5 věcí, které jste o spánku možná netušili

  • Ranní ptáče nebo spáč? Výzkumy hovoří o genetických predispozicích, na jejichž základě se přirozeně přikláníme k brzkému či pozdějšímu vstávání. Pokud však potřebujete vstávat brzy, naučit se to dá. Musíte si však zvyknout na pravidelný režim usínání i vstávání (a to i o víkendech) a dát si práci spát kvalitně (vhodná matrace, dostatek čerstvého vzduchu, ticho…)

  • Snění • Každou noc strávíte průměrně 2 hodiny sněním. Někteří lidé prožívají barevné sny, jiní pouze černobílé. Pokud někdo tvrdí, že sny nemá, není to pravda. Sny se prý zdají každou noc, jen si je prostě někdo pamatuje lépe a někdo vůbec. Sen si obvykle pamatujeme jen 5 minut po jeho skončení, do 10 minut zapomínáme až 90 % a postupně jeho děj zcela vymizí. Sny si pamatujeme, pokud se probudíme v REM fázi.
  • Přerušovaný spánek • Už jste o něm slyšeli? Najdou se na něj různé názory i výzkumy. Někdo tvrdí, že naši předci byli zvyklí rozdělovat spánek na dvě etapy s pauzou trvající 1 až 2 hodiny, kdy byli úplně bdělí. Tyto názory se navíc kloní k přínosům přerušovaného spánku. Druhý názor je zcela opačný – přerušovaný spánek naopak škodí zdraví. Co myslíte? A doplníme, že podle autorů studie z roku 2016 mají ženy až o 40 % vyšší riziko nespavosti než muži.
  • Mozek maká i při spánku • Pokud si myslíte, že ve spánku odpočívá celé tělo, jste na omylu. (Nejen) mozek i během noci maká na plné obrátky, ukládá do dlouhodobé paměti vše, co jsme se přes den naučili, automatizuje to, co děláme pravidelně (i proto se nám o tom mnohdy zdá). Tělo se čistí od toxinů, roste (a to i svaly sportovcům) a celkově se regeneruje a podporuje tak naši imunitu.
  • Ideální délka spánku • obecně platí, že dospělí by měli spát 7–9 hodin denně; lidé nad 65 let přibližně 6–8 hodin; děti okolo 9–12 hodin. Dle vědců však určité predispozice mohou potřebu délky spánku měnit. Někomu tak stačí i jen 6 hodin denně. Na druhé straně vědci tvrdí, že u lidí, kteří spí víc než osm hodin denně, se v porovnání s lidmi, kteří spí 6–8 hodin, objevuje vyšší riziko cévní mozkové příhody. Přišli na to při sledování 10 000 lidí ve věku od 42 do 81 let.
ČTĚTE TAKÉ:  JEDNODUCHÉ TIPY, JAK PEČOVAT O MATRACI, ABY CO NEJDÉLE SLOUŽILA?

Chcete dobře a kvalitně spát? Pak oslovte největší spánkové profesionály! Českorajská firma Matrace Haken vám pomůže k dokonalému spánku.

 

 

 

 

 

Ukažte tento článek i vašim přátelům: