Zrušil jsem radiátory a přešel na infrapanely. Proč?

Doba je překotná a co jsme včera nemysleli, že se nás může týkat, dnes se stalo realitou a zatím to bereme jako nepříjemný fakt. Možná až příliš jednoduše a bez „protestů“. Zdražení elektrické energie se – a to už víme zcela jistě – výrazně dotkne každého z nás. Přišel pád Bohemia Energy a mnoha jejích dceřiných společností a bůhví, jestli to je konec. Proto i ti nejzarytější příznivci „klasiky“ začínají přemýšlet jak ušetřit, nebo kam chytře investovat. Nyní je čas přemýšlet nad efektivnější a ekonomičtější variantou vytápění – infrapanely, ale také nad vlastními zdroji energie – fotovoltaickými elektrárnami. Není to bláznovství. Je to chytrost a předvídavost. Obojí můžete pořídit u největších profesionálů v našem regionu a možná i v celé ČR. Firma Sunny House v Semilech vám dokáže zajistit komplexní řešení. A protože jsou osobní zkušenosti nejlepší, přinášíme zpětnou vazbu jednoho zákazníka firmy Sunny House.

Zrušil jsem radiátory a přešel na infrapanely. Proč?
Rád bych zájemcům o ekonomické a ekologické vytápění domu popsal své zkušenosti. Po dlouhém uvažování jsem konečně nainstaloval infračervené topné obrazy jako hlavní zdroj vytápění našeho domu a postupně jsem tak nahradil krbová kamna s výměníkem, kdy jsem topil briketami, které mne ročně stály cca 11 tisíc korun.

Na svém domě mám různé ekologické technologie jako jsou horkovzdušné solární panely, FVE gridfree elektrárna s připojením do zásuvky (dvoufázová – 2 x 1,5 kW s akumulací do akumulační nádrže – přebytky jdou do auta, jakmile je auto nabité, pouštíme přebytky dále do akumulační nádrže pro bazén, která je zakopaná v zemi (3m3), dále infračervené topné obrazy, vakuové solární trubice pro ohřev TUV (cca 50 ks), akumulace do beztlaké nádrže 500 l, vakuové solární trubice pro ohřev celoročního bazénu (cca 180 ks) se zmiňovanou akumulací do nádrže, rekuperace vzduchu, malá větrná turbína 0,6 kW a pro bazén malé tepelné čerpadlo vzduch/voda – 7 kW.

Jaké byly mé pohnutky k rozhodnutí změnit hlavní zdroj tepla za infrapanely?
Poprvé jsem o této technologii slyšel asi před 8 lety. V té době jsem to bral jako novinku, která pro mne neměla smysl, a v podstatě jsem jí vůbec nevěnoval pozornost. Zrovna jsme zcela rekonstruovali domek a tak jsem – jako mnoho lidí – pořídil krbová kamna se 14 kW výměníkem. Postupně jsem ale začal „zelenat“…tedy přemýšlet více ekologicky. A samozřejmě i ekonomicky. Navíc přišly děti a ty jsem se snažil vychovávat k odpovědnosti za naši matičku Zemi. Skrze kamaráda, který měl doma na stěně topící infraobraz, jsem se dostal reálně k infrapanelům. Kamarád mi tento způsob vytápění velmi vychválil a především jsem sám pocítil to příjemné sálavé teplo. A přišla změna. Začal jsem uvažovat o pořízení. Levnou sazbu na elektřinu jsme již měli a navíc jsem v roce 2016 postavil fotovoltaickou elektrárnu. V roce 2018 jsem zašel do Letňan na výstavu a seznámil se se všemi nabídkami v té době několika dodavatelů této technologie. Zjistil jsem, že ve funkčnosti různých dodavatelů byl obrovský rozdíl. Na jedné straně firma, která nabízela pouze skleněné panely, hned vedle firma, která si panely sama vyráběla a při stejném příkonu jejich „hrubé“ obrazy topily o poctivých 50 % více. To mě samozřejmě zaujalo.
Rozjel jsem se tedy za nimi do Semil, kde měli a mají galerii, spočítali mi doporučené výkony pro jednotlivé místnosti a domluvili jsme se. Tři týdny na to jsem doma montoval obrazy.
Nyní mám za sebou už druhou topnou sezónu a musím konstatovat, že jsem měl na sebe vztek, že jsem před X lety tolik investoval, dělal rozvody z mědi a instaloval krbovky…

ČTĚTE TAKÉ:  Jak na úsporu elektrické energie, aniž bychom si zásadně snižovali komfort?

Jaké jsou mé reálné subjektivní pocity a zkušenosti?

1) Máme doma krásné obrazy, které topí jako slunce.
2) Teplo je v podstatě stejné jako od krbovek.
3) V hlavní místnosti – obývák plus kuchyň – mám nainstalované tři obrazy –720 W a 2 x 360 W. Termostaty mi ovládají dva z nich (720 a 360), kdy tuším, že pouze čtyřikrát za celou zimu, jsme ručně zapnuli třetí obraz (venku bylo -26 °C). V koupelně mám bílé panely s uzemněním, v dětských pokojích fotoobrazy.
4) Na komíně v chodbě je topný obraz 540 W, který mi hlídá teplotu na chodbě (uprostřed v přízemí a v 1.NP).
5 ) Je skvělé, že ráno nemáme v domě zimu, nemusím tahat brikety, odpadla mi povinná revize krbovek, neřeším komín a samozřejmě rozvody OV, radiátory jsem odinstaloval a nyní jsou v garáži…

6) Doposud jsem spotřeboval cca 6MW na levnou sazbu, a to je SUPER, SUPER SUPER, ještě to ale malinko vyjede..
7) Díky obrazům jsem si pořídil i Homekit /kontrola domácnosti na dálku, oceňuji, že mohu zapnout topení než přijdeme domů, nebo než se vrátíme z dovolené/.

Jaký je můj závěr?

1) Nyní vidím, že, jako asi většina nás – skeptických Čechů, jsem nechal za sebe mluvit předsudky ohledně vytápění elektrikou (rodiče měli přímotopy, které se instalovaly po revoluci, pak se vyhazovaly) a automaticky se domníval, že je to nesmysl.
2) Firma mi dala 5 let záruku, životnost uvádějí 20 let – tedy uvidíme, na trhu jsou od roku 2004.
3) Stálo to necelých 70 tisíc, což byla absolutně nelevnější investice do topení bez víceinvestic. Když mi někdo začne vysvětlovat, jak je skvělé tepelné čerpadlo – pro mě totální nesmysl z ekonomického i funkčního hlediska – milion součástek, vysoká pravděpodobnost, že se rozbije – a dle informací od přátel se opravdu rozbíjí. A navíc vysoké náklady na pořízení.
4) Co je jednoduché, bývá i nejlepší – infrapanely jsou bez jakýchkoliv součástek, tedy nemá se v nich co rozbít – nic nezapáchá, nic necvaká.
5) Neřeším revize, že něco netopí, studené radiátory, úniky tlaku, odvzdušnění apod…
6) Jako bonbónek jsem si od nich nechal vyrobit obrazy 2 x 360W s motivem oblohy, které máme na stropě u bazénu a přináší nám špičkový komfort při koupání a následném „slunění se“ na lehátku.
7) Dle mého je v elektrice prostě budoucnost – ta firma ze má dnes v nabídce i infrapanely na 24V, což je naprostá paráda – píchnete napřímo na FV panel.

Můj spekulativní subjektivní závěr:
Elektrika má budoucnost – proč? Velice levná na výrobu (sám jsem si postavil FVE), v porovnání s jinými zdroji tepla, zejména s plynem, velmi bezpečná.

Moje vyhlídky:
Na to, abych vše napájel pouze z FVE ještě nemám dostatečnou kapacitu FVE, ale udělalo mi to asi 1MV výkonu. A budu pokračovat ve svém vývoji.

Pro více informací neváhejte kontaktovat osobně, telefonicky nebo e-mailem firmu SunnyHouse v Semilech. www.sunnyhouse.cz • tel: 800 100 979

Ukažte tento článek i vašim přátelům: