi cenná a zdravá pro naše cévy, střeva i imunitu, našla jsem si recepty, ve kterých nám vyloženě chutná. Pohanka potřebuje dobře ochutit a skvěle se doplňuje s bramborami, sádlem, česnekem… proto se taky na Valašsku, kde se podle statistiky z 19. století snědlo v průměrné rodině 1–3 kg pohanky týdně, tradičně vařila tzv. pohančená kaše se slaninou, česnekem a brynzou a kontrabáš – pokrm z brambor, pohanky a uzeného. Já dělám z pohanky ještě pikantní směs na topinky (poznámka redakce: najdete rovněž v knize) a pohankovou mouku dávám vždy do palačinkového těsta (poznámka redakce: najdete rovněž v knize). A až budete dělat zabijačku, zkuste přidat pohankové kroupy do jitrnic. Je to také valašská tradice, kterou ctí i na ekofarmě v Hostěrádkách a jsou opravdu výborné!

ČTĚTE TAKÉ:  Kurkumový med jako antibiotikum i pro podporu mikroflóry

…………………………………………………………………………………………

O KNIZE:

Nová biokuchařka Hanky Zemanové
Nejprodávanější kniha o biopotravinách a zdravém vaření po deseti letech

Datum vydání: září 2016
Vydává nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz
Kniha bude k dostání u všech dobrých knihkupců a na www.smartpress.cz.

Obálka_Nová biokuchařka Hanky Zemanové_jpgAutorka se rozhodla svou Biokuchařku kompletně přepracovat tak, abyste v ní našli aktuální informace o biopotravinách, nových výživových trendech i ekologickém zemědělství a mohli z ní čerpat inspiraci pro svůj každodenní život. Kromě toho autorka prozradí, kam se ve výživě za posledních deset let sama posunula a co doma ráda vaří. Představí vám zajímavé ekofarmáře a významné ekologické projekty. S pomocí řady odborníků hodnotí objektivně nové trendy ve výživě (např. raw, bezlepková strava, superfoods apod.) a poradí, jak se v nich vyznat a jak si udělat vlastní názor.

Hančin přístup ukazuje, jak jíst i žít zdravě a v souladu se selským rozumem. Díky tomu vám pak zdravé vaření bude připadat jednoduché a přirozené. Z knihy se dozvíte, jak obohatit jídelníček a začít používat opomíjené, přitom však skvělé potraviny, jako jsou luštěniny, hlavně cizrna, fazole, červená čočka, loupané mungo, plnohodnotné obiloviny, jako jsou jáhly, čirok, jednozrnka, špalda, pohanka, či netradiční, na českém trhu nové a bezlepkové mouky, jako například mouku z červené čočky či žlutého hrachu.

Hanka připravila do této knihy přes 80 nových receptů. Nová biokuchařka je tak díky zcela unikátním informacím a novým receptům určena i těm, kteří už původní vydání Biokuchařky mají doma.

Mnoho receptů je bezlepkových, vegetariánských i veganských, ale nevyhýbají se ani kvalitnímu masu. Vyzkoušejte letní cuketovo-jahelnou koprovku, boršč s cizrnou, čočkový burger, placky z hrachové mouky, bezlepkové cookies, ječné lívance, nebo třeba biokuře na kurkumě podle výborného šéfkuchaře a nutričního terapeuta Davida Šaška (je členem Aliance výživových poradců), který s Hankou na některých, zejména masových receptech spolupracoval. Kniha je určena jak pro začátečníky v oblasti zdravého vaření, tak pro pokročilé.

Biokuchařka poprvé vyšla v roce 2005. Hned poté získala titul Nejlepší kuchařská kniha roku 2006. Od té doby se stala bestselerem mezi zdravými kuchařkami a dokázala, že zdravé jídlo může být dobré i krásně vypadat.

Hanka je též autorkou knihy BioAbecedář Hanky Zemanové a maminkou dvou holčiček.

 

VÍCE O KNIZE A NAKLADATELSTVÍ

VÍCE RECEPTŮ

nezapomeňte se vrátit….další biorecepty Hanky Zemanové na vás čekají!

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: